Європейський Союз (ЄС) не має наміру просити Україну переглянути транзитну угоду з російським "Газпромом" після закінчення її терміну в грудні 2024 року. За час повномасштабної агресії Росії, Європа знайшла альтернативні маршрути постачання газу, що дозволяє обійтися без продовження контракту з "Газпромом".
Про це заявила комісар ЄС з питань енергетики Кадрі Сімсон, повідомляє PAP. "Ми знайшли альтернативні шляхи постачання, і з нашого боку нема потреби просити Україну розпочинати будь-які переговори з російськими компаніями", – підкреслила Сімсон.
За її словами, Європа вже понад два роки готується до завершення дії угоди, яка була продовжена у 2019 році на п'ять років. Контракт "Нафтогазу" з "Газпромом" передбачає транспортування 40 мільярдів кубометрів газу на рік, і його закінчення ускладнить виконання зобов'язань перед Австрією, Словаччиною та Угорщиною, а також постачання до Придністров'я.
ЄС активно працював над диверсифікацією маршрутів постачання газу, щоб зменшити залежність від російських енергоресурсів. У 2023 році країни ЄС отримали транзитом через Україну лише 14 мільярдів кубометрів російського газу, тоді як загальне постачання з РФ до ЄС впало на 71% за останні два роки.
У 2023 році на російський газ припадало лише 15% загального обсягу імпорту газу порівняно з 45% у 2021 році. "Ми успішно пройшли опалювальний сезон. Вже зараз час починати готуватися до наступної зими", – заявила Сімсон. Вона також зазначила, що ЄС розраховує на продовження заходів щодо скорочення постачань російського зрідженого газу.
Відмова від російського газу також є способом підтримати Україну та допомогти її інтеграції до енергетичного ринку ЄС. Європейський Союз планує використання українських газових сховищ та їхнє приєднання до "вертикального газового коридору" (Україна – Молдова – Словаччина, Угорщина, Румунія – Греція), що забезпечить постачання газу з Азербайджану та допоможе зі зберіганням зрідженого газу, отриманого через LNG-термінали в Середземному морі.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, уряд Росії доручив "Газпрому" не виплачувати дивіденди за 2023 рікчерез збитки компанії, які вперше за 25 років склали 629 мільярдів рублів. Це рішення спричинило обвал акцій компанії на Московській біржі, зменшивши їхню вартість майже на 6%.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!