За словами головкому ЗСУ Олександра Сирського, ситуація на сході країни останнім часом загострилася, і українські війська відступили по лінії фронту відразу в трьох місцях.
Артилерійські підрозділи українських бійців усе ще чекають на нові боєприпаси, які обіцяні разом зі схваленим Конгресом США пакетом допомоги на 61 мільярд доларів, а російська армія, користуючись затримкою, починає наступ раніше. Про це пише 2 травня Ден Пелещук у колонці для Reuters.
Він зазначає, що наразі Росія перевершує українську армію за вогневою міццю і поступово просувається навколо Авдіївки та на захід від Бахмута — двох міст, які росіяни захопили в минулому і нинішньому роках. Водночас українські військові не мають снарядів, за допомогою яких вони могли б придушувати російські атаки, що загрожують, на думку журналіста, повернути хід війни на користь Кремля.
В очікуванні західної допомоги українські артилеристи ведуть мізерний вогонь по штурмових атаках росіян, випускаючи за день не більш як 30 снарядів, хоча був час, коли, за словами командира ЗСУ Олександра Козаченка, вони випускали по 100 снарядів на день. Однак вони не знають, коли очікувати нові партії боєприпасів.
Водночас головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив 28 квітня, що ситуація на сході країни останнім часом загострилася, і українські війська відступили по лінії фронту одразу в трьох місцях.
Непередбачуваність росіян працює на їх користь
Як зауважує журналіст, посилаючись на аналітика фінської OSINT-групи Black Bird Group Пасі Паройнена та його аналіз супутникових знімків і контенту соціальних мереж, Росія завоювала у 2024 році більше територій, ніж Україна відбила під час контрнаступу минулого літа.
"З 1 червня по 1 жовтня 2023 року російські війська втратили контроль над 414,26 квадратних кілометрів території. З 1 січня по 2 травня 2024 року вони захопили 432,3 квадратних кілометра, більша частина — у Донецькій області", — наводить цифри Пелещук.
Українські військові підкреслюють, що російські атаки не тільки постійні, а й непередбачувані.
"Ми можемо провести спокійну ніч і просто спостерігати, а можемо 15-20 разів бігти до зброї. І так само протягом дня", — розповідає рядовий Ігор Бойчак, колишній будівельник.
Постійну загрозу, за словами українських солдатів, становлять російські дрони. Зараз російські війська зосереджуються на Часовому Яру, містечку, яке їм потрібно захопити до символічної дати — 9 травня. На думку військових аналітиків, у такому разі деякі з великих міст Донецької області, підконтрольних Україні, потраплять у зону дії російського артилерійського вогню.
Стратегічної переваги ще немає
За словами журналіста, Київ розробив новий мобілізаційний пакет для поповнення своїх сил, чисельність яких легко перевершує їхні. Водночас українські бійці діляться: їхні сили підточує і те, що немає поповнення та ротації.
"Я б хотів виїхати хоча б на тиждень і відпочити, але ми продовжуємо працювати стільки, скільки потрібно", — сказав Бойчак.
Однак командир українського батальйону наголосив, що невеликі тактичні успіхи російських військ ще не призвели до їхньої значної стратегічної переваги. Хоча водночас він визнав спроможність росіян кинути в бій набагато більше військ, ніж мають Сили оборони України, у прагненні перехопити ініціативу.
"Втратити цілий підрозділ за один день для них — дрібниці", — уточнив український боєць.
Важливо Намагаються захопити висоти: ЗСУ розповіли про тактику ЗС РФ у Часовому Яру (відео)Нагадаємо, що журналісти АР оприлюднили кадри з Часового Яру, які були зняті дроном. На них видно всі руйнування, завдані місту російськими окупантами: там не залишилося фактично жодної вцілілої будівлі.
Також 1 травня Фокус писав, що, на думку аналітика німецького видання BILD Юліана Рьопке, повне захоплення росіянами Часового Яру є лише питанням часу.