У Польщі тривожаться через виїзд українських чоловіків працездатного призовного віку, — ЗМІ
У Польщі тривожаться через виїзд українських чоловіків працездатного призовного віку, — ЗМІ

У Польщі тривожаться через виїзд українських чоловіків працездатного призовного віку, — ЗМІ

Громадяни України призовного віку, які перебувають закордоном і не оновлять свої облікові дані, матимуть обмежений доступ до консульських послуг, що означатиме необхідність виїзду з Польщі, що турбує місцевий бізнес.

Польські представники бізнесу та HR-компаній переймаються через можливий масовий виїзд українців з Польщі, який пов'язаний з вимогою українського законодавства оновити військово-облікові дані для військовозобов'язаних громадян України до 17 липня 2024 року. Про це йдеться у матеріалі Business Insider.

Вимога оновити дані стосується і тих українців, які перебувають закордоном, тому ті, хто цього не зроблять, матимуть обмежений доступ до консульських послуг. Це своєю чергою спричинить труднощі з легальним працевлаштуванням у Польщі, що, власне, і турбує поляків.

"Люди, чиї паспорти мають короткий термін дії, можуть втратити можливість подорожувати і працювати після закінчення терміну дії поточних документів, що дозволяють легалізувати роботу і проживання за кордоном", — зазначила представниця польської Gi Group Мацей Пєлка.

Експерт BCC з питань ринку праці Гжегож Куліш пояснив, що обмежений доступ до консульських послуг означатиме необхідність виїзду з Польщі.

"Якщо ми, як держава, будемо діяти радикально стосовно таких людей, вони почнуть переїжджати до менш репресивних західноєвропейських країн", — сказав Куліш.

Журналісти уточнили, що більшість українців працює на будівництві, у промисловості, логістиці, сільському господарстві, а також у торгівлі. Найбільше занепокоєння у польських агентств з працевлаштування викликають компанії, де через профіль діяльності в колективах переважають чоловіки.

"Компанії в Польщі вже кілька місяців систематично втрачають працівників з України. Вони обирають інші країни ЄС, які пропонують вищі зарплати, ніж у нас. Закон про мобілізацію — це ще один фактор, який може збільшити масштаби виїзду", — йдеться у матеріалі.

Водночас, на думку HR-експертів, це не призведе до раптового відтоку українців з польського ринку праці, але є певним тривожним сигналом. Вони припускають, що більшість чоловіків призовного віку не повернуться в Україну та шукатимуть роботу в тіньовій економіці.

Крім того, українці, щоб уникнути військової служби, можуть брати лікарняні листи або довідки, що підтверджують їхню нездатність нести військову службу.

"Відтік українців не є фактором, що впливає на вартість робочої сили. Працівники з України вже кілька років не є так званою дешевою робочою силою. Їхні фінансові очікування та заробітна плата є такими ж, як у поляків на аналогічних посадах", — наголосив віцепрезидент Польського кадрового форуму.

Нагадаємо, відповідно до закону "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" деякі українці не зможуть взяти відпустку.

5 липня Національний банк України повідомив, що українські підприємці різко підвищують зарплати співробітникам.

Теги за темою
Економіка
Джерело матеріала
loader