Михайло Ткач: Злочини проти журналістів мають бути розслідувані, а винні мають бути покарані, інакше злочини повторюватимуться
Михайло Ткач: Злочини проти журналістів мають бути розслідувані, а винні мають бути покарані, інакше злочини повторюватимуться

Михайло Ткач: Злочини проти журналістів мають бути розслідувані, а винні мають бути покарані, інакше злочини повторюватимуться

Перебіг деяких справ не рухається та саботується, каже журналіст.

Злочини проти журналістів мають бути розслідувані, винні мають бути покарані, заявив журналіст-розслідувач «Української правди» Михайло Ткач у коментарі «Детектор Медіа». Це відбулося під час панельної дискусії «Роль медіа як інституту громадянського суспільства» в межах заходу до Дня журналіста, яку організували ІМІ, «Репортери без кордонів» та Представництво ЄС в Україні.

«Злочини проти журналістів мають бути розслідувані, винні мають бути покарані, бо історія нашої країни свідчить про те, що якщо немає розуміння у тих, хто хоче нашкодити журналісту за його професійну діяльність, у людини немає в голові прикладів усвідомлення, що його буде покарано, то ці злочини будуть повторюватись. Це все (напади на журналістів - ред.) відбувається, бо ці люди думають, що вони залишаються безкарними», - каже Ткач.

Також він розповів, що перебіг деяких справ не рухається та саботується.

«У 2015 році співробітники СБУ напали на нашу знімальну групу, коли ми знімали сюжет про маєтки, які не відповідають статкам. Тепер є справа в ЄСПЛ, але матеріали справи в Україні вже знищені. Про це повідомили адвокати. Відбувається різного роду саботаж або небажання розслідувати справи.  Це дуже класично, поки є резонанс - щось відбувається, а потім увага падає і нічого не відбувається, - каже журналіст. - Справу відкривають, закривають, ми після закриття через суди відкриваємо. Справа про підпал автівки нашої робочої, свердління до мене додому, напади  охорони Медведчука.  Кожна кримінальна справа - це дуже багато часу, це допит, слідчі експерименти. Іноді я жартую, що ще один якийсь напад на мене, погрози та ще одна справа, і я не матиму часу займатись своєю безпосередньою професійною діяльністю».

Також він нагадав про затримання знімальної групи УП в Польщі. 

«Я думаю, що у Польщі, якби ми були польськими журналістами, у нас не було б проблем. Я думаю, що вплинув саме факт того, що ми українські журналісти, я бачив ставлення до нас від правоохоронців. Вони почали спілкування з нами з питань "а що ви тут робите, чого ви не в Україні?" й так далі. У мене небагатий досвід спілкування з правоохоронцями з інших країн, але я запам'ятав на все життя, коли мені французький журналіст сказав, що "у нас в країні набагато лояльніше законодавство у частині порушення прав журналістів, але воно працює". У нас в Україні, дійсно, законодавство переглядається, прирівнюються напади на журналістів до нападів на правоохоронців, але ви можете давати за законом 20 років тому, хто нападе на журналіста, але якщо закон не працює, то яка різниця - 20 років, довічне чи штраф?», - додає Михайло Ткач.

14 травня редакція «Української правди» заявила про погрози на адресу керівника відділу розслідувань Михайла Ткача та інших журналістів видання. 

Напередодні щонайменше 10 співробітників «УП» отримали електронні листи з погрозами. Як повідомила головна редакторка Севгіль Мусаєва в коментарі «Детектору медіа», такий лист отримав, зокрема, журналіст Дмитро Сімонов, який висвітлює екологічну тематику та не має стосунку до політичних новин або розслідувань.

Окрім цього, зловмисники намагалися ввійти до банківського акаунту Михайла Ткача. Журналіст почав отримувати десятки дзвінків з невідомих номерів та смс із кодами авторизації з банківських та кредитних установ.

Суспільне мовлення висловило підтримку команді «Української правди» та закликало правоохоронні органи оперативно відреагувати на цей інцидент і притягнути до відповідальності особу, яка погрожує медійникам.

Згодом Офіс Генерального прокурора повідомив, що за процесуального керівництва Шевченківської окружної прокуратури м. Києва розпочато кримінальне провадження за заявою журналістів видання «Українська правда» про спроби тиску, погрози та перешкоджання журналістській діяльності.

Досудове розслідування проводять за ч. 2 ст. 171 КК України (вплив на журналіста з метою перешкоджання виконанню ним професійних обов’язків) та ч. 1 ст. 345-1 КК України (погроза вбивством, насильством стосовно журналіста у зв’язку зі здійсненням законної професійної діяльності).

Читайте також: 

  • «Якщо на медіа тиснуть, значить вони незалежні». Про що говорили на Bucha Journalism Conference
  • Голова Комітету свободи слова направив до правоохоронних органів заяву щодо розслідування фактів тиску на журналіста «УП» Михайла Ткача

Фото: Дмитро Ларін/фейсбук-сторінка Михайла Ткача

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Журналісти
Джерело матеріала
loader
loader