Попередні оцінки показують, що в нещодавно виявленому родовищі може ховатися близько 8,8 мегатонни оксидів рідкоземельних елементів.
Останнім часом учені знаходять дедалі більше таких бажаних родовищ літію та інших рідкоземельних елементів, а також розглядають як альтернативу глибоководний видобуток корисних копалин — найбільше джерело акумуляторних металів знайдено на глибині близько 4000 метрів на дні Тихого океану, пише Live Science.
У новому дослідженні вчені виявили в серці стародавнього норвезького вулкана величезне родовище рідкоземельних мінералів. Передбачається, що карбонатитовий комплекс Фен може стати для Європи "ключем до безпечного ланцюжка постачання" рідкоземельних елементів.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
За даними гірничодобувної компанії Rare Earths, родовище може містити близько 8,8 мегатонни оксидів рідкісноземельних елементів, причому близько 1,5 з них, як очікується, становитимуть рідкісноземельні магніти, необхідні для виробництва вітряних турбін і електромобілів. Представники компанії тепер заявляють, що ці ресурси можуть стати цінним родовищем для всієї Європи.
Родовище відоме як карбонатитовий комплекс Фен і розташоване на північний захід від Осло. Дослідники вважають, що близько 580 мільйонів тому це місце являло собою трубку вулкана, що діє. Однак верхня частина давно згаслого вулкана піддалася ерозії, оголивши заповнену магмою трубу діаметром близько 2 кілометрів.
У результаті магма затверділа і тепер являє собою гірську породу, наповнену мінералами, що являють собою певні форми молекул карбонату. У результаті тепер, колись розплавлена магма являє собою економічно важливі елементи, наприклад неодим і празеодим — металеві елементи, які використовуються для виготовлення магнітів, а також авіаційних двигунів.
Дослідники приділили основну увагу верхній частині застиглої породи, розташованої на глибині до 468 метрів. Водночас зазначається, що найбільша кількість покладів, імовірно, знаходяться на глибині до 1000 метрів.
Зазначимо, що гірничодобувна компанія планує продовжити розвідувальне буріння, а також побудує біля родовища дослідну установку з перероблення руди в чисті рідкоземельні елементи. Дані Оксфордського інституту енергетичних досліджень свідчать, що за 2023 рік близько 70% усіх постачань рідкісноземельних елементів припали на Китай і 90% з них переробляються тут. Таким чином Китай фактично є монополістом у цій галузі.
Раніше Фокус писав про те, що стародавній супервулкан у США приховує найбільше родовище літію.