Костін в ООН: сексуальне насильство - інструмент політики РФ на окупованих територіях
Костін в ООН: сексуальне насильство - інструмент політики РФ на окупованих територіях

Костін в ООН: сексуальне насильство - інструмент політики РФ на окупованих територіях

Протягом десяти років російської агресії проти України збройні сили РФ використовували сексуальне насильство як інструмент війни й окупації.

Про це заявив Генеральний прокурор Андрій Костін на заході в ООН «Розвʼязання проблеми сексуального насильства щодо чоловіків і хлопчиків задля підтримання міжнародного миру та безпеки», передає власний кореспондент Укрінформу у Нью-Йорку.

«Це тактика підпорядкування, психологічного терору, контролю, примусу, і вона є невід'ємною частиною здійснення намірів РФ на території України», - зазначив Костін, виступаючи на заході в режимі відеозвернення.

Він пояснив, що російське насильство спрямоване однаковою мірою на чоловіків і жінок, хлопчиків і дівчат, цивільних осіб і військовополонених.

Генпрокурор нагадав, що починаючи з 2022 року, росіяни діють за схемою: «обстрілюють українські порти, об'єкти критично важливої інфраструктури та житлові будівлі; викрадають українських дітей…; здійснюють окупацію українських земель за сталінським сценарієм». Сексуальне насильство є систематичною політикою Росії, додав він.

Костін зазначив, що у березні Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні опублікувала звіт за період з 1 грудня 2023 по 29 лютого 2024 року.

«Більш як половина українських військовополонених чоловічої статі, опитаних місією, заявили, що під час їх інтернування вони піддавалися сексуальному насильству, включаючи спроби зґвалтування, погрози зґвалтування і кастрації, побиття або удари електричним струмом по геніталіях».

За словами Костіна, російська війна показує «нетипову картину для збройного конфлікту»: вона характеризується невеликою різницею між кількістю актів сексуального насильства, скоєних проти жінок і проти чоловіків.

«Це незаперечний показник того, що воно є частиною агресивної російської політики, у межах якої стать, вік чи статус жертви не мають значення. Росіяни скоюють ці злочини проти будь-кого, хто вважає себе українцем», - підкреслив він.

Від початку повномасштабного вторгнення українські прокурори зафіксували 290 випадків сексуального насилля (щодо чоловіків - 102, жінок - 188, з яких 15 були неповнолітніми, у тому числі 14 дівчат і одного хлопчика). До таких випадків належать: зґвалтування, каліцтво або насильницькі дії щодо статевих органів, примусове оголення, погрози зґвалтування та спроби зґвалтування, а також примус спостерігати за сексуальним насильством над близькими та членами сім'ї. Ці випадки поширені по всіх регіонах, де побували російські війська.

Костін розповів, що у вересні 2022 року в Генеральній прокуратурі було створено спеціалізований департамент, основним завданням якого є документування випадків сексуального насильства, повʼязаних з війною, виявлення закономірностей у вчиненні цих злочинів та організація належних розслідувань.

Він підкреслив, що Росія має бути притягнута до відповідальності за злочини агресії та геноциду, а також за 126 тис. інших воєнних злочинів, які вони вчинили в Україні з 2022 року.

У вівторок постійні представництва України, Канади, Колумбії та Ліхтенштейну провели захід в рамках щорічних дебатів Ради Безпеки ООН щодо сексуального насильства, пов'язаного з конфліктами.

Мета цього заходу - визначити кроки, як міжнародне співтовариство може зробити для запобігання насильства щодо чоловіків і хлопчиків в умовах збройних конфліктів, а також для забезпечення доступу постраждалих до компетентної медичної допомоги, психосоціальної підтримки й правосуддя.

Теги за темою
війна ООН
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader