Як повідомляє Укрінформ, про це сьогодні під час візиту до військової бази «Тапа» (Tapa) в Естонії заявив високий представник ЄС Жозеп Боррель. Повний текст його промови оприлюднений на сайті Європейської служби зовнішніх дій.
«В Україні відбувається люта битва. Українці потребують нашої підтримки. Для того, щоб допомогти їм, ми повинні мати власну військову спроможність, більш потужну оборонну промисловість та політичну волю, щоб це робити… Естонія робить багато, збільшує власні спроможності та надає допомогу Україні, і разом з тим підвищує спроможність оборонної промисловості, щоб виробляти більше», - сказав Жозеп Боррель.
Він наголосив на важливості присутності військ НАТО в Естонії, що дозволяє стримувати Росію та забезпечувати гарантії з безпеки, які Альянс надає своїм союзникам і, зокрема, Естонії. При цьому Естонія є добрим прикладом, тому що ця країна зміцнює власну оборону, збільшує оборонні витрати та нарощує власні військові спроможності.
«Всі в НАТО і всі в Європейському Союзі мають слідувати прикладу Естонії, з метою збільшення наших оборонних спроможностей. Роками ми думали, що війна не може трапитися. На нещастя, вона сталася в Україні. Ми не очікували, що Росія атакує Україну, але вони це зробили, незважаючи на те, як багато разів вони говорили: «Ми не збираємося цього робити». Але вони зробили саме це», - зазначив Високий представник ЄС.
Він зауважив, що всі в Європі, в усьому Європейському Союзі, за прикладом Естонії, мають зміцнювати свій оборонний потенціал. Не тому, що Європа хоче війни, а тому, що Європа хоче миру, - але цей мир має бути справедливим.
«Ми хочемо такого миру, який захистить територіальну цілісність та суверенітет України. Європейський Союз не шукає війни, ми не є стороною цієї війни. Ми шукаємо миру, але цей мир має ґрунтуватися на виживанні України, на (збереженні) її суверенітету та територіальної цілісності. Саме це зараз захищають українці. І саме до цього підштовхують країни-члени ЄС, інституції Європейського Союзу і я сам, як і всі у Брюсселі», - сказав Жозеп Боррель.
Він привітав багатонаціональні зусилля за участі Сполучених Штатів, Великої Британії, Франції й Естонії, які спрямовані на зміцнення системи стримування й оборони в самій Естонії, яка одночасно є членом НАТО і членом Європейського Союзу.
Як вже повідомляв Укрінформ, вчора, під час програмної промови у Європейському парламенті під час переобрання на посаду президента Єврокомісії на 2024-2029 роки, чинна президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що НАТО залишатиметься основою системи європейської безпеки. Водночас вона закликала країни ЄС до формування справжнього Європейського оборонного союзу, який посилить європейську складову НАТО, та дозволить розвинути оборонні спроможності кожної з країн-членів, підвищити взаємосумісність між ними, а також швидко наростити оборонне промислове виробництво.