В Україні експорт електроенергії припинився і не відбувається вже кілька місяців. При цьому будь-хто може перевірити, чи здійснює Україна експорт. Для цього можна скористатися веб-сайтом європейської мережі системних операторів ENTSO-E.
Про це в інтерв'ю OBOZ.UA розповіла заступник міністра енергетики Світлана Грінчук. "Експорт електроенергії не може здійснюватися, коли в енергосистемі існує дефіцит. Ані в Румунію, ані в Молдову, ані в будь-яку іншу країну ми не експортуємо електроенергію. Навпаки, щодня ми імпортуємо електроенергію, а часом залучаємо й аварійну підтримку з сусідніх європейських держав: Польщі, Словаччини, Румунії, Угорщини, Молдови", – пояснює вона.
Українська енергосистема є частиною європейської енергомережі. Коли енергосистеми з'єднані між собою (так, як українська, молдовська, румунська, угорська, словацька та польська), між ними існують технічні перетоки. Це природне явище, обумовлене законами фізики. Але ці перетоки незначні, й завжди погодинний баланс близький до нуля: скільки йде за кордон – стільки ж одразу повертається в Україну.
Дехто помилково чи цілеспрямовано плутає ці технічні перетоки з комерційним експортом, не розуміючи, як працює об’єднана енергосистема.
"Українська енергосистема є частиною європейської енергомережі. Інформація про продаж електроенергії є публічною, вона розміщується у відкритому доступі на офіційних ресурсах як українських, так і європейських. Усі охочі можуть з нею ознайомитись. На сайті ENTSO-E можна переконатись у відсутності експорту з України, подивившись на сторінку Scheduled Commercial Exchanges (Комерційний експорт), вкладка Border – Country: з України електроенергія не продається – там усюди стоїть "0". Також інформація про щоденні міждержавні аукціони експорту/імпорту електроенергії є на європейській платформі JAO", – пояснила заступник міністра.
Через атаки РФ втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей. Для порівняння стільки споживає вся країна Швейцарія. Щоб повернути такий обсяг генерації, потрібні роки найактивнішої роботи з відновлення зруйнованих та будівництва нових потужностей.
Як повідомляв OBOZ.UA, голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький раніше зазначив: повністю відмовитися від відключень електроенергії Україні вдасться нескоро.
Режиміввідключення світла всього два: аварійний та плановий. Наприклад, графіки погодинних відключень (ГПВ) запроваджуються заздалегідь і з попередженням.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!