Кому на фронті найважче: офіцер розповів про неочевидні аспекти мобілізації та ротацій
Кому на фронті найважче: офіцер розповів про неочевидні аспекти мобілізації та ротацій

Кому на фронті найважче: офіцер розповів про неочевидні аспекти мобілізації та ротацій

Українські солдати та офіцери дуже втомилися за понад два роки повномасштабної війни, але втому не варто плутати із втратою мотивації захищати державу. Про це в інтерв’ю УП розповів заступник командира батальйону 5-ї окремої штурмової бригади Михайло Онуфер.

"Люди втомилися морально та фізично. Вести бойові дії, бачити втрати. (...) А у кожного ж свій характер, для когось місяць бойових дій – це вже забагато, хтось може триматися довше – півроку, рік. (...) Мотивація у людей є, і вона висока. До мене підходять хлопці й кажуть: "Я не відмовляюся воювати, просто дайте мені відпочити, пустіть у відпустку". (...) Людина вертається після поїздки до дружини, дітей і працює на всі 100", – пояснює військовий.

За словами Михайла, тим, хто в цивільному житті працював на фізичних роботах, на фронті легше. Тим, хто прийшов з офісів і потрапив у піхоту – важче. 

Разом з тим він закликає не забувати, що втомлюються не лише солдати, але й офіцери.

"У самих офіцерів ніхто не запитує, як вони почуваються. І якщо солдатів хоча б іноді відпускають у відпустки, то командирів, особливо це стосується тактичної ланки – командир взводу, роти – дуже і дуже рідко. А в них шалена втома. Були б ротації, упевнений, усе було б по-іншому. Ніхто ж не каже, що це має бути рік у Львові чи Чернігові. Цілком достатньо 2–3 місяців, і можна заводити назад", – пояснює офіцер.

За словами Михайла, військово-політичне керівництво добре розуміє цей стан речей. Він зауважив, що особисто бачив, як Олександр Сирський, коли ще був командувачем Сухопутних військ, їздив у підрозділи і дивився на це все.

"Усе впирається, знову ж таки, в резерви. Резерви – це мобілізація, треба нормально провести мобілізацію, щоб вони були. А закон тільки проголосували, він прийнятий занадто пізно", – переконаний військовий.

Проблеми із дефіцитом бійців бригада Михайла почала відчувати у березні 2023 року, коли серед особового складу було вже багато поранених. Були й ті, хто хитрували: за час відпустки спеціально одружувалися і починали усиновлювати дітей дружини від першого шлюбу, щоб отримати відстрочку.

Михайло сподівається, що проблему буде вирішено, і його підрозділ зможе піти на тривалу ротацію, аби відпочити та пройти злагодження. 

"Відновлення, ротація і злагодження – це ключові пріоритети в моїх очікуваннях. Я сподіваюся, командування робить усе, щоб провести ці "гойдалки", коли одна бригада вийшла на відновлення, інша зайшла воювати і так далі. Нереально ж два роки без перерви воювати", – наголошує військовий.

Мобілізація в Україні: останні новини

Як писав УНІАН, за порушення правил військового обліку в Україні існують штрафи. Незабаром вони можуть значно зрости. Наразі штрафи становлять від 510 до 850 грн, але вони зростуть до рівня від 17 000 до 25 500 грн.

Також ми розповідали, що військові експерти скептично ставляться до можливості поповнення армії за рахунок громадян, що перебувають за кордоном. Воєнний оглядач Євген Дикий закликає бути реалістами: у нашої держави "залишився мобілізаційний запас тільки з тих, хто все ще перебуває в Україні". 

Джерело матеріала
loader