Україна не встигне відновити енергомережу до зими, відключення світла триватимуть роками
Україна не встигне відновити енергомережу до зими, відключення світла триватимуть роками

Україна не встигне відновити енергомережу до зими, відключення світла триватимуть роками

Енергетичні мережі України потребують значного ремонту, який триватиме щонайменше два роки, і протягом цього часу прогнозуються регулярні відключення електроенергії.

Нещодавні російські ракетні та безпілотні атаки на українські електростанції та підстанції серйозно пошкодили енергетичну інфраструктуру. Додатково ускладнює ситуацію плановий ремонт двох енергоблоків АЕС та зростання використання кондиціонерів через літню спеку. За прогнозами, Україна не встигне відновити потужності до зими, і відключення електроенергії триватимуть наступні два роки.

За даними The New York Times, українська влада була змушена запровадити повне відключення електроенергії по всій країні цього тижня, що є більш жорстким заходом порівняно з регіональними та нерегулярними відключеннями, які відбувалися раніше цієї весни.

Голова «Укренерго» Володимир Кудрицький заявив, що дефіцит електроенергії цього тижня буде “досить серйозним”. Вже у вівторок, 4 червня, аварійні відключення електроенергії діяли у семи із 24 областей України.

Літня нестача електроенергії може призвести до підвищення температури в квартирах, а взимку – до серйозних ризиків через недостатнє опалення. Експерти попереджають, що відновити пошкоджені електростанції до грудня неможливо.

“Ситуація навіть гірша, ніж була минулого року,” – зазначила Олена Лапенко, експерт з енергетичної безпеки DiXi Group. Вона підрахувала, що навіть за помірних температур та відсутності нових атак Росії Україні не вистачатиме 1,3 гігавата потужності під час пікового споживання цього літа.

З початку війни Україна втратила близько половини своїх потужностей з виробництва електроенергії. Більшість теплових та гідроелектростанцій були знищені, що створює серйозну проблему для задоволення пікового попиту.

Колишній міністр енергетики України Ольга Буславець заявила, що країна значною мірою залежить від атомних електростанцій, які не можуть задовольнити піковий попит.

DiXi Group попереджає, що часу для відновлення достатніх генеруючих потужностей до зими немає. Україні потрібне запасне обладнання, таке як трансформатори, для відновлення підстанцій. Країна сподівається отримати запчастини з виведених з ладу ТЕС Німеччини.

Одним із можливих рішень є встановлення газотурбінних мобільних електростанцій по всій країні, але на це потрібно до року.

Україна, яка зазвичай є експортером електроенергії, зараз імпортує рекордні обсяги від сусідніх країн, таких як Румунія, Словаччина та Польща. Проте цього недостатньо для компенсації втрат, що змушує владу запроваджувати планові відключення електроенергії для стабілізації мережі. Керівник київського Центру енергетичних досліджень Олександр Харченко заявив, що повне відновлення енергомереж займе щонайменше два роки.

“Ми повинні бути готовими до щоденних відключень протягом наступних двох років як до норми,” – сказав він.

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко зазначив, що відключення електроенергії влітку можуть тривати до 10 годин. Україна втратила 9,8 ГВт потужності через останні обстріли гідроелектростанцій.

Прем’єр-міністр України Денис Шмігаль повідомив, що українці будуть змушені роками заощаджувати електроенергію. Планові відключення дозволяють виграти час для відновлення та посилення енергосистеми.

З 1 червня в Україні діють нові тарифи на електроенергію. Кабмін встановив єдину фіксовану ціну на електроенергію для населення – 4,32 грн/кВт*год, що на 64% дорожче, ніж раніше. Новий тариф діятиме до кінця квітня 2025 року.

Теги за темою
Україна війна Обстріл
Джерело матеріала
loader
loader