Замах на Дональда Трампа може стати тим фактором, який остаточно схилить шальки терезів на президентських виборах в Америці, тим інструментом виборчої кампанії Трампа, який приведе його до перемоги.
Трамп купається у загальній увазі
Трамп не був би Трампом, якби не погодився використати цей інцидент на свою користь. Тепер він зі спокійною душею може спробувати монетизувати стрілянину, звинувативши в замаху ту саму "глибинну державу" і Байдена як продовження "несправедливих судів" проти нього. І хоча Трамп не називає конкретних прізвищ, він розкручуватиме тему «вони хотіли мене вбити».
А оскільки єдиним його опонентом є Джо Байден, пазл складається сам собою, за принципом «шукай кому вигідно». Фотографія, на якій Трамп підняв кулак і з пафосом вигукує «борись, борись, борись!», у той час як по обличчю тече кров і спецагенти оточують його, вже стала культовим лозунгом виборів 2024 року. Іншими словами, стріляли у Трампа, а потрапили у Байдена.
«Трамп вийшов із інциденту переможцем. Коли агенти служби безпеки виводили його зі сцени, він демонстративно тримав кулак у повітрі, а його прихильники скандували «США, США!». Колишній президент купається у загальній увазі громадськості та ЗМІ», - вважає телеканал Al Jazeera.
Фото, яке може перетворитися на чудовий передвиборчий плакат. REUTERS
Команда Трампа звинувачує Байдена
Перші ознаки того, що республіканці розкручуватимуть замах на Трампа, видно вже зараз. Член Палати представників, республіканець Майкл Коллінз прямо заявив, що Трампа "замовив" Байден. Це одна з версій, оскільки незадовго до замаху Трамп запропонував президенту пройти тест на розумові здібності заради блага країни. Пост Коллінза у мережі Х набрав близько 6 мільйонів переглядів.
Кріс Ла Сівіта, керівник передвиборчої кампанії Трампа, також зазначив у соцмережі X, що «протягом багатьох років і навіть сьогодні ліві активісти, донори-демократи, а тепер навіть Джо Байден робили огидні заяви та описували стрілянину в Дональда Трампа. Настав час закликати їх до відповіді. Найкращий спосіб – через виборчу урну».
Крім цього, республіканці згадали Байдену його фразу: "Пора поставити мішень на Трампа", яку він сказав за тиждень до замаху своїм спонсорам. І хоча президент США мав на увазі лише те, що потрібно сфокусувати увагу на Трампі, тепер ця фраза виглядає неоднозначно.
Твіт республіканця Майкла Коллінза, де він прямо називає Байдена замовником і вимагає висунути йому звинувачення. Скрін: x.com/MikeCollinsGA
Трамп: «Мені дали шанс»
Politico пише, що республіканці згуртувалися навколо свого кандидата, і багато хто навіть публічно пророкує, що він напевне переможе у листопаді. Електорат Трампа знову ще більше зміцниться у думці у правильності свого вибору. Адже замахи роблять на тих, хто комусь стоїть, як кажуть, поперек горла. Тобто вбивають чи ранять тих людей, які комусь сильно заважають.
Сам Трамп у ексклюзивному інтерв'ю виданню Washington Examiner наступного дня після того, як в нього попала куля стрільця, вже заявив, що хоче скористатися історичним моментом та об'єднати країну. Колишній президент у світлі замаху на нього повністю переписав свою промову на з'їзд республіканців 15 липня, де назвуть єдиного кандидата на посаду президента від цієї партії. «Промова, яку я збирався вимовити, повинна була бути приголомшливою.
Якби цього (замаху. – Ред.) не відбулося, це була б одна з найнеймовірніших промов, спрямована переважно на політику президента Джо Байдена», - сказав він.
Трамп сказав, що напад на нього на мітингу в Пенсільванії повністю змінив виборчу кампанію, а його промова буде відповідати моменту, якого вимагає історія. "Це шанс об'єднати країну. Мені дали такий шанс", - заявив експрезидент.
«Якщо він заговорить у Мілуокі (на з'їзді партії. – Ред.) про об'єднання країни, це буде відлунням президента Рональда Рейгана, який у 1981 році демонстрував силу, також оговтуючись від ран – набагато серйозніших, ніж у Трампа, – нанесених потенційним вбивцею у Вашингтоні», – повідомляє Washington Examiner.
Демократи закликали націю до єдності
Звичайно, замах на головного опонента змусив і демократів змінити стратегію передвиборчої кампанії свого кандидата. У штабі Байдена вирішили відмовитись від словесних нападок на противника. Головне гасло сьогодні – це прагнення до єдності нації.
"Зараз настав час для кожного американця, який любить нашу країну, відійти від розколу, відмовитися від будь-якого насильства і об'єднатися у молитві за президента Трампа та його родину", - написав у соцмережі X незалежний кандидат (колишній член Демократичної партії) у президенти США Роберт Кеннеді-молодший.
У зверненні до американців після замаху на Трампа Байден наголосив, що необхідно знизити градус напруги в політичному житті країни і на важливості єдності в країні.
"Це (замах) все змінює. Ми все ще оцінюємо. Буде набагато складніше висувати звинувачення проти Трампа... Президент намагається знизити температуру", – кажуть представники штабу Байдена.
Поки що знято питання і про заміну кандидата від Демпартії на майбутніх виборах. Вимоги деяких представників партії та її спонсорів до Байдена – зійти з дистанції - зараз перестали бути актуальними. Ймовірно, на те, щоб розкрутити нового кандидата, у демократів не залишається часу, тому вони якимсь чином трансформуватимуть публічний образ Байдена. Не виключено, до нього додадуть нові нотки.
Демократ Роберт Кеннеді-мол. закликав країну об'єднатися у молитві за Дональда Трампа та його родину. Скрін: x.com/RobertKennedyJr
Постріл – вхолосту
Ну а тепер головне питання: як замах на Трампа вплине на вибори загалом, додасть йому очок чи ні? Нема кращого способу залучити симпатії до будь-якого кандидата на будь-яких виборах, ніж влаштувати на нього невдалий замах. Існує стереотип, підтверджений практикою, коли кандидат у результаті замаху або гине, або виграє.
Експерт-міжнародник Українського інституту майбутнього Іван Ступак, наприклад, вважає, що Трамп не отримає великої переваги в рейтингах через замах.
"Новина живе день. Наступного тижня про цю подію вже забудуть. Ось Трампа засудили у кількох справах, і рейтинг Байдена не піднявся. До виборів ще 4 місяці, і може бути стільки всяких подій, що ця новина зійде нанівець", – вважає експерт.
Політолог і керівник Центру «Пента» Володимир Фесенко також вважає, що цей інцидент не позначиться на рейтингах Трампа.
"Це навряд чи вплине на тих, хто вагається. А саме вони вирішуватимуть долю виборів, хто на них переможе. А ось на ступінь консолідації прихильників Трампа саме це може спрацювати", - зазначив Володимир Фесенко.