Гутерріш також вшанував тих, хто вижив, і високо оцінив мужність їхнього опору.
«Сумна реальність полягає в тому, що роми стикаються з нестримною дискримінацією в усіх сферах життя й у всіх частинах світу, не в останню чергу в Європі, – додав він. – Екстремістські та ксенофобські групи поширюють мову ненависті, роблять з маргіналізованих громад цапів-відбувайлів та сіють страх і розбрат».
Гутерреш закликав світ об'єднатися й боротися з фанатизмом у всіх його формах.
«Ми повинні стояти разом. Боротися з фанатизмом, де б і коли він не з'являвся», – заявив Генсек.
У свою чергу, Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк в окремому зверненні застеріг від «немислимих жахів», до яких можуть призвести ненависть і дегуманізація.
«Ми повинні прислухатися до уроків історії, – зазначив він. – Дискримінація, виключення, маргіналізація… Це явища, що мають багатовікову історію, але існують і сьогодні».
Тюрк додав, що роми в Європі й досі стикаються з серйозними труднощами. Опитування, проведене серед них у країнах ЄС, показало, що 17% зазнавали тієї чи іншої форми утисків на ґрунті ненависті за останні 12 місяців і що майже 80% ризикують опинитися за межею бідності.
Як повідомляв Укрінформ, у Міжнародний день голокосту ромів у Національному історико-меморіальному заповіднику «Бабин Яр» відбувся пам’ятний захід до 80-х роковин трагедії.