Ще пару тижнів тому гривня спочатку стрімко девальвувала, а потім наприкінці липня різко почала укріплюватись. Що відбувається з курсом національної валюти та чи варто сподіватись на суттєве зміцнення курсу гривні протягом серпня, досліджував Фокус.
Станом на 2 серпня офіційний курс гривні – 41,14 грн./долар, тим часом як ще 1 серпня курс був на позначці 41 грн./дол., а до цього понад тиждень гривня укріплювалась. Які коливання курсу можуть бути в серпні та які чинники найбільше впливають на валютний ринок, Фокус спитав у економістів та банкірів.
Покращення: як гривня пішла на укріплення та завдяки чому це відбулось
"Насамперед слід відзначити зменшення середньоденного об’єму торгів на ВРУ в останні кілька днів, що є прямим наслідком динамічного зміцнення гривні. Останнє відбулося завдяки суттєвому посиленню присутності НБУ на ринку після зростання курсу до пікових позначок на рівні 41,6-41,65 грн/дол. Крім того, гривня отримала додаткову підтримку з боку регулятора у вигляді вербальних інтервенцій. Важливою психологічною підтримкою для національної валюти стало й призупинення циклу зниження облікової ставки. Разом з позитивними новинами щодо надходження фінансової підтримки з боку західних партнерів це надало важливий імпульс та розвернуло курсовий тренд. В свою чергу впевнене зміцнення гривні мотивувало експортерів активніше продавати валюту та стримало валютний попит", — пояснює тренд відчутного укріплення курсу гривні Анна Золотько, директор департаменту казначейських операцій Unex Bank.
Антон Курінний, дилер департаменту глобальних ринків ОТП Банку, зауважив у коментарі Фокусу: після історичних максимумів гривня почала зміцнюватися, і з рівнів 41,50 грн/дол. "відкотилася" до рівнів 41,00 грн/дол. "Клієнти побачили, що національна валюта укріплюється та заспокоїлися. Попит зменшився, що допомогло національній валюті зміцнитись. Але він усе одно присутній, тож його задовольняє регулятор через інтервенції", — каже Антон Курінний.
Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин пояснив: активна девальвація гривні в липні відбувалась після того, як Нацбанк змінив період повернення валютної виручки для аграріїв з 90 до 120 діб. "Відповідно, аграрії почали трохи притримувати свою валюту. Курс зростав та зростав. Продавці почали притримувати долар. Виник дисбаланс, в результаті якого курс досяг позначки 41,7 грн за долар", — каже Андрій Шевчишин. Експерт не виключає, що укріплення гривні відбувалось під впливом проведеної Нацбанком певної "роботи" з експортерами.
Облікова ставка 13% разом з позитивними новинами щодо надходження фінансової підтримки з боку західних партнерів вплинули курсовий тренд
"Баланс вирівнявся і зараз поки ситуація стримується. НБУ фактично продемонстрував, де буде позначка, коли він буде контролювати подальший рух курсу. Зараз він показав і верхню, і нижню межу. Таким чином, наразі верхня межа це приблизно 41,67 грн за долар, а нижня – 41 грн за долар. Нацбанку потрібно зараз показати стабілізацію ринку і стабілізацію курсу саме в таких межах", — вважає Андрій Шевчишин.
Готівковий валютний ринок: як поводить себе курс в обмінниках
Останнім часом у банках зазначають зниження попиту на долари з боку населення. "Відчутне послаблення попиту на валюту з боку населення відбулося насамперед у безготівковому сегменті. Але це може також бути пов’язане з ефектом кінця місяця: у цей період й обсяги вільної гривні на руках в українців зменшуються, й ліміти, встановлені регулятором для таких операцій, вичерпуються. Але безготівковий сегмент, зокрема можливість купівлі валюти у банківських застосунках, є важливим стримуючим чинником для готівкового ринку. Між цими двома сегментами точиться значна конкуренція. І готівковий ринок уважно відслідковує усі зміни на безготівковому. Тому, в міру зміцнення гривні на ВРУ, почав знижуватися курс долару й на готівковому ринку", — каже Анна Золотько.
Антон Курінний зауважив: готівковий ринок рухається за міжбанком, і завдяки достатності валюти "на руках" і на ринку курсовий розрив між готівкою та міжбанком не розширюється, а залишається на рівнях 30-60 копійок. "Навантаження з боку карток стабільне, і його більш-менш легко прогнозувати регулятору та банкам", — коментує експерт ситуацію з купівлею валюти на карткові рахунки громадян.
Ризик девальвації: чого чекати у серпні
Подальші курсові коливання залежать від низки чинників, серед яких як загально-економічні (інфляція, облікова ставка, внутрішній попит, рівень експорту), так і чинник військовий (ситуація на фронті, обстріли міст та енергооб'єктів), а також вплив блекаутів. Тож, кажуть опитані Фокусом експерти, на укріплення гривні очікувати не варто.
"На кінець року в державному бюджеті закладено курс у 42,1 грн/дол., а поточні валютні зміни поки що вкладаються в такі прогнози. Найголовніший висновок: на валютному ринку час від часу варто очікувати незначне зниження курсових показників. Крім того, що важливо, регулятор вживає всіх заходів, щоб зменшити "тиск" на ринок. Принаймні можна сказати, що нові "коридори" коливань найближчим часом будуть на рівні 40,7-41,7 грн/долар", — вважає Тарас Лєсовий, начальник департаменту казначейства Глобус Банку.
На думку Антона Курінного, на початку серпня буде додаткова пропозиція валюти на ринку за рахунок податкового періоду та зарплатних виплат. Потім знову очікується навантаження на гривню. "Постійно допомагають міжнародні резерви на рекордних залишках, що дозволяє оплачувати військові контракти та імпорт під час війни", — каже він. Проте, зауважує Антон Курінний, ближче до вересня може з’явитися додатковий сезонний попит. А поки очікуються торги "в коридорі" 40,7-41,5 грн/дол.
На думку Андрія Шевчишина, наразі базовий сценарій, незважаючи на девальваційні очікування, це утримання Нацбанком в рамках режиму керованої гнучкості курсу в межах 41-42 грн за долар. "Я навіть допускаю, що може тримати його до 41,75 грн за долар, щоб не допускати більш підходу до 42 грн/дол.", — каже Шевчишин.
Важливо Валюта чи гривня? Куди вкладати кошти та як інвестувати з максимальною вигодою в 2024 роціАнна Золотько зазначила у коментарі Фокусу, що девальваційні очікування як серед бізнесу, так і серед населення залишаються посиленими. І це — ключовий чинник, що може призводити до ситуативних курсових сплесків. "Загалом у серпні ситуація на валютному ринку має складатися на користь гривні: очікується посилення пропозиції валюти з боку агроекспортерів, надходження фінансової допомоги від партнерів також надаватиме підтримку національній валюті. Але не слід забувати, що структурний дефіцит валюти нікуди не подівся. Додаткові ситуативні сплески попиту на валюту, як реакція на важливі події і навіть заяви, також цілком ймовірні, відтак й коливання курсу в доволі широкому діапазоні протягом місяця є абсолютно нормальними", — резюмувала експерт.