Українські Повітряні сили можуть отримати ще один західний літак — Super Etendard, який буде найстарішим в строю. За своїм рівнем вони гірші за Су-27 та МіГ-29. Фокус розібрався, чи є сенс в пʼяти штурмовиках з Аргентини.
Аргентинський уряд заявив про наміри передати Україні пʼять палубних штурмовиків Super Etendard, які вони не можуть використовувати через обмеження Великої Британії. Фокус спробував розібратися, наскільки ефективними можуть стати такі літаки у складі Повітряних сил Збройних сил України.
Міністр оборони Аргентини Луїс Петрі та міністр закордонних справ Діана Мондіно розробили план постачання Україні штурмовиків Super Etendard. Ідею, за даними видання Infobae, підтримав президент Хавʼєр Мілей. Аргентинські Повітряні сили не експлуатують штурмовики, які були придбані у Франції ще у 2017 році. Причина — Велика Британія наклала ембарго на продаж деяких військових запчастин Аргентині. А на літаку встановлено британські катапультні крісла Martin-Baker. Вони потребують піропатрон, щоб льотчик міг покинути літак у разі нештатної ситуації.
Щоб літаки потрапили в Україну йдуться переговори Аргентини з США та Францією. Перепоною можуть стати вибори у Франції, бо замість штурмовиків аргентинці хочуть отримати інше військове обладнання, яке виробляють у країні.
Як може посилити Super Etendard Повітряні сили України
Фокус звернувся до Повітряних сил України щодо того, як аргентинські штурмовики можуть посилити армію. Проте у ПС ЗСУ відмовилися від коментарів.
Натомість ми поспілкувалися з авіаційним експертом Анатолієм Храпчинським на тему того, яку роль Super Etendard можуть виконувати в Україні, і чи потрібні вони взагалі. Якщо коротко, то на думку фахівця, в сучасних умовах російсько-української війни Super Etendard не будуть ефективними.
"Це штурмовики морського призначення. Вони базуються на авіаносцях. Казати про потребу в Повітряних силах України дуже складно, особливо з урахуванням викликів. Вони непогано себе показали у 1980-х роках у війні з Британією. Ті виклики, які зараз є в Україні, то немає потреби в такому літаку. Краще не розфокусовувати увагу на F-16 або Mirage. Там зрозуміло, які у них задачі стоять. По суті як палубний літак, він непоганий, але вимоги, які стоять зараз перед нами у війні проти Росії, вони не будуть закривати великих потреб", — вважає Анатолій Храпчинський.
Щодо боротьби з "Шахедами" або крилатими ракетами, то авіаексперт так само наголосив, що для таких завдань підійдуть F-16. Льотчики вже на них навчаються. Тим паче вони не використовувалися Аргентиною, що потребуватиме дооснащення, а також модернізації для знищення повітряних цілей. А для перехоплення "Шахедів" краще підійдуть Tucano, які теж є в Аргентини, але вони чомусь їх не пропонують Україні.
"Їх можна хіба використати лише у випадку створення літака-камікадзе для використання "в одну сторону", — жартома зауважує авіаексперт у розмові з Фокусом.
У підсумку Super Etendard буде розсіюванням ресурсів, бо вони потребуватимуть інфраструктури, підготовки пілотів, інженерів та інших сил. І ці ресурси краще знову ж зосередити на F-16 та Gripen.
Основні характеристики Super Etendard
Dassault виробляла штурмовики Super Etendard на початку 1970-х років на базі літака Etendard IV, який був у строю з 1960-х років. Відтак технологічно літак є застарілим. Він має безфорсажний двигун Snecma Atar 9K-50, який забезпечував швидкість до 1205 км/год. Максимальне корисне навантаження складає 2100 кг на шести вузлах підвіски для зброї.
При цьому варто зазначити, що Аргентина отримала дві версії літака Super Etendard та Super Etendard Modernise. Саме останні й мають британські піропатрони до катапульти Martin-Baker. Вони не були введені в експлуатацію і потенційно ПС ЗСУ отримають саме модернізовані версії штурмовиків.
Яке озброєння має штурмовик Super Etendard?
Палубний штурмовик Super Etendard в першу чергу створений для морських платформ, тому першочергові його цілі є кораблі. Для цього він має радіолокаційну систему Anemone (Thomson-CSF у базовій версії), яку створили на основі сімейства французьких РЛС Cyrano. Їх виробляє компанія Compagnie Générale de la Télégraphie Sans Fil.
РЛС Anemone здатна виявляти морські цілі на відстані до 200 км. Також штурмовик отримав оновлену систему навігації, комплекс РЕБ і оптико-прицільну станцію. Це дозволило використовувати лазерну систему для наведення зброї Damocles.
Найкраще штурмовик працює з протикорабельними ракетами Exocet. Саме цей боєприпас і є головним для Super Etendard. Проте є і інше озброєння:
- ракети "повітря-земля" — AS-30 із дальністю до 30 км;
- некеровані реактивні снаряди SNEB;
- ракети "повітря-повітря" Matra Magic із дальністю 10 або 20 км, залежно від версії;
- авіабомби некеровані або бомби з лазерним наведенням.