"Співчуваючий". Чому фільм із Робертом Дауні про в'єтнамського шпигуна у США вийшов екстра-класу
"Співчуваючий". Чому фільм із Робертом Дауні про в'єтнамського шпигуна у США вийшов екстра-класу

"Співчуваючий". Чому фільм із Робертом Дауні про в'єтнамського шпигуна у США вийшов екстра-класу

Новий серіал видатного південнокорейського режисера Пак Чхан Ука за американським бестселером зроблений віртуозно.

"Співчуваючий" — екранізація бестселера американського в'єтнамця В'єт Тхань Нгуєна. Його батьки втекли до США 1975 року з Південного В'єтнаму, коли його зайняли комуністи. В'єту було чотири рочки, але він пам'ятає нюанси еміграції. Герой книги — північний шпигун, який співчуває і жителям півдня. У 1975 році він змушений тікати з Сайгона — за завданням Ханоя. Студія HBO грамотно довірила режисуру проекту південнокорейському класику Пак Чхан Уку ("Олдбой"). Додатковий бонус — Роберт Дауні-молодший, який зіграє чотири ролі. Фокус розповість, чому фільм вийшов екстра-класу.

Капітан посередині

У 2016 році письменник В'єт Тхань Нгуєн (бакалавр мистецтв, доктор філософії, культуролог і критик) за свій дебютний роман був удостоєний Пулітцерівської премії з визначенням: "Цей роман — багатошарова іммігрантська історія, розказана людиною, яка знає ментальні моделі двох країн: В'єтнаму і США".

Але справа не тільки в цьому. Уже з першої серії видно, що В'єт Тхань Нгуєн відкрив особливого героя. Усі його знають як Капітана (Хоа Сюаньде). Він — помічник Генерала південців. І агент сіверян. Курирує Генерала штатівський агент Клод (Роберт Дауні-молодший). Так ось, Капітан показаний небайдужим розвідником: він волею-неволею переживає як за виконання завдання, так і з приводу можливих жертв своєї роботи.

Капітан — небайдужий шпигун

Свідомість Капітана символізують його друзі-однокласники. Один із них — антикомуніст-десантник Бон, який теж із ним втече до США. Другий — лівий інтелектуал Ман, який, залишившись у Сайгоні, передає накази Капітану. Між Боном і Маном, правими і лівими, капіталістами і комуністами точиться непримиренна боротьба, але лінія Капітана виводить абсолютно особливу мелодію в цій картині. Сердечну. Лінію совісті. Причому ця лінія не сентиментальна, а просто людяна.

Серединне становище Капітана будь-якої миті може виявитися для нього провальним, але він якимось незбагненним чином примудряється проходити "між краплями", немов його береже невідома сила, що не за північних і південних, а за людяність, і вона "підсвічує" абсурдність протистояння.

Прощавай, Батьківщина

За сюжетом, завдання Капітана в першій серії — це список співробітників таємної поліції південних. Один з епізодів у кінотеатрі — явний оммаж Пак Чхан Ука тому, хто йому вручив Гран-прі в Каннах 2003 року — Квентіну Тарантіно, який був тоді головою журі.

У фільмі 100-відсоткова за точністю режисерська оптика: Пак фантастично ємко і концентровано вміє в кадрі вміщати всі нюанси — візуальні, смислові, психологічні. При цьому справно працюють і гойдалки протиріччя.

Важливо Самі за себе: Як В'єтнам відбився від Франції, Китаю та США

Наприклад, начебто Капітан — співчуваючий. Але ось такий епізод. Його в ресторані образили три п'яні солдати: "Ти знаєш, що комуністи напівкровок розстрілюють?" А Капітан — син в'єтнамця і європейки. Навчався у Франції. Звідси його потужний західноєвропейський культурний діапазон (у свого героя В'єт Тхань Нгуєн ненав'язливо вклав свою ерудицію бакалавра мистецтв): тонко знається на кіно і музиці. З-за його столика підхоплюється розібратися з солдатами друг Капітана: "Ви кого назвали напівкровкою?". На задньому плані починається бійка. Але Капітан навіть не підвівся зі стільця в цій ситуації, продовжуючи з кимось розмову. І ми бачимо бійку на задньому плані то через одне його вухо, то через інше. А бесіда все ллється з вуст "співчуваючого", народжуючи комічний ефект. І у фільмі постійно трагікомічні епізоди, схожі на китайський кисло-солодкий соус до м'яса.

Роберта Дауні-молодшого в першій серії важко впізнати. Його Клаус — не дурень, але й не надто прониклива людина, він — у міру цинічний агент, який опікується Капітаном — навіть підкидає своєму підопічному свіжі американські музичні диски.

Перша серія — експозиційна. Персонажі, включно з Генералом, його сім'єю і свитою, відлітають до Каліфорнії. Після падіння Сайгона Капітан теж змушений слідувати за ними за завданням комуністичних шефів: шпигунський обов'язок змушує його покинути батьківщину.

Західні критики, хто вже подивився всі 7 серій, відзначають позамежну майстерність перших трьох серій, які поставив Пак Чхан Ук. Інші епізоди дісталися бразильцеві Фернандо Мейреллішу ("Місто Бога", "Два Тата") і британцеві Марку Мандену (відомий за фанстичним серіалом "Утопія"). Але в цілому — все одно вражає.

За будь-якого розкладу — це цікавий проєкт, який хочеться подивитися одразу, але, на жаль, серії виходитимуть раз на тиждень.

Трейлер серіалу "Співчуваючий"
Теги за темою
війна Кіно серіал
Джерело матеріала
loader