Вибори до Європейського парламенту цього тижня проходять в умовах більш загрозливої міжнародної обстановки, ніж будь-коли після закінчення холодної війни, стверджує The Financial Times. Результати виборів у 27 країнах-членах ЄС почнуть надходити в неділю ввечері. Тим часом досвідчені коментатори сходяться на думці, що перспективи викликають серйозні побоювання.
Мартін Вулф з FT назвав те, що відбувається, «кошмаром». Ерік Нільсен, головний економічний радник італійського банку UniCredit, заявив: «Останні п’ять-вісім років ми йшли слизькою доріжкою, а останніми кількома роками спостерігався такий стрімкий спуск у геополітичний хаос, що ніхто не може плекати надій на повернення до золотих років глобалізації». Керуючий директор по Європі консалтингової компанії Eurasia Group Муджтаба Рахман додав: «Стверджувати, що Європа переживає момент найвищої незахищеності, було б применшенням».
Деякі ризики очевидні. Росія може перемогти Україну. Дональд Трамп може повернутися на пост президента США. Відносини з Китаєм можуть ще сильніше погіршитися. У Європі може посилитися політична роз’єднаність і загроза демократії. Нарешті, легко уявити собі неадекватну реакцію на зміну клімату і нездатність зупинити зниження конкурентоспроможності бізнесу і глобального економічного впливу Європи.
Особливу занепокоєність викликають витрати на оборону. Останніми роками європейські військові витрати зросли, але вони, як і раніше, становлять лише малу частку від світових витрат на оборону. З цим пов’язане питання розширення ЄС у Східну і Південно-Східну Європу. Це теж коштуватиме грошей, а також потребуватиме масштабної реорганізації процедур голосування та інших інституційних механізмів ЄС. Однак Євросоюз стурбований безпекою ЄС не тільки в традиційному сенсі сильної оборони проти потенційно агресивних держав, а й у плані жорстко контрольованих кордонів проти нелегальної міграції.