Українські громадські організації закликали міжнародну спільноту захистити суверенітет Грузії від закону про «іноземних агентів»
Українські громадські організації закликали міжнародну спільноту захистити суверенітет Грузії від закону про «іноземних агентів»

Українські громадські організації закликали міжнародну спільноту захистити суверенітет Грузії від закону про «іноземних агентів»

Громадські організації зазначили, що подібний закон, що має чимало спільного з російськими підходами, суперечить принципам і нормам європейського права та демократичного світу.

Українські громадські організації звернулися до міжнародної спільноти із закликом захистити суверенітет і права людини в Грузії, що порушуються законом про «іноземних агентів» у парламенті країни. Відповідну заяву опублікували на сайті PEN Ukraine.

«Ми, представники українського суспільства, незалежних громадських організацій, із болем спостерігаємо за подіями в Грузії, що спалахнули під час наполегливих дій чинної влади в Грузії прийняти закон про “іноземних агентів” у грузинському парламенті», — йдеться у заяві.

Підписанти нагадують, що цей закон у Грузії лобіює найбільша партія в парламенті «Грузинська мрія». Її очільник погрожує подолати президентське вето в разі непідписання закону.

«Над Грузією реально нависла загроза остаточного утвердження диктатури та демонтаж євроінтеграційного курсу країни, адже подібний закон, що має чимало спільного з російськими підходами, суперечить принципам і нормам європейського права та демократичного світу. Українцям не потрібно пояснювати, хто насправді є головним бенефіціаром цих подій — це путінський режим, який за подібним сценарієм діяв в Україні на початку 2014 року», — додали в заяві.

Громадські організації висловили солідарність грузинському народові «у його чесній боротьбі проти намірів поглинути вільну Грузію авторитарною копією "русского міра"».

Ознайомитися з повним текстом заяви й поставити підпис можна за посиланням.

17 квітня парламент Грузії затвердив проєкт закону «Про прозорість іноземного впливу» у першому читанні, а 1 травня — у другому читанні. 

Європарламент 25 квітня закликав не починати переговори з Грузією про членство в ЄС, доки діятиме закон «Про прозорість іноземного впливу».

Вперше закон про «іноагентів» влада Грузії ініціювала торік. Тоді це теж викликало масові акції протесту під парламентом, які переросли в сутички з правоохоронцями. Ухвалення законопроєкту засудили США, Євросоюз, а президентка Грузії Саломе Зурабішвілі обіцяла його ветувати. Після цього, 9 березня 2023 року, влада Грузії заявила, що відкликала законопроєкт про «іноагентів», а 10 березня парламент країни відхилив його в другому читанні.

Новий законопроєкт майже повністю повторює попередній, але формулювання «агент іноземного впливу» змінили на «організація, що проводить інтереси іноземної сили». Він зобовʼязує неурядові компанії та ЗМІ, які отримують понад 20% фінансування з-за кордону, зареєструватися як організація, що проводить інтереси іноземної сили. Аналогічне законодавство про «іноземних агентів» діє в Росії. 

Такі організації та медіа зобов'язані самі звернутися до Національного агентства публічного реєстру із заявою про реєстрацію. Ухилення від реєстрації або неподання фінансової декларації у встановлені терміни тягне за собою штраф у розмірі 25 тисяч ларі.

Читайте також: 

  • ЄСПЛ наказав Грузії виплатити компенсації журналістам, постраждалим під час розгону акції протесту
  • Хакери Anonymous заявили, що атакували грузинські урядові сайти та державні «пропагандистські» ЗМІ

Фото: Mzia Saganelidze

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Грузія
Джерело матеріала
loader
loader