Субсидії для ВПО: коли і за яких умов українці отримають допомогу
Субсидії для ВПО: коли і за яких умов українці отримають допомогу

Субсидії для ВПО: коли і за яких умов українці отримають допомогу

Мінсоцполітики розробило новий інструмент для внутрішньо переміщених осіб, які орендують житло. Спиралися на досвід інших країн, які прихистили українців. Фокус з'ясував деталі.

У Мінсоцполітики поінформували про новий інструмент длявнутрішньо переміщених осіб, які орендують житло. На меті проєкту — надання субсидії на оренду родинам для швидшого адаптування у новій громаді. Про це розповіла перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак під час публічного обговорення нового інструменту державної підтримки — субсидії на оренду житла для ВПО.

За словами Дарії Марчак, йдеться про інструмент, який ще не є запущеним. Його підготовлено на розгляд і затвердження уряду.

"Цей інструмент розроблявся, базуючись на міжнародному досвіді. Ми побачили, як інші країни ефективно підтримували українських мігрантів за кордоном в питанні забезпечення житлом. Для ВПО недостатньо просто дати гроші. Коли ми говоримо про інтеграцію ВПО в нову громаду, йдеться про індивідуальне житло, роботу і власні джерела доходів, можливість віддати дитину до дитсадка, школи. Також інтеграція — це не відчувати суттєвих культурних, ментальних відмінностей з жителями громади, не відчувати себе чужинцем. Тому ми поступово розробляємо нові інструменти, які спрямовано на різні типи підтримки ВПО", — пояснила заступниця міністра.

Для ВПО недостатньо просто дати гроші. Коли ми говоримо про інтеграцію ВПО в нову громаду, йдеться про індивідуальне житло, роботу і власні джерела доходів, можливість віддати дитину до дитсадка, школи

Паралельно із урядовою допомогою ВПО Мінсоцполітики розробило інструмент, який, зокрема, посилить захист ВПО з юридичного боку, а саме, будуть укладатися офіційні договори.

Мінсоцполітики розробило інструмент, який посилить захист ВПО з юридичного боку

Про яку допомогу з орендою для ВПО йдеться

В міністерстві пояснили, що передусім прагнуть юридично захистити внутрішньо-переміщені родини та допомогти адаптуватися на новому місці проживання. Тож, інструмент із надання грошової допомоги на орендоване житло діятиме наступним чином:

  • субсидія на оренду житла має призначатися у розрахунку на кількість членів родини. На кожного члена родини є соціальний норматив з мінімальної кількості метрів, які мають надаватися, а саме 13,5 м кв станом на сьогодні, але не менше за 35 м кв на родину;
  • враховуватимуть різницю у цінах по регіонах;
  • враховуватимуть спроможність родини самостійно оплачувати оренду.
  • субсидію надаватимуть за умови укладання офіційного договору. Це типова угода, яка може буде підписана, наприклад, у відділенні Пенсійного фонду, або в цифровій формі онлайн;
  • орендодавець зможе на ту частину компенсації, яку надає держава, розраховувати на відсутність податкових зобов'язань. Так цей інструмент має бути більш вигідним для орендодавця.

"В нас є дуже успішний інструмент, про який знають майже всі громадяни України — це субсидії на житлово-комунальні послуги. У нас на сьогодні майже 3,3 млн домогосподарств-отримувачів житлово-комунальних субсидій і пільг. Оператором надання такої допомоги є Пенсійний фонд України", — додала Дарія Марчак.

В Мінсоцполітики назвали дуже успішним інструмент допомоги переселенцям - субсидії на житлово-комунальні послуги
Фото: УНІАН

Як розраховуватимуть розмір субсидії на оренду для ВПО

За словами представниці міністерства, щоби оформити субсидію на оренду житла від держави, внутрішньо-переміщена особа має звернутися до Пенсійного фонду із заявою, де буде позначено кількість осіб в родині.

Пенсійний фонд розрахує розмір субсидії на оренду для ВПО, виходячи з доходів родини, які видно у держреєстрі
Фото: Мінсоцполітики

"Пенсійний фонд своєю чергою розрахує розмір субсидії на оренду для ВПО, виходячи з доходів родини, які ПФУ бачить через державні реєстри. І виходячи з того, що ви, як родина, не маєте витрачати гроші на оренду житла понад 30% свого доходу. Наприклад, родина з трьох осіб, яка орендує житло у Дніпрі.За попередніми розрахунками, вартість оренди квартири для такої родини може становити 6 182 грн. Якщо в родини немає фінансової спроможності взагалі покривати таку оренду, тож розмір субсидії може становити понад 4 тис грн", — пояснила Дарія Марчак.

Як раніше повідомляв Фокус, протягом двох місяців кількість переселенців, які повернулись додому, зросла майже утричі. Парламентарі пов'язують це зі скасуванням виплат, що було запроваджене з весни 2024 року.

Теги за темою
Україна війна допомога
Джерело матеріала
loader