Штрафи, заборони, блокування при мобілізації: що чекає на військовозобов'язаних з 16 липня
Штрафи, заборони, блокування при мобілізації: що чекає на військовозобов'язаних з 16 липня

Штрафи, заборони, блокування при мобілізації: що чекає на військовозобов'язаних з 16 липня

Коли громадянин заборгує штрафів на суму 160 тис. грн, він може позбутись майна та рахунків, пояснила адвокатка. При цьому закон не обмежує терцентри комплектування — вони можуть накласти штраф необмежену кількість разів.

Працівники територіальних центрів комплектування (ТЦК) під час мобілізації в Україні мають право вручити повістку, яка або викликає у військкомат, або направляє відразу у військову частину. Тим часом громадяни мають час до 16 липня, щоб оновити військово-облікові дані, інакше їх очікує покарання. Про те, як військкоми можуть покарати за ухилення від мобілізації, адвокатка Катерина Аніщенко розповіла на порталі "РБК-Україна".

Штрафи ТЦК при мобілізації в Україні

Аніщенко пояснила, що, крім штрафів, в умовах посилення мобілізації громадян можуть очікувати три види покарання:

  • штраф за ухилення та порушення правил військового обліку — штраф від 17 до 25,5 тис. грн;
  • заборона керування автомобілем;
  • накладення інших покарань — яких саме, адвокатка не уточнила.

Після 16 липня штраф можна отримати саме за порушення військового обліку в умовах мобілізації в Україні, уточнила адвокатка. Далі вона описала процедуру, за якою мають діяти військкоми.

Процедура покарання за ухилення

Перший крок — спершу працівники ТЦК можуть виписати повістку і її або вручать особисто, або відправляють поштою:

  • для проходження військово-лікарської комісії — вона має встановити придатність чи не придатність для війська;
  • для додавання інших даних, які мають бути у реєстрі "Оберіг";
  • для встановлення на військовий облік;
  • для призову на службу у ЗСУ.

Другий крок — звернення до правоохоронних органів. Якщо громадянин не з'являється по повістці при заходах посилення мобілізації в Україні, то ТЦК звертається до поліції з вимогою доставити таку-то особу у військкомат. Поліція може спробувати знайти ухилянта — на це у неї п'ять діб.

Третій крок — "вимога", яка оформлюється військкоматом під час мобілізації в Україні. Якщо п'ять діб пройшло, а ухилянт не опинився у ТЦК, на його поштову адресу направляють документ під назвою "вимога". У документі ще раз нагадують, що потрібно відгукнутись на виклик військкомату.

Четвертий крок — звернення до суду, який може прийняти рішення про вид покарання. Зокрема, саме суд вирішує, чи позбавляти особу права керування автомобілем, пояснила адвокатка. Крім того, військкомат в умовах мобілізації в Україні може самостійно виписувати постанову про штраф.

П'ятий крок — цей етап наступає у випадку, якщо військовозобов'язаний отримав повістку, штраф, не сплатив штраф — і так кілька разів при заходах мобілізації в Україні. Описані вище кроки займають близько двох місяців, зауважила інша співрозмовниця журналістів — юристка Лариси Кісь. ТЦК можуть повторити процедуру й оштрафувати ще раз — і кількість таких рішень не обмежена законом.

Таким чином за шість місяців виявиться, що громадянин має заборгованість перед виконавчою службою на 160 тис. грн. Коли борг зростає до такого розміру, то виконавча служба має право арештовувати рахунки та майно і продавати речі, щоб отримати необхідні кошти.

"І кожного разу — штраф. Отже, шлях до 160 000 грн сумарної заборгованості не такий вже довгий", — уточнила Кісь особливості мобілізації в Україні.

Зазначимо, раніше Фокус розповідав, які документи повинні мати військкоми, коли працюють у патрулях під час мобілізації в Україні. Урядовці прийняли постанову, у якій навели зразок службового посвідчення співробітника. Посвідчення виписується після відповідного наказу і підписується головою обласної військової адміністрації.

Нагадуємо, 29 червня юрист Дмитро Франчук розповів, у яких випадках військкоми мають право затримувати військовозобов'язаних.

Теги за темою
штраф
Джерело матеріала
loader
loader