Ще в жовтні 2023 року НАБУ та САП повідомили про підозру в розтраті бюджетних коштів низці посадовців "Енергоатому". Серед них був також Микола Божко – керівник підрозділу "Енергоатома" "Атомпроектінжиніринг", який був замовником будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива в Чорнобильській зоні.
Що встановили правоохоронці
Микола Божко – фігурант розслідування, в якому журналісти опублікували аудіозапис наради у кабінеті високопосадовця національної енергогенеруючої компанії "Енергоатом".
Під час цієї наради учасники констатували, що частина грошей на будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива у Чорнобилі зникла. Вони обговорювали, як приховати це та профінансувати подальші роботи, щоб вчасно здати об’єкт.
У НАБУ розповіли, що у 2017 – 2020 роках для потреб ДП "Енергоатому" виконувались роботи з будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. У 2020 році у зв’язку із коригуванням проєкту будівництва виникла необхідність у закупівлі робіт по його завершенню. У грудні того ж року між "Атомпроектінжинірингом" та приватною компанією в обхід відкритих торгів укладено договір завершення будівництва сховища.
З метою заволодіння коштами ДП "НАЕК «Енергоатом" додатковими угодами ціну договору збільшили втричі – з 421 мільйона гривень до 1,497 мільярда гривень, зокрема додавши до його умов постачання обладнання системи радіаційного контролю,
– мовиться в повідомленні.
Там також зазначили, що обладнання компанія-підрядник закупила за ринковою вартістю, а потім у 2021 році реалізувала "Енергоатому" втричі дорожче. У результаті компанія переплатила майже 100 мільйонів гривень.
Дії гендиректора підприємства Миколи Божка, його підлеглих, а також керівника компанії-підрядника кваліфікували як привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.
Справу розглядатиме Вищий антикорупційний суд.