Команда Всеукраїнської програми ментального здоров’я "Ти як?" пропонують сім порад для покращення спілкування, допомоги таким людям та збереження власного здоровʼя.
Не тисніть
Не наполягайте на переїзді, якщо людина вирішила залишитися. Фахівці радять говорити: "Я завжди допоможу тобі, якщо ти зміниш свою думку". Важливо не робити це основною темою кожної розмови. Водночас краще уникати цього питання, якщо ви не можете допомогти з переїздом або адаптацією.
Почуйте
Слухайте, якщо ваша родина готова обговорити свої побоювання. Використовуйте техніку "Я-повідомлення" для обговорення, наприклад, "Я поважаю будь-яке твоє рішення, але хочу зрозуміти, чому ти вирішив залишитися".
Встановлюйте правила спілкування
Обговоріть, які теми можна порушувати, а які краще обминати. "Давайте будемо чесними один з одним, якщо якась тема виявиться чутливою під час нашої розмови", – рекомендують експерти.
Запитуйте
Цікавтеся почуттями та новинами, але будьте готові до різних відповідей.
Стресові події можуть викликати агресію і роздратування на цілком звичні обговорення. Якщо так трапиться, попроси дати тобі інструкцію: "Як я можу тебе підтримати?"
– пояснюють експерти.
Не нагнітайте
Не переносьте свої тривоги на розмову. "Люди в небезпечних зонах вже знають про своє становище, тому не підвищуйте тривожність", – зазначають у програмі.
Не вимагайте
Не вимагайте від близьких спілкуватися під час кожної повітряної тривоги, якщо вони не готові. Постійний стрес забирає багато ресурсу, тож інколи його може не вистачати навіть для спілкування з близькими.
Памʼятайте
"Ми не завжди можемо нести відповідальність за життя інших. Але можемо підтримувати близьких і на відстані, зберігаючи з ними звʼязок і розділяючи спільні цінності", – підсумовують психологи.
Ці поради покликані не тільки полегшити комунікацію з рідними, які перебувають у небезпеці, але й допомагають зберегти та зміцнити емоційні зв'язки, не дивлячись на фізичну відстань та стресові обставини.