Громадяни матимуть десять днів на те, щоб оскаржити штраф ТЦК в суді, пояснила представниця Генштабу ЗСУ. При цьому у військкомів є рік для того, щоб виявити та покарати порушника.
Працівників територіальних центрів комплектування (ТЦК) при посиленні мобілізації в Україні не будуть автоматично виписувати штрафи усім, хто порушив правила військового обліку. Оформленням штрафів займатиметься спеціальна людина, яка матиме на цю процедуру не більше трьох місяців. Про те, як військкомати каратимуть за неоновлення даних, представниця Центрального юридичного управління Генштабу ЗСУ Ірина Гарбуз розповіла на YouTube-каналі установи.
Не оновлення даних при мобілізації в Україні
Гарбуз наголосила, що українці призовного віку мали 60 днів для оновлення військово-облікових даних. 16 липня цей термін сплив і в умовах мобілізації в Україні ТЦК їх можуть оштрафувати — вони уповноважені на такі дії відповідно до законів України.
"Громадяни, які не встигли оновити свої військово-облікові дані, можуть бути притягнені до адміністративної відповідальності", — сказала юристка.
Терцентри комплектування не будуть притягувати до адміністративної відповідальності відразу усіх чоловіків, які порушили правила військового обліку, пояснила представниця Генштабу. Під час процесів мобілізації в Україні процедура розтягнута в часі, але має певні обмеження:
- штраф накладається протягом трьох місяців після того, як ТЦК виявить правопорушення. У якому порядку, алфавітному чи іншому, обиратимуть тих, кого будуть притягувати до адмінвідповідальності, юристка не розповіла;
- покарання можна накласти протягом одного року з дня вчинення правопорушення.
Крім того, громадянин має 10 днів на те, щоб оскаржити штраф в суді, заявила Гарбуз.
"За одне порушення передбачено накладення одного штрафу", — чути на відео Генштабу.
Як накладають штрафи ТЦК
Фокус писав про процедуру, згідно з якою мають діяти терцентри комплектування, коли карають за порушення правил обліку під час мобілізації в Україні. Ірина Гарбуз описала деякі аспекти цієї процедури. З її слів, оформленням штрафів має займатись спеціальний співробітник ТЦК — він збирає матеріали справи і подає їх на розгляд керівнику військкомату. Після цього керівник приймає рішення щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Юристка нагадала, як можуть покарати порушників, які не оновили дані до 16 липня при посиленні мобілізації в Україні:
- перший штраф за невиконання правил військового обліку — 17 тис. грн;
- повторний штраф — 25,5 тис. грн;
- якщо штраф не сплатити, державна виконавча служба можу арештувати рахунки та почати продавати майно;
- ТЦК може звернутись до суду з проханням обмежити право керування автомобілем.
Зазначимо, у Закарпатському обласному центрі комплектування розповіли про те, як вручаються повістки при заходах мобілізації в Україні. Військкоми пояснили, що ці документи можуть вручатись особисто в руки. У такому випадку має бути підпис громадянина про те, що він отримав запрошення до ТЦК. Якщо ж він відмовляється від цього, то процес відмови має бути записаний на відео.
Ще один спосіб — поштове відправлення. Особливістю цього способу є те, що при мобілізації в Україні дата вручення визначається поштовим відділенням. Саме пошта ставить певні позначки про отримання або не отримання адресатом, ідеться у дописі військкомату.
Нагадуємо, 16 липня адвокатка Марина Бекало розповіла, чи будуть ТЦК розсилати повістки чоловікам, які перебувають за кордоном.