Дослідники виявили, що ширина гігантської западини в Сибіру вже досягла 990 метрів і продовжує зростати.
"Ворота до пекла", офіційно відомі як кратер або мегаобвал Батагай, вперше були виявлені на супутникових знімках 1991 року після обвалення частини схилу на Янінському нагір'ї на Далекому Сході Росії. Унаслідок обвалення на частині схилу пагорба, що залишилася, оголилися шари вічної мерзлоти, які залишалися замороженими останні близько 650 000 років, що зробило її другою за віком у світі, пише Live Science.
Відтоді вчені спостерігали за тим, як мегаобвал Батагай, також відомий як "Ворота до пекла" в Сибіру невблаганно розширювався. У новому дослідженні вчені виявили, що скеля, або верхня стіна Батагаського мегаобвалу, відступає зі швидкістю близько 12 метрів на рік, а причиною тому є танення вічної мерзлоти. Водночас частина схилу пагорба, що обвалилася і впала на глибину близько 55 метрів нижче верхньої стіни, неймовірно швидко тане і тоне.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
За словами дослідницької групи, результати роботи якої були опубліковані в журналі Geomorphology, "Ворота до пекла" в Сибіру щорічно збільшується на неймовірні 1 мільйон кубічних метрів у міру танення вічної мерзлоти. Ознаки швидкого танення широко поширені й спостерігаються в арктичних і субарктичних районах, багатих на криги вічної мерзлоти, проте кількість льоду, втраченого в цьому регіоні, є ще більш неймовірною.
У 2014 році ширина мегаобвалу в Сибіру становила 790 метрів, отже, трохи менше ніж за 10 років "Ворота до пекла" розкрилися на 200 метрів. Зазначимо, що для вчених не стало сюрпризом те, що мегаобвал розширюється, проте вони вперше підрахували об'єм розплаву, що хлинув із кратера.
У своїй роботі команда використовувала супутникові знімки, польові вимірювання, а також дані лабораторних образів з Батагая. Результати свідчать про те, що область льоду і відкладень, що розтанула після обвалу, еквівалентна більш ніж 14 Великим пірамідам Гізи. Вчені також виявили, що в останні 10 років швидкість розширення обвалу залишалася відносно стабільною: танення відбувається вздовж верхньої стінки на західному, південному і південно-східному краях кратера.
Вчені зазначають, попри те, що "Ворота до пекла" в Сибіру продовжують розширюватися, ймовірно, є межа тому, як далеко вона може зайти. Вічна мерзлота, що залишилася всередині кратера, має товщину всього кілька метрів, тому можливість подальшого поглиблення практично вичерпала себе.
Раніше Фокус писав про те, що під землею в Сибіру щось вибухає, утворюючи 50-метрові діри: вчені пояснили явище.