Територіальні центри комплектування (ТЦК) не встигнуть актуалізувати дані усіх військовозобов’язаних за 60 днів, як того вимагає новий закон про мобілізацію. Це створить додатковий хаос, пише видання Texty.
"Управлінські рішення, які неможливо виконати, створюють ще більший хаос, ніж їх відсутність. Результати нашого моделювання вказують на те, що саме так, імовірно, станеться з новим законом про мобілізацію", – йдеться у публікації.
Новий закон передбачає, що всі військовозобов’язані повинні протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг (ЦНАП), електронний кабінет або ТЦК. Як зауважують автори статті, наразі існує тільки один механізм подачі даних – через ТЦК, а два інші механізми залишаються суто теоретичними.
За даними Міністерства оборони, в Україні нині працює 178 ТЦК. Саме їм доведеться обслужити приблизно 7,9 мільйона чоловіків, які лишаються в країні, якщо ЦНАПи й електронний кабінет не запрацюють так, як прописано в законі.
За найоптимістичнішим сценарієм, коли ТЦК прийматимуть відвідувачів по 40 годин на тиждень (зараз вони фактично приймають лише по 8 годин на тиждень, зауважують автори), щогодини їм доведеться реєструвати дані 139 військовозобов’язаних.
"У моделюванні ми припускаємо, що людина прийде в ТЦК лише один-єдиний раз, хоча в реальності це так не працюватиме", – наголошує видання, згадуючи зокрема біганину, до якої бюрократія змушує інвалідів та багатодітних батьків.
Крім того державні установи припиняють роботу на час дії повітряної тривоги. В прифронтових регіонах вона триває по кілька годин на день.
"Також неможливо оцінити, скільки людей прийде після військкоматів на ВЛК, адже більшість із тих, хто не оновлював даних, не проходили й військово-лікарську комісію. (...) Як система працюватиме за мільйонного напливу чоловіків, страшно навіть уявити", – йдеться у публікації.
Видання припускає, що Верховна Рада, найімовірніше, буде змушена вносити поправки до закону, коли в системі ТЦК станеться колапс і ворог візьме його на озброєння своєї інформаційної війни.
Мобілізація в Україні: останні новини
Як писав УНІАН, командувач Національної гвардії Олександр Півненко вважає, що мобілізація в Україні "прокинеться", коли РФ натисне "далі нікуди". За його словами, українцям загалом притаманно гуртуватися лише тоді, коли на них тиснуть справді сильно.
Разом з тим військові критикують саму ідею проведення демобілізації до повного закінчення війни. За словами командира 93-ї окремої механізованої бригади "Холодний Яр" Павла Паліси, щоб бійці могли перепочити після виснажливих боїв, потрібно проводити ротації, а не демобілізації. А для ротацій потрібна додаткова мобілізація.