Коралові рифи підуть у минуле: чим спричинена їхня масова загибель в океані
Коралові рифи підуть у минуле: чим спричинена їхня масова загибель в океані

Коралові рифи підуть у минуле: чим спричинена їхня масова загибель в океані

Дослідники виявили, що знебарвлення коралових рифів в океані по всьому світу вийшло на новий рівень — це свідчить про глобальні зміни системи.

Дослідники перестали лякати кліматичною кризою, яка обрушиться на планету в майбутньому. Вони офіційно оголосили, що вона вже тут і людству доведеться пожинати плоди своєї діяльності. На підтвердження того, квітень 2024 року офіційно визнали найспекотнішим в історії спостережень і 11-м поспіль найспекотнішим місяцем, пише PHYS.org.

Але неймовірні хвилі тепла обрушилися не тільки на сушу, від неймовірно високих температур страждає також і океан. У новому дослідженні, опублікованому в Oxford Open Climate Change, вчені виявили, що масове знебарвлення і загибель коралів широко розповсюджені на кількох великих коралових рифах по всьому світу. Дослідники побоюються, що зміна клімату призвела до зміни циркуляції океану, а коралові рифи незабаром можуть зникнути назавжди.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Минулий, 2023 рік, офіційно визнано найспекотнішим роком в історії людства, причому як на суші, так і в океані. Найвищі денні температури повітря були зафіксовані в 175 країнах, а найбільш надлишкові температури поверхні океану були зареєстровані навколо Ямайки. Ба більше, вчені виявили, що 2023 рік став рекордним за кількістю знебарвлених коралів у Північній півкулі. Вчені також прогнозували, що подібне знебарвлення відбудеться і в Південній півкулі вже на початку 2024 року.

У новому дослідженні вчені використовували аналіз гарячих точок, визначаючи гарячі точки як поверхневі температури на понад один градус за Цельсієм вищі за середню температуру найтеплішого місяця на певній ділянці. У результаті вчені змогли скласти аналіз гарячих точок до даних про температуру океану, що ґрунтуються на супутникових даних, і залишили його у відкритому доступі.

Найбільш уразливими кораловими рифами у 2023 році стали:

  • весь Карибський район;
  • східне і західне узбережжя Мексики;
  • східне і західне узбережжя Центральної Америки;
  • Кірибаті;
  • Фіджі;
  • східна частина Нової Гвінеї.

У цих регіонах, згідно з даними дослідників, спостерігається майже повне знебарвлення коралів. У той час як Карибський регіон найбільше постраждав від сильного підвищення температури, найбільша тривалість аномально спекотних періодів спостерігалася в районах Гаїті, Нікарагуа, Гондурасу, Коста-Рики та Ямайки.

Автори дослідження дійшли висновку, що масове знебарвлення і загибель коралових рифів в океані пов'язані зі змінами в загальній циркуляції океану і перенесенні тепла, викликаних зміною клімату. У своєму аналізі вчені використовували супутникові дані, отримані на основі інфрачервоного випромінювання морської поверхні.

Команда виявила, що основні теплі течії продемонстрували екстремальне потепління торік — це припускає, що перенесення тепла з тропіків у полярні регіони прискорилося. У результаті в тропіках зберігаються відносно прохолодні температури, в той час, як субполярні океани нагріваються швидше — в результаті лід тане швидше і підсилює стратифікацію океану.

За словами співавтора дослідження Томаса Горо, коралові рифи виявилися найуразливішими перед обличчям зміни клімату і нагрівання океану. Вони почали знебарвлюватися і вмирати з 1980-х років: більшість коралових рифів у всьому світі загинула, а ті, що залишилися, ризикують не пережити подальше потепління планети.

Раніше Фокус писав про те, що Тихоокеанський кораловий риф навчився протистояти пекельній спеці.

Теги за темою
дослідження вчені
Джерело матеріала
loader
loader