Україна підписала ще дві безпекові угоди з країнами НАТО: що передбачено документами
Україна підписала ще дві безпекові угоди з країнами НАТО: що передбачено документами

Україна підписала ще дві безпекові угоди з країнами НАТО: що передбачено документами

Литва та Естонія зобов'язалися надавати Україні підтримку у сфері безпеки та оборони в розмірі 0,25 % ВВП.

Президент України Володимир Зеленський, перебуваючи у Брюсселі, підписав ще дві безпекові угоди — з Литвою та Естонією.

Про це повідомили у четвер, 27 червня, на офіційному сайті українського президента. 

Що передбачено угодою з Литвою

Підписана з литовським президентом Гітанасом Наусєдою угода про співробітництво у сфері безпеки передбачає, що Литва прагнутиме щорічно надавати Україні підтримку у сфері безпеки та оборони в розмірі 0,25 % ВВП.

“Цьогоріч військова допомога нашій державі вже сягнула майже 80 млн євро, з них 35 млн євро спрямовані на чеську ініціативу із закупівлі артилерійських боєприпасів. І ця сума на 2024 рік постійно зростає за рахунок нових пакетів військової допомоги”, - відзначили у пресслужбі президента України.

Литва надаватиме Україні підтримку в галузі безпеки та сучасного військового обладнання в наземній, повітряній, морській, космічній та кіберелектромагнітній сферах. Також потенційно Литва відновить військову тренувальну місію на території нашої держави.

Окремі положення Угоди фіксують спільну протидію гібридним загрозам, ядерним ризикам, а також передбачають посилення захисту критичної інфраструктури та співпрацю у сфері розвідки.

Литва працюватиме з Україною для визначення джерел фінансування, необхідних для розвитку оборонно-промислового комплексу нашої держави.

У документі чітко закріплена підтримка Української формули миру та членства нашої країни в ЄС і НАТО. Окремі блоки стосуються притягнення агресора до відповідальності, посилення санкцій проти РФ та роботи над створенням компенсаційного механізму.

Литовська Республіка продовжуватиме надавати Україні гуманітарну допомогу та братиме участь у відбудові нашої країни.

Що передбачає угода з Естонією

Підписана з прем’єр-міністеркою Естонії Каєю Каллас угода про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку передбачає оборонну допомогу допомогу від цієї країни на суму понад 100 млн євро цього року та різнобічну підтримку впродовж десятирічного терміну дії документа. 

Естонський уряд також виділятиме щонайменше 0,25 % ВВП щороку впродовж 2024-2027 років на військову підтримку нашої країни.

У документі закріплені окремі компоненти довгострокової військової допомоги Україні, зокрема щодо типів озброєння, які надає Естонія, а саме: артилерія (гаубиці 122-мм та 155-мм калібру), протитанкові ракетні комплекси, ракети й міни, гвинтівки Carl Gustaf, гранатомети, безпілотні системи та засоби РЕБ.

В угоді також закріплені питання співпраці щодо постачання озброєнь і військової техніки, тренувань, діяльності IT-коаліції та інших коаліцій спроможностей, а також поглибленої співпраці у сфері оборонно-промислового комплексу.

Окремі блоки угоди стосуються посилення санкцій проти РФ, відшкодування збитків, притягнення агресора до відповідальності, допомоги нашій державі у відновленні й відбудові, протидії гібридним загрозам, співпраці у сферах кібер- та інформаційної безпеки, а також захисту критичної інфраструктури.

Крім того, у документі чітко підтверджена підтримка з боку Естонії майбутнього членства України в ЄС і НАТО.

З якими країнами підписано безпекові угоди

Загалом наша держава уклала вже 20 двосторонніх безпекових угод на виконання положень Спільної декларації G7 про підтримку України, ухваленої у Вільнюсі 12 липня 2023 року.

Україна підписала двосторонні безпекові угоди з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією, Бельгією, Португалією, Швецією, Ісландією, Норвегією, Японією, США, ЄС, Естонією та Литвою.

Нагадаємо, у четвер, 27 червня, Україна та Євросоюз підписали безпекову угоду під час саміту лідерів у Брюсселі.

Джерело матеріала
loader
loader