Мох під назвою Syntrichia caninervis може допомогти змінити вороже середовище Червоної планети, де кам'яниста поверхня в середньому замерзає при температурі мінус 62 градуси за Цельсієм, а атмосфера не тільки в 100 разів менш щільна, ніж земна, але й складається на 95% з вуглекислого газу і менш ніж на один відсоток з кисню.
Деталі
Для того, щоб рости на поверхні такої непривітної планети, як Марс, потрібні особливі рослини.
Унікальні дані, отримані в нашому дослідженні, закладають основу для колонізації космосу за допомогою природно відібраних рослин, адаптованих до екстремальних стресових умов,
– пишуть дослідники у своїй статті.
Вирощування земних рослин на Марсі може допомогти нам зробити його пустельну поверхню хоча б трохи більш придатною для життя.
"Вирощування земних рослин є важливою частиною будь-якої довгострокової космічної місії, оскільки рослини ефективно перетворюють вуглекислий газ і воду на кисень і вуглеводи — по суті, повітря і їжу, необхідні людині для виживання", – розповів експерт з мохів Університету Флориди Стюарт МакДеніел.
Крім того, що він дозволяє рости іншим рослинам, сам мох "не смачний і не є чудовим доповненням до салату", додала дослідниця Інституту SETI Агата Жупанська.
- Для своєї роботи дослідники змоделювали екстремальні умови марсіанського середовища і виявили, що пустельний мох дивом виживав цілих п'ять років при температурі мінус 80 градусів.
- Він навіть може повертатися до життя після майже повного зневоднення.
- Також цей мох виявився напрочуд стійким до радіації, він навіть успішно ріс під впливом певних доз гамма-променів.
Дивлячись у майбутнє, ми очікуємо, що цей багатообіцяючий мох може бути доставлений на Марс або Місяць для подальшої перевірки можливості колонізації та росту рослин у космічному просторі,
– підсумували дослідники у своїй роботі.
Проте лишається ще багато питань. Наприклад, ці експерименти не досліджували те, чи може цей мох бути суттєвим джерелом кисню в марсіанських умовах, а також чи може він розмножуватися й проростати в марсіанському середовищі.