- Артем і Анна Дульцеви. Проживали в Словенії під вигаданими іменами Людвіга Гіша та Марії Рози Майєр Муньос. Затримані в Любляні. Можливо, є нелегалами ГРУ.
- Павло Рубцов. Агент ГРУ, видавав себе за іспанського журналіста Пабло Гонсалеса. Затриманий на польсько-українському кордоні. Звинувачений у шпигунстві на користь Росії.
- Роман Селезньов. Російський хакер, засуджений у США до 27 років тюремного ув'язнення за шахрайство з використанням комп'ютерних технологій і крадіжку персональних даних.
- Владислав Клюшин. Визнаний винним в інсайдерській торгівлі Бостонським судом у США. Засуджений до 9 років ув'язнення.
- Михайло Мікушин. У травні 2022 року суд у Норвегії висунув йому обвинувачення в шпигунстві.
- Вадим Конощенок. Один з учасників контрабандистської мережі "Сернія", яка нелегально вивозила високотехнологічне обладнання із США та через країни ЄС постачала його російським державним компаніям.
Напередодні обміну стало відомо, що із російських в'язниць за 2 дні зникли 6 політв'язнів. Їхні адвокати стверджували, що це схоже на підготовку до обміну, але й не відкидали інших варіантів. У більшості випадків причини та напрямки етапування були невідомі. Правозахисники зниклих також зауважували, що не пам'ятають подібних випадків, щоб одночасно етапували таку кількість політв'язнів.
Уже наступного дня, 1 серпня, у західних ЗМІ почала з'являтися інформація про звільнення деяких бранців Кремля. Згодом це підтвердив президент США Джо Байден. Власне, у межах цього обміну Росія віддала Європі журналістів та культурних діячів, а натомість отримала кілерів та шпигунів.
УСША додали, що цей обмін ніяк не пов'язаний із переговорами щодо війни в Україні.
Все, що відомо про масштабний обмін між Росією та Заходом, читайте у матеріалі 24 Каналу.
Кого звільнила Росія
Серед звільнених з російських в'язниць як росіяни, так і громадяни США та Німеччини.
На волі опинилися:
- Ілля Яшин. Засуджений до 8 з половиною років за "фейки" про армію;
- Володимир Кара-Мурза. Отримав 25 років за звинуваченням у держзраді;
- Алсу Курмашева. Журналістка "Радіо Свобода", засуджена за відмову повідомити про статус "іноагента";
- Андрій Пивоваров. Колишній глава "Открытой России", обвинувачений за діяльність небажаної організації;
- Олег Орлов. Правозахисник, голова "Меморіалу";
- Олександра Скочиленко. Затримана за антивоєнні акції;
- Лілія Чанишева. Колишня очільниця уфимського штабу Навального;
- Ксенія Фадєєва. Колишня голова штабу Навального в Томську;
- Ріко Крігер. Колишній співробітник німецького Червоного Хреста, який був засуджений до смертної кари у Білорусі, але згодом "помилуваний" Лукашенком.
- Кевін Лік. Наймолодший політв'язень, засуджений за "держзраду";
- Демурі Воронін. Політолог, фігурант справи Івана Сафронова;
- Вадим Останін. Колишній голова барнаульського штабу Навального;
- Патрік Шьобель. Німецький громадянин, затриманий за володіння марихуаною;
- Пол Вілан. Колишній морпіх, засуджений за шпигунство;
- Герман Мойжес. Юрист, ідеолог велоруху.
Це дуже хороший день. Сьогодні ми повертаємо додому Пола, Евана, Алсу, Володимира – трьох громадян США, а також одного постійного резидента США. Російська влада заарештувала їх, засудила на фейкових судах і відправила на тривалі терміни до в'язниць без будь-яких законних підстав. Жодних,
– заявив президент США Джо Байден.
Він також наголосив, що влада Росії засудила, зокрема чотирьох західних діячів, на фейкових судах, і вони відправилися до в'язниць на тривалі терміни без будь-яких законних підстав.
Кого віддав Захід у межах обміну
У межах обміну Росії повернули найманого вбивцю, шпигунів, хакерів тощо. Зокрема, у списку звільнених злочинців є:
За усіма цими людьми однозначно стоїть ФСБ або інші російські силові структури.
Росія зізналася в злочинах, визнала зацікавленість у цих людях, показала, що має безпосереднє відношення до тих вбивств, які відбувалися за кордоном,
– підкреслив політолог Ігор Рейтерович.
Прибули злочинці до Росії увечері 1 серпня. Їх зустріли у московському аеропорту із червоною доріжкою. Побачити своїх посіпак прийшла мало не вся кремлівська еліта. Серед них був, звісно, сам російський диктатор Владімір Путін. Він з обіймами зустрів кілера Красікова.
Як відреагували у західних країнах на обмін
Німецькі слідчі заявили, що вони вкрай незадоволені передачею засудженого до довічного ув'язнення Красікова за вбивство громадянина Грузії в Берліні Красікова. Там це називають "надмірною поступливістю щодо Путіна".
Німецький уряд не прийняв це рішення з легкістю. Зацікавленість держави у виконанні тюремного покарання засудженого злочинця була нівельована свободою, фізичним благополуччям і – в деяких випадках – життям невинних людей, ув'язнених в Росії, а також тих, хто був несправедливо ув'язнений з політичних мотивів,
– вказав речник німецького уряду Штеффен Гебештрайт.
У США ж вважають обмін успішним. Президент США Байден заявив, що відчуває "задоволення" через повернення американців додому. Водночас він залишив послання Путіну одним словом.
Зупинись (Stop англійською – 24 Канал),
– сказав Байден.
Віцепрезидентка Гарріс також зауважила, що цей успішний обмін ув'язненими – це "сила дипломатії". Вона назвала цей день "неймовірним".
Чому Росія була зацікавлена в обміні полоненими зі США
Генерал армії, екскерівник Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж зауважив, що до обміну було залучено низка відомств з різних країн. Вони є невипадковими і до них готуються упродовж багатьох місяців.
Над обміном працювали розвідки США, Німеччини, Польщі, Словенії, також була низка посередників.
До слова таку кількість осіб обміняли вперше з часів "холодної війни". Раніше йшлося лише про одного – двох громадян. Росія прагнула повернути своїх розвідників та агентуру, тобто "надкритичних людей".
Це була особиста позиція Путіна, щоб повернути Вадима Краснікова й так показати, що він своїх не кидає. Щодо інших осіб так само. Йому було важливо показати визволення цих людей, щоб підійняти свій престиж,
– зауважив екскерівник Служби зовнішньої розвідки.
Він також додав, що Росія пішла на обмін, адже згодом зможе використати своїх звільнених посіпак у пропагандистських цілях.
Скільки політв'язнів досі утримує Росія
За інформацією російських правозахисників, Кремль продовжує утримувати за ґратами приблизно 1300 політв'язнів.
Сьогодні політичних в'язнів у Росії поменшало. Коли кількість несправедливо ув'язнених людей скорочується, це завжди хороша новина. Цьому можна і треба радіти, хоч би як було важко в іншому. Про важке говорити також важливо,
– заявили російські правозахисники.
Вони зауважили, що цей обмін свідчить про нелюдську практику Росії – брати людей у заручники, щоб згодом їх обміняти на конкретних ув'язнених.
За словами адвокатів, боротьба із репресіями, свавіллям силовиків і корумпованою системою в Росії все ще триває.