Сонячні панелі рятують під час відключень світла: українці поділилися досвідом
Сонячні панелі рятують під час відключень світла: українці поділилися досвідом

Сонячні панелі рятують під час відключень світла: українці поділилися досвідом

Фотоелементи дають більшу автономність, можливість живити важливі пристрої, наприклад, газові котли, проте потребують вкладень.

Сонячні батареї стали альтернативним джерелом живлення для багатьох жителів України, які самотужки справляються із затяжними блекаутами. Видання "Наше місто" з'ясувало у жителів Дніпра, якими панелями вони користуються, у чому особливості, переваги та недоліки.

Сонячні батареї на балконі

Володимир Штенгелов встановив сонячну панель на балконі своєї квартири ще 2022 року. Панелі мали живити газовий котел, який забезпечував опалення.

За словами Володимира, крім сонячної батареї потрібне ще й інше обладнання: акумулятор для накопичення "зеленої" енергії, пристрій для передавання енергії від сонячної батареї до акумулятора, інвертор для перетворення електрики, накопиченої акумулятором. Штенгелов радить купувати акумулятори з великою ємністю — це забезпечить більший запас електроенергії.

Сонячної батареї та акумулятора на 100 А вистачало на 6 годин роботи газового котла, 12-вольтового джерела світла на кухні та в коридорі, зарядки смартфонів.

Володимир Штенгелов і його сім'я під час вимкнення світла
Фото: Наше Місто

Чому краще встановлювати панелі на даху

Власники сонячних батарей у квартирах помічають, що сонячного світла часто недостатньо, особливо, якщо балкон виходить не на південь. Зі східного або західного боку до панелі доходить тільки розсіяне світло, тому вона працює упівсили.

Експерти рекомендують встановлювати сонячні панелі на дахах будинків. Однак робити це самостійно заборонено, оскільки мешканці повинні домовитися про оренду ділянки даху з Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). Крім того, сонячну електростанцію вигідніше робити для кількох квартир.

За словами Сергія Чиньонова, очільника компанії "Онлісолар", ОСББ замовляють малопотужні станції 1-1,5 тисяч кВт-год на місяць. З їхньою допомогою можна освітлювати під'їзди, забезпечувати живлення ліфтів, підсобних приміщень тощо. Один кіловат під ключ коштує близько 1000 доларів США. За розрахунками Сергія, при споживанні однією квартирою 600 кВт-год на місяць на даху одного під'їзду можна встановити 6 станцій для 6 квартир. Кожна з них обійдеться приблизно в 7200 доларів. Ще потрібно знайти місце для інвертора та акумулятора. Така станція може повністю забезпечити квартиру енергією тільки в теплу пору року, але в холодну — не більше ніж на 30%.

Ігор Кочет упродовж кількох років використовує сонячну панель, яка видає 200-250 Вт потужності. Здебільшого вона живить взимку газовий котел, але її потужності вистачить і для роботи ноутбука. Батарея встановлена на південній стороні даху приватного будинку.

Сонячна станція на даху будинку Ігоря Кочета в Дніпрі
Фото: Наше Місто

Переваги та недоліки сонячних батарей

За словами Ігоря, одна сонячна батарея може окупитися через 5-10 років. Але через 10 років вона вже вимагатиме заміни, тож не варто думати, що панель здатна все життя забезпечувати людину безкоштовною електрикою. Сонячна батарея тільки надає автономність і служить резервним джерелом живлення. А ще її плюс у тому, що вона працює безшумно, на відміну від генератора, і не споживає пальне.

Проаналізувавши все вищевикладене, можна зробити висновки, у чому плюси і мінуси фотоелементів.

Плюси:

  • сонячні батареї дають змогу не залежати від відключень електрики і постійно зростаючих цін на неї;
  • з часом вкладення в сонячні батареї окупаються за рахунок економії електроенергії;
  • використання сонячної енергії не шкодить навколишньому середовищу;
  • безшумність роботи.

Мінуси:

  • будуть потрібні чималі інвестиції в сонячні батареї, акумулятори та інші комплектуючі;
  • взимку або в похмуру погоду, ефективність сонячних панелей значно знижується;
  • для встановлення фотоелементів потрібна допомога фахівців;
  • окупність сонячних батарей залежить від багатьох факторів: вартості, потужності, рівня інсоляції, тарифів на електроенергію.

Експерти рекомендують — перш ніж встановлювати сонячні батареї, варто чітко визначити потребу електроенергії та підібрати оптимальну систему. Потрібно ретельно вивчити пропозиції від різних компаній, щоб вибрати оптимального постачальника. Також зараз в Україні діють держпрограми підтримки розвитку сонячної енергетики, які можуть спростити придбання фотоелементів.

Раніше ми писали, чи варто ставити сонячно-вітрові станції в кредит. Системи для отримання електроенергії з альтернативних джерел коштують недешево, але зараз вони стали як ніколи актуальними, вважає представник УВЕА Микола Савчук. Він розповів про умови кредитування, необхідні дозволи та ефективність домашніх електростанцій.

Джерело матеріала
loader
loader