Не бояться засобів РЕБ і об'єднуються в рій: як в Україні створюють бойові дрони з ШІ
Не бояться засобів РЕБ і об'єднуються в рій: як в Україні створюють бойові дрони з ШІ

Не бояться засобів РЕБ і об'єднуються в рій: як в Україні створюють бойові дрони з ШІ

За словами керівника напряму ШІ в Brave1 Макса Макарчука, розробники БПЛА готуються до того, що в майбутньому на передовій взагалі не буде жодного зв'язку.

В Україні кілька стартапів розробляють системи штучного інтелекту (ШІ), які дають змогу безпілотним апаратам працювати під дією засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ) і об'єднуватися в групи для виконання завдань. Про це пише Reuters.

За даними агентства, робота ведеться за двома основними напрямками. Перший напрямок охоплює створення візуальних систем, які б допомагали ідентифікувати цілі і направляти БПЛА до них, а також картографування рельєфу для навігації. Другий напрям — це програми, що дають змогу безпілотникам працювати у взаємопов'язаних "зграях".

Над подібною технологією, зокрема, працює компанія Swarmer. Інженери розробляють програмне забезпечення Styx, що зв'язує безпілотники в рій. Система управляє мережею розвідувальних і ударних дронів різного розміру в повітрі і на землі. Кожен БПЛА може планувати свій маршрут і передбачати поведінку інших у рої. Втручання людини потрібне тільки для того, щоб дати команду завдати удару.

"Коли ви намагаєтеся масштабувати (з пілотами-людьми), це просто не працює. Керувати роєм із 10 або 20 дронів або роботів людям практично неможливо", — зазначив генеральний директор Swarmer Сергій Купрієнко.

За словами Сергія Купрієнка, операторам БПЛА складно керувати операціями за участю понад п'яти апаратів, тоді як ШІ здатний обробляти сотні даних одночасно. Крім того, автоматизація допоможе захистити операторів, які працюють поблизу лінії фронту. Наразі технологія Styx перебуває на стадії розроблення, і її було протестовано на полі бою тільки в рамках експерименту.

Своєю чергою Макс Макарчук, керівник напряму штучного інтелекту в оборонному кластері Brave1, розповів про роботу над концепцією дронів з ШІ, які зможуть працювати, навіть якщо в майбутньому на передовій не буде ніякого зв'язку. За його словами, лінія фронту дедалі більше насичується засобами РЕБ, через що відсоток влучень FPV-дронів у ціль постійно падає. Тому зростає потреба в БПЛА, які змогли б вражати цілі в умовах перешкод.

Як зазначає Макс Макарчук, зараз середній відсоток влучень FPV-дронів у ціль 30-50%. Очікується, що завдяки ШІ ця цифра зросте до приблизно 80%. Для досягнення цієї мети українські компанії, зокрема Swarmer, оснащують БПЛА функцією захоплення цілі за допомогою камери. Дронам з автоматизованим донаведенням більше не потрібен оператор, щоб завдати удару.

Наразі перед українськими виробниками стоїть завдання зі створення дешевої системи наведення ШІ для дронів, щоб масово використовувати такі безпілотники по всій лінії фронту. За словами Макса Макарчука, зараз вартість встановлення простої системи, що дає змогу автоматично донаводити БПЛА на ціль, становить близько 150 доларів США на один апарат.

Нагадаємо, у Вінниці створили плату автономного польоту і спеціальний мобільний застосунок, що дають змогу підняти в небо рій безпілотних літальних апаратів.

Дослідники з Університету імені Лоранда Етвеша в Угорщині також створили планувальник маршрутів, який може об'єднувати 5000 автономних дронів у зграю, яка самоорганізується.

Джерело матеріала
loader
loader