Біоінженерна фірма розробляє "систему трансплантації голови", яка дасть змогу людям жити сотні років.
Біоінженерна компанія BrainBridge розробляє унікальну систему, яка дасть змогу проводити"трансплантацію голови". Вчені вважають, що такий крок дасть змогу людям жити сотні років, а перший у світі прототип може бути готовий до проведення операції з пересадки голови вже за 8 років, пише Daily Mail.
Розробники представили приголомшливе відео, в якому показали, як працюватиме їхня система. Автори пропонують використовувати штучний інтелект і робототехніку для перенесення головного і спинного мозку пацієнта в донорське тіло. Співробітники американського стартапу вважають, що ця моторошнувата процедура дасть змогу людям значно збільшити тривалість життя, оскільки людський мозок може жити сотні років за умови, що інша частина тіла залишатиметься молодою.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Утім, науковці по всьому світу скептично поставилися до цієї розробки. За їхніми словами, нова концепція є "грубим спрощенням того, як працює людський мозок". Ба більше, деякі вчені вважають нову систему "поганою фантастикою".
Ще 2016 року Етико-правовий комітет Європейської асоціації нейрохірургічних товариств визнав трансплантацію голови людині неетичною. Але комітет не має юридичних повноважень будь-яким чином перешкоджати цій процедурі. Комітет раніше заявив, що операція з трансплантації людської голови пов'язана з безліччю ризиків, зокрема й ризиком смерті. Також вчені заявили, що для всіх етапів процедури просто не існує міцної доказової бази, а для деяких етапів і зовсім відсутність підтвердження концепції.
Нова система передбачає наявність тіла донора, пацієнта зі смертю мозку з функціональним тілом, і реципієнта, чия голова буде пересаджена в нове тіло. Обидва тіла будуть охолоджені до 5°C, щоб зменшити ризик потенційних пошкоджень мозку. Далі в обидва тіла введуть невизначену концентрацію розчину штучної плазми, що забезпечить насичення мозку і тіла киснем — це запобігти утворенню тромбів.
Сама операція буде проведена роботом: він обережно оголить сонні та хребетні артерії, а також яремні вени. Далі кров буде повністю відкачано з голови реципієнта, щоб запобігти згортанню крові, а далі її "негайно" з'єднають із системою кровообігу тіла донора, після чого його накачають свіжою насиченою киснем кров'ю.
Передбачається, що алгоритми штучного інтелекту відстежуватимуть м'язи та нерви пацієнтів під час операції, щоб сприяти плавному приляганню. Також передбачається використання хімічного поліетиленгліколю і "спеціалізованого імплантату", які допоможуть відновити з'єднання розірваних нейронів.
Після цього почнеться трансплантація лицьових м'язів і м'яких тканин донора, що має знизити ймовірність відторгнення тканин і допоможе омолодити обличчя реципієнта. Провівши до місяця в реанімації, де за пацієнтом спостерігають у комі та дають імуносупресивні препарати, щоб не дати імунній системі відторгнути донорське тіло, мозок має відновити контроль.
За словами керівника проєкту Хашема Аль-Гайлі, їхня нова технологія має "відкрити двері" для життєво важливих методів лікування, які були просто неймовірними лише кілька років тому.
Утім, учені по всьому світу скептично ставляться до нової технології. За словами нейробіолога з Королівського коледжу Лондона, доктора Ахмада Аль Хлейфата, немає жодних доказів того, що трансплантація голови у людей взагалі можлива.
За словами нейробіолога і почесного наукового співробітника Школи психології Кардіффського університету, доктора Діна Бернетта, він і раніше чув "фантастичні заяви" від приватних і комерційних організацій, однак ця є "найрадикальнішою".
Раніше Фокус писав про те, що пересадка головного мозку людини: чи можливо це і які проблеми можуть виникнути.