В Україні з початком відключень електроенергії фейки про енергетику заполонили соціальні мережі. З'явилися сотні повідомлень про експорт електроенергії під час дефіциту. Для підтвердження цих фейків підроблюють офіційні листи, видають фізичні перетоки за комерційні операції. Крім того, фейки масово розповсюджують і в Telegram-каналах.
Заступниця міністра енергетики Світлана Гринчуку бліцінтерв'ю OBOZ.UA спростувала найпопулярніші фейки та коротко розповіла про ситуацію в енергетиці.
– Щодо "експорту" електроенергії. Це, напевно, чи не найпоширеніший фейк. Часто в соцмережах показують перетоки з Румунією і стверджують, що це і є експорт. Хоча якщо подивитися перетоки з Молдовою, то ми, навпаки, отримуємо перетоки з цієї країни. Тобто в сумі виходить "нуль" щодо перетоків. Розкажіть, як це насправді працює.
– Енергетика сьогодні під постійним ворожим прицілом. Лише від початку березня цього року Росія знищила понад 9 ГВт нашої генерації. Всі доступні потужності вітчизняних електростанцій зараз працюють винятково для покриття внутрішнього споживання – відповідно експорт електроенергії за межі України не здійснюється.
Експорт електроенергії не може здійснюватися, коли в енергосистемі існує дефіцит. Ані в Румунію, ані в Молдову, ані в будь-яку іншу країну ми не експортуємо електроенергію. Навпаки, щодня ми імпортуємо електроенергію, а часом залучаємо й аварійну підтримку з сусідніх європейських держав: Польщі, Словаччини, Румунії, Угорщини, Молдови. На жаль, в інформаційному просторі часто маніпулюють інформацією про технічні перетоки між енергосистемами України та ЄС, що є фізичним явищем.
Українська енергосистема є частиною європейської енергомережі. Коли енергосистеми з'єднані між собою (так, як українська, молдовська, румунська, угорська, словацька та польська), між ними існують технічні перетоки. Це природне явище, обумовлене законами фізики. Але ці перетоки незначні, й завжди погодинний баланс близький до нуля: скільки йде за кордон – стільки ж одразу повертається в Україну.
Дехто помилково чи цілеспрямовано плутає ці технічні перетоки з комерційним експортом, не розуміючи, як працює об’єднана енергосистема.
– Поясніть, чому неможливо "таємно експортувати" електроенергію так, щоб цього ніхто не помітив...
– Українська енергосистема є частиною європейської енергомережі. Інформація про продаж електроенергії є публічною, вона розміщується у відкритому доступі на офіційних ресурсах як українських, так і європейських. Усі охочі можуть з нею ознайомитись.
На сайті ENTSO-E можна переконатись у відсутності експорту з України, подивившись на сторінку Scheduled Commercial Exchanges (Комерційний експорт), вкладка Border – Country: з України електроенергія не продається – там усюди стоїть "0". Також інформація про щоденні міждержавні аукціони експорту/імпорту електроенергії є на європейській платформі JAO.
Україна не продає електроенергію за кордон, оскільки щодня в нашій енергосистемі дефіцит. Зараз енергетики майже цілодобово працюють над відновленням і відбудовою втрачених потужностей там, де це можливо. Але ще раз – втрачено через руйнування – 9 ГВт генеруючих потужностей. Для порівняння – стільки споживає вся країна Швейцарія, навіть трохи менше. Або, також для порівняння, це – як 9 атомних блоків (найбільша в Європі атомна станція Запорізька АЕС, окупована ворогом, має 6 блоків, тобто це як 1,5 ЗАЕС). Щоб повернути такий обсяг генерації, потрібні роки найактивнішої роботи з відбудови зруйнованих і спорудження нових потужностей.
– Ще один цікавий фейк. Відключенням електроенергії готують українців до ще одного підвищення тарифу. Вже до 7 грн. Розкажіть, які плани щодо перегляду цін на електроенергію.
– Таких планів немає. Щодо підвищення тарифу: 31 травня Кабмін схвалив рішення про продовження дії положення про покладання спеціальних обов'язків (ПСО) на учасників ринку електроенергії, згідно з яким встановлюється єдина фіксована ціна для індивідуальних та колективних побутових споживачів на рівні 4,32 грн/кВт*год до 30 квітня 2025 року. Цей чинний із 1 червня тариф покриває виключно собівартість виробництва електроенергії двома державними енергокомпаніями ("Енергоатомом" та "Укргідроенерго"), а також передачу електроенергії, її розподіл в регіонах і постачання споживачу.
У цей же час ринкова вартість електроенергії становить близько 7,5 грн/кВт*год. Тобто тариф на електроенергію для населення в Україні субсидується державою. Раніше тариф був на рівні 2,64 грн/кВт*год. Держава також субсидувала все населення, тому що цей тариф не покривав значної частки реальної ціни. Але через значні руйнації об'єктів енергетики держава має спрямовувати великі кошти на їхнє відновлення, щоб люди були зі світлом, і не може фінансово підтримати населення в тих обсягах, що раніше.
Але навіть попри складну ситуацію в енергетиці, держава продовжує компенсування частини тарифу для побутових споживачів – різницю між ринковою вартістю електроенергії та встановленим для населення тарифом, тому що розуміє, як складно зараз усім українцям. Пільгова ціна можлива завдяки механізму ПСО (спеціальні обов’язки із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії).
Вартість електроенергії для населення після підняття тарифу залишається однією з найнижчих в Європі та коштує менше, ніж у тій же Молдові, Болгарії чи Македонії.
Кошти, отримані від підвищення тарифу, йдуть на ремонти на відновлення енергосистеми. Так, кошти, отримані у 2023 році після зміни тарифу для побутових споживачів, дозволили енергокомпаніям підготуватись до зими. Було відремонтовано близько 20 ГВт потужності й додано до системи ще 3 ГВт.
– Який із фейків щодо відключень вас найбільше здивував (запам'ятався)?
– Ніби українська влада (завдяки відключенням світла. – Ред.) хоче врегулювати демографічну кризу та підвищити народжуваність. Це з такого, навіть доброго.
Якщо серйозно, то багато фейків навколо питання атомної генерації та її доцільності. Нібито розвиток атомної генерації не потрібен, що це не своєчасно й небезпечно, неекологічно тощо. Правда ж – кардинально інша. Атомна генерація – основа енергетичної стабільності України.
Ядерна енергетика, яка була базовою в Україні і до повномасштабного вторгнення, і особливо зараз, – покриває більш як половину енергоспоживання. І саме атомна генерація дозволяє полегшувати графіки відключення світла для населення. Коли з капітального ремонту виводять атомні блоки, це одразу відчутно, оскільки графіки відключень стають легшими. Тож розвиток цієї галузі – питання національної безпеки та виживання країни.
Зараз активно обговорюється добудова двох нових атомних блоків на ХАЕС – 3-го та 4-го і, відповідно, ухвалення Верховною Радою необхідного для цього законопроєкту. Рішення щодо будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС надзвичайно важливе. Ухвалення вищезазначеного закону дозволить Україні розпочати добудову енергоблоків, збільшити потужність генерації на 2200 МВт і, відповідно, виробництво найдешевшого виду електроенергії. Тим паче блок №3 готовий уже на 80% і може бути добудований за 2,5-3 роки. Якби ми вже мали в об'єднаній системі цей атомний блок, а це 1,1 ГВт потужності, то зараз обмеження енергопостачання були б мінімізовані.
Щодо загрози навколишньому середовищу чи небезпеки атома. Атомна генерація – надійне джерело електроенергії. Саме це дозволить нам пройти складну зиму попереду та убезпечити Україну від тотальних блекаутів у майбутньому. Безпечна атомна генерація не шкодить довкіллю. Атомна енергетика характеризується низьким рівнем викидів парникових газів. Скажу більше, на глобальній Кліматичній конференції COP28 Україна приєдналася до провідних держав світу, які підтримали декларацію про збільшення втричі потужностей атомної енергетики у світі до 2050 року. Адже без цього неможливі "зелений" перехід і досягнення кліматичних цілей. Україна має бути серед лідерів цього процесу, і ми продовжуємо розвивати атомну енергетику.
Загалом дуже важливо доносити суспільству правду. Намагаємось робити це всіма можливими способами. Базовий і головний меседж: провина через обмеження світла в оселях українців – лише на Росії. В України все було добре з енергогенерацією, і ми дійсно раніше продавали електроенергію за кордон. Єдина причина складних часів – ворог, який хоче тотальної темряви та знищення.
– Останнє питання щодо ситуації взимку. Згідно з базовим сценарієм, чи буде взимку ситуація гірша, ніж у липні? До чого варто готуватись...
– Українські енергетики роблять усе можливе, аби підготуватися до осінньо-зимового періоду. Це буде точно непростий сезон, але ми активно готуємося: максимально ремонтуємо те, що підлягає ремонту, залучаємо міжнародну підтримку – і ми вдячні всім партнерам, хто поруч та активно допомагає. Також активна робота ведеться над розвитком розподіленої генерації: ухвалено дерегулюючі рішення уряду, спрощено процедури підключення до мереж. Окрім цього, передбачено безвідсоткове кредитування приватних домогосподарств, пільгове кредитування для малого, середнього та великого бізнесу, податкові пільги та спрощення процедур для встановлення сонячних панелей, вітрових турбін та інших альтернативних джерел електроенергії.
Побудова розподіленої генерації – мережі дрібних джерел енергії, розподілених по всій країні, – є енергетичним щитом України в умовах війни.
Тож кожен на своєму рівні залучений до підготовки до зими. Це пріоритет номер один. І Україна зустріне сезон енергетично сильнішою, аніж сьогодні, як би того не хотілося ворогу.