Кліматичні умови більше не сприяють розвитку людства: перший рубіж пройдено
Кліматичні умови більше не сприяють розвитку людства: перший рубіж пройдено

Кліматичні умови більше не сприяють розвитку людства: перший рубіж пройдено

Нове дослідження показує, що льодовики в Андах першими побили гнітючу рекордну позначку.

Приблизно кожна четверта людина на планеті залежить від прісної води, що постачається льодовиковими регіонами, які покривають близько 10% поверхні Землі. Однак льодовикові щити планети — це не тільки водний ресурс, а й цінний стримувальний фактор в умовах кліматичної кризи, пише Science Alert.

В умовах кліматичної кризи, коли планета буквально закипає, саме від крижаних шапок Землі багато в чому залежить, як змінюватимуться системи планети. Нове дослідження міжнародної групи дослідників тепер припускає, що льодовикові щити планети зміняться значно швидше, ніж вважали вчені.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

За словами співавтора дослідження, кліматолога з Каліфорнійського університету в Берклі Ендрю Горіна, результати їхньої останньої роботи показують, що льодовики в тропіках тануть швидше, ніж прогнозували кліматичні моделі. Ба більше, вони вже відступили до таких розмірів, які вчені не очікували побачити найближчим часом.

У результаті автори дослідження були шоковані отриманими результатами. Дані вказують на те, що щонайменше один регіон земної кулі вже вийшов за межі "гостинних кліматичних умов", що сприяють розвитку людської цивілізації.

Автори дослідження дійшли висновку, що Земля надто швидко долає кліматичні віхи, які, як вважали вчені, ми пройдемо лише через десятиліття. Під час дослідження вчені виявили підозрілу відсутність ізотопів берилію-10 і вуглецю-14 у мінералах, що межують із льодовиками в Андах. Це вказує на те, що востаннє ці гірські вершини відчували тепло щонайменше 11 700 років тому. Простими словами, окремі частини гірського хребта не бачили такого низького рівня обмерзання з часів, коли зародилася людська цивілізація.

Земні льодовики зберігають запас прісної води у вигляді снігу взимку і вивільняють його під час літнього танення, що забезпечує водою мільярди людей по всій земній кулі. У міру відступу льодовиків стає менше прісної води.

Тепер учені виявили, що Андський регіон уже переживає рекордну посуху і брак води, а також страждає від екстремальних повеней, коли талі озера вириваються з льоду, який колись утримував їх. На жаль, так йдуть справи не тільки в Андах. Попередні дослідження вже показали, що на льодовиках від Гімалаїв до Аляски спостерігається подібне прискорення.

За словами іншого співавтора дослідження, геолога з Університету Сіконсін-Медісон Шона Маркотта, земні льодовики неймовірно чутливі до кліматичної системи. Фактично вони є місцем, де ми бачимо деякі з перших великих змін, спричинених потеплінням клімату. Простими словами, дивлячись на сучасні льодовики, можна побачити те, що чекає на планету в майбутньому.

Через зменшення талої води через льодовики, що відступають, і вторгнення солоної води через підвищення рівня моря, такі великі річки, як Магдалена і Ганг, зазнають спустошливого скорочення стоку. Це може призвести до того, що цілі популяції будуть змушені покинути свій звичний ареал у пошуках кращих умов і води.

Раніше Фокус писав про те, що крижаний щит Гренландії може впасти раніше, ніж вважали вчені.

Теги за темою
дослідження вчені Земля
Джерело матеріала
loader
loader