Україна розпочала переговори про членство з ЄС; МКС видав ордери на арешт Шойгу і Герасимова. Kореспондент.net виділяє головні події вчорашнього дня.
Офіційно розпочались переговори про вступ України та Молдови до ЄС. Переговори стартували з міжурядової конференції в Люксембурзі, куди прибули офіційні делегації з Києва та Брюсселю. З цією історичною подією українців привітала президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Також у ЄС заявили, що переговори будуть суворими й вимогливими. Саме держави – члени ЄС вирішуватимуть, чи виконано умови для завершення переговорів, беручи до уваги зміни в законодавстві ЄС з моменту відкриття перемовин і готовність України до членства.
У Данії заявили, що виділили 150 мільйонів данських крон (20,1 млн євро) на прискорення вступу України та Молдови до ЄС. Ці гроші будуть виділені до 2030 року і допоможуть обом країнам створити адміністративні структури та законодавство, необхідні для наближення до членства в ЄС.
Україна отримала першу партію артилерійських снарядів у межах чеської ініціативи. Про це повідомив прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала. “Перша партія боєприпасів за нашою ініціативою прибула в Україну деякий час тому. Ми робимо все необхідне”, – написав глава уряду Чехії.
Палата попереднього провадження Міжнародного кримінального суду (МКС) видала ордери на арешт колишнього міністра оборони РФ Сергія Шойгу і начальника генштабу країни-агресора Валерія Герасимова. Вказано, що ці ордери пов’язані з війною в Україні за ймовірні міжнародні злочини, вчинені з 10 жовтня 2022 року по 9 березня 2023 року. “Є достатні підстави вважати, що вони несуть індивідуальну кримінальну відповідальність за вищезазначені злочини”, – ідеться в повідомленні.
В Україну з російського полону повернулися 90 захисників. Це – воїни Нацгвардії, ВМС, армії, тероборонці, прикордонники. Ті, хто захищали Маріуполь. Ті, хто захищали ЧАЕС. Ті, хто були на Херсонському, Донецькому, Харківському, Запорізькому та Луганському напрямках.
Правоохоронці викрили мера Мукачева Андрія Балогу та голову Мукачівської районної ради Михайла Ланя у причетності до корупційних схем. “Посадовці зловживали службовим становищем з метою продажу за заниженою вартістю земельної ділянки у центрі міста площею понад 3 га. Організатор схеми – голова районної ради, є впливовим авторитетом у кримінальному середовищі регіону. В минулому двічі обирався народним депутатом, у т.ч. від забороненої зараз Партії регіонів”, – йдеться у повідомленні СБУ.
Народному депутату Миколі Тищенку повідомлено про підозру через незаконне позбавлення волі екс-військовослужбовця в Дніпрі, коли той гуляв з дитиною. Сам Микола Тищенко під час вручення йому підозри навмисно розбив свій мобільний телефон, вдаривши ним кілька разів по столу. У ДБР заявили, що розбитий телефон відправлять на експертизу, і інформація, яка зберігалася на телефоні може дуже допомогти в ході розслідування. Тим часом на сайті Верховної Ради зареєстровано петицію про позбавлення Тищенка мандата народного депутата “у зв’язку з його аморальним поводженням, рейдерством, рекетом, зловживанням службовим становищем, перевищенням повноважень”. Увечері суд обрав запобіжний захід Тищенку у вигляді цілодобового домашнього арешту з носінням електронного браслета.
Кабінет міністрів погодив звільнення з посади голови Вінницької обласної військової адміністрації Сергія Борзова. Борзов на своїх сторінках у соцмережах написав, що йде з посади через стан здоровʼя.