Незвичайний і моторошний випадок стався ще 2022 року, проте дослідження, що висвітлює його, було опубліковано лише зараз. Подія змусила вчених серйозно занепокоїтися можливістю поширення хвороби.
Нещодавній звіт, опублікований у журналі Neurology, викликав побоювання серед вчених з приводу можливості нової форми передачі пріонної хвороби від оленя до людини. У дослідженні докладно описується смерть 72-річного чоловіка у 2022 році, у якого розвинулися важкі неврологічні симптоми, такі як сплутаність свідомості, агресія і судоми, що призвело до його смерті протягом усього місяця. Пізніше розтин підтвердив, що він страждав на хворобу Крейтцфельдта-Якоба (ХКЯ) — смертельне захворювання, спричинене деформованими білками, які називаються пріонами. Його товариш по полюванню, який вживав оленину з тієї ж популяції оленів, також помер від хвороби Крейтцфельда-Якоба, що дає змогу припустити можливий зв'язок між м'ясом і захворюванням, пише Gizmodo.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Пріонні хвороби руйнівно діють, спричиняючи неправильну форму пріонних білків, що призводить до каскадного ефекту, коли ці аномальні білки накопичуються та зрештою руйнують мозок, каже Джонатан Траут, автор нещодавнього дослідження. Хоча більшість випадків захворювання на БКЯ проявляється спорадично, а роль "нормальних" пріонів в організмі залишається загадкою, зв'язок між пріонними захворюваннями та вживанням зараженого м'яса був яскраво продемонстрований ще під час кризи коров'ячого сказу у Великій Британії в 1980-х і 1990-х роках. Ця епідемія показала, що вживання зараженої яловичини може призвести до розвитку різновиду хвороби Крейцфельда-Якоба у людей. Дослідження, що описує випадок двох мисливців, було опубліковано у квітні цього року.
Тепер занепокоєння викликає хронічна хвороба в'янення (ХХВ), також відома як хвороба оленів-зомбі — пріонне захворювання, що поширюється серед популяцій оленів у США та Канаді. Останній звіт припускає можливість того, що, подібно до коров'ячого сказу, ХБУ може перейти до людини через вживання м'яса інфікованого оленя. Хоча цей зв'язок залишається непідтвердженим, його автори підкреслюють нагальну необхідність проведення додаткових досліджень для вивчення цієї потенційної загрози здоров'ю.
Сучасні дані про те, чи може ХБУ вплинути на людину, неоднозначні: деякі дослідження на тваринах вказують на можливість міжвидової передачі, а інші не виявляють такого ризику. З огляду на рідкість і тяжкість пріонних захворювань людини, збіг діагнозів у двох мисливців з БКЯ, які споживали м'ясо з однієї популяції оленів, вкрай незвичний та викликає побоювання з приводу нової форми передачі небезпечної інфекції від тварин до людини. Необхідно провести більш детальні дослідження та аналізи, щоб встановити, чи мають пріони, які брали участь у цих випадках, схожість із пріонами, виявленими в ХБУ, і, можливо, підтвердити зв'язок, який може мати значні наслідки для здоров'я всього населення планети, вважають учені.
Раніше Фокус писав про те, що зомбі-інфекція з серіалу "Одні з нас" існує, але має деякі відмінності.
Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо у вас є проблеми, зверніться до фахівця.