Не тільки пережити відключення: чи можна заробити за допомогою сонячних станцій в Україні
Не тільки пережити відключення: чи можна заробити за допомогою сонячних станцій в Україні

Не тільки пережити відключення: чи можна заробити за допомогою сонячних станцій в Україні

У Центрі громадського моніторингу та контролю вважають, що власники малопотужних сонячних енергостанцій не зможуть заробити на продажу державі надлишків здобутої енергії. Але вигода у встановленні фотоелементів все ж є.

Україна відчуває дефіцит електроенергії через часті обстріли ЗС РФ енергетичної інфраструктури. Багато громадян країни встановлюють фотоелементи як альтернативні джерела енергії. Центр громадського моніторингу та контролю з'ясував, чи допоможуть фотоелементи пережити відключення світла і заробити, користуючись "зеленим" тарифом.

Сонячні електростанції: ціни та вигода

Жителі приватних будинків мають можливість встановити сонячні панелі на даху. Для жителів багатоповерхівок є спеціальні "балконні" рішення, а також великі станції для встановлення на даху будинку для потреб кількох квартир.

Батареї на 400 Вт (1,7 м х 1,1 м) і на 600 Вт (2,1 м х 1,3 м) можна розмістити на балконі, щоб живити смартфони, ноутбуки, планшети, роутер. Для кухонної та іншої побутової техніки знадобиться кілька фотоелементів. Також варто враховувати, що чим потужніша сонячна електростанція, тим вона дорожча. Пристрій потужністю 100 Вт обійдеться 15-20 тис. грн. Станція потужністю 10 кВт, здатна заряджати всю домашню техніку, коштуватиме близько 250 тис. грн.

Можна скористатися кредитом під 0%, якщо планується купівля альтернативних джерел енергії потужністю від 1 до 10 кВт і вартістю до 480 грн. Кредит надається на 5 років.

Зелений тариф: чи можна заробити на сонячних станціях

У Центрі громадського моніторингу та контролю вважають, що власники малопотужних, так званих "домашніх", сонячних енергостанцій не зможуть заробити на продажі державі надлишків видобутої енергії. Річ у тім, що держава зобов'язана платити виробникам "зеленої" енергії, потужність систем яких не перевищує 30 кВт, за тарифом 6,14 грн/кВт*год. Однак часто виплати не здійснюються через борги енергокомпаній. Згідно з даними "Економічної правди", відсоток розрахунків держави з власниками малих сонячних електростанцій на 2024 рік становить близько 36%. А власникам станцій, розташованих на дахах, держава віднедавна не платить взагалі.

Станом на липень 2024 року в Україні приблизно 70 тис. домогосподарств використовують сонячні батареї. За словами заступника міністра економіки Надії Бігун, державі вигідно, щоб власники приватних будинків використовували альтернативні джерела, оскільки це сприяє скороченню обсягу споживання енергії з централізованих енергосистем. Вивільняючи деякі обсяги електроенергії, користувачі "зеленої" енергії дають можливість переспрямувати її на задоволення потреб мешканців багатоповерхових будинків, власників підприємств тощо.

Уряд пропонує різні кредитні програми для малих, середніх і великих бізнесів, а також для приватних осіб, які бажають встановити системи генерації сонячної, вітряної енергії, а також системи накопичення електроенергії.

Раніше ми писали про те, що коли вигідно купувати і встановлювати сонячні батареї в Україні. Святослав Павлюк, фахівець з енергоефективності, вважає, що купувати сонячні модулі краще вже наступного року, оскільки зовсім скоро їхня ефективність знизиться.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader