Погляд у минуле і майбутнє Всесвіту: телескоп Вебб побачив "скелет у шафі" галактики
Погляд у минуле і майбутнє Всесвіту: телескоп Вебб побачив "скелет у шафі" галактики

Погляд у минуле і майбутнє Всесвіту: телескоп Вебб побачив "скелет у шафі" галактики

За допомогою своїх інфрачервоних камер космічний телескоп сфотографував галактику зі спалахом зореутворення, викликаним поглинанням її сусіда.

Космічний телескоп Вебб зробив знімок карликової галактики NGC 4449, яка розташована на відстані 12,5 млн світлових років від нас. Це неправильна галактика з характерною перемичкою (структурою із зірок і газу) в центрі. Найцікавіше, що по всій галактиці спостерігається інтенсивний сплеск утворення нових зірок. Завдяки цьому дослідженню, вчені можуть дізнатися, що станеться в майбутньому з галактикою-супутником Чумацького Шляху, а також зазирнути в далеке минуле Всесвіту, пише Space.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Інтенсивний сплеск зореутворення відбувається в галактиках тоді, коли виникає сильна турбулентність у молекулярному водні, що заповнює галактику. Це відбувається внаслідок гравітаційної взаємодії або зіткнення з іншою галактикою. У випадку з NGC 4449, то астрономи вважають, що ця галактика притягнула до себе і розірвала на частини свого карликового сусіда меншого розміру.

Ця подія призвела до стиснення численних хмар молекулярного водню під впливом гравітації, внаслідок чого виникли молоді зоряні скупчення. Їх видно, серед інших особливостей NGC 444, на зображеннях телескопа Вебб.

Зображення галактики NGC 4449 у ближньому інфрачервоному діапазоні істотно відрізняється від зображення в середньому інфрачервоному діапазоні. Важливо зазначити, що всі кольори є хибними і відповідають довжинам хвиль інфрачервоного діапазону.

На знімку, зробленому камерою NIRCam, добре помітна перемичка, де знаходяться нещодавно створені скупчення гарячих зірок на тлі старіших зірок, чиє сукупне світло виглядає як розсіяне блакитне світіння. Пил оточує яскравий центр галактики і там знаходяться області зореутворення, де молекулярний газ був іонізований випромінюванням новонароджених зірок.

Галактика NGC 4449. Камера NIRCam змогла отримати зображення центральної перемички та областей зореутворення з іонізованого молекулярного газу
Фото: NASA

На знімку камери MIRI зображений пиловий скелет галактики NGC 4449, який повторює лінію перемички, але пил здається більш щільно сконцентрованим навколо неї. Усередині пилу, позначеного помаранчево-червоним кольором, містяться поліциклічні ароматичні вуглеводні, які відіграють ключову роль у космічній хімії та в поширенні органічного матеріалу по галактиці. Яскраво-жовті області — це місця активного зореутворення, а яскраво-сині плями — це блискучі зірки в галактиці.

Камера MIRI зафіксувала світло в середніх інфрачервоних діапазонах довжин хвиль, виявивши пил у галактиці NGC 4449
Фото: NASA

Дані телескопа Вебб відмінно показують галактику, яка переживає інтенсивний сплеск утворення нових зірок, що вплине на її еволюцію на мільярди років вперед. За допомогою NGC 4449 можна побачити, що може статися з галактикою Велика Магелланова Хмара, якщо її гравітаційна взаємодія з Малою Магеллановою Хмарою (ще один супутник нашої галактики) або з Чумацьким Шляхом стане дуже сильною.

Комбінований вигляд карликової неправильної галактики NGC 4449 у ближньому та середньому інфрачервоному діапазоні
Фото: NASA

NGC 4449 також є сучасною версією маленьких галактик, які існували в ранньому Всесвіті. Ці карликові галактики були будівельними блоками для більших галактик, які можна побачити зараз. Таким чином, NGC 4449 являє собою унікальне вікно в минуле і майбутнє еволюції Всесвіту.

Як уже писав Фокус, вперше поза Чумацьким Шляхом виявлено масивні магнітні зірки. Магнетизм дуже великих зірок впливає на еволюцію галактики, але поки що він недостатньо вивчений.

Нагадуємо, що астрономи знайшли нову рекордно далеку галактику серед усіх відомих. Вона існувала вже через 300 млн років після народження Всесвіту. Таким чином за допомогою телескопа Вебб астрономи змогли зазирнути ще на 100 млн років далі в минуле, як уже писав Фокус.

Теги за темою
Космос газ
Джерело матеріала
loader
loader