Глава Чечні Рамзан Кадиров уже кілька років хворіє на тяжку недугу, через яку періодично йде на лікарняний. Діагноз йому поставили ще у 2019 році, а шансів на одужання у нього дуже мало – 80% випадків закінчуються летально, пише у своєму розслідуванні «Нова газета. Європа» з посиланням на кілька обізнаних із ситуацією джерел.
Хоча наявність хвороби у Кадирова заперечують як він сам, так і російські державні ЗМІ, імовірно ще в 2019 році йому поставили діагноз «некроз підшлункової залози». Саме тому він спочатку різко схуд, згодом розповнів, а також щонайменше двічі в рік бере відпустки через «тимчасову непрацездатність» та пропускає важливі для нього заходи.
Зміни у зовнішності Кадирова стали помітними у 2019 році. Тоді і так не повний глава Чечні помітно втратив вагу, що, як зазначає видання, є головною ознакою панкреонекрозу, який активно розвивається. Хвороба зазвичай протікає болюче та погано піддається лікуванню.
У той рік Кадиров двічі «прихворів». Офіційно на грип, від якого несподівано лікувався під капельницями. Неофіційно він почав регулярно проходити різні процедури, у тому числі і хірургічні, в Центральній клінічній лікарні Управління справами президента РФ.
Навесні 2022-го стан здоров'я Кадирова став стрімко погіршуватися, але в ЗМІ про це почали активно говорити лише торік. Тоді уже надміру стрункий Кадиров раптом розповнів – форма його живота набула ознак панкреатогенного асциту, у нього з'явилася задишка, він став важко говорити, повільно ходити та надто тепло для чеченського клімату одягатися. Все це, ймовірно, сталось через відмову нирок та застій рідини у легенях.
У вересні 2023 року у Рамзана Кадирова сталася «передбачувана криза» хвороби, через що його госпіталізували до ЦКЛ з гострою легеневою недостатністю.
За даними джерел видання, у лікарню Кадиров потрапив через передозування транквілізатора «Дормікум», який зазвичай використовують для седації пацієнтів перед операцією. Препарат має седативну та снодійну дію, а також анксіолітичну, протисудомну та центральну міорелаксуючу дію. Кадиров використовував «Дормікум» через сильний біль, безсоння та підвищену тривожність.
Для стабілізації Кадирова його підключили до штучної вентиляції легень та ввели у медикаментозний сон, або ж іншими словами «медикаментозну кому». Чутки про останню наробили багато шуму і піарщикам Кадирова потім довелось тривалий час вдаватись до різних заходів, аби про тему хвороби Кадирова забули.
Водночас результати МРТ мозку Кадирова тоді довели його близьких «до пригніченого стану». Одне з джерел видання, близьке до соратника голови Чечні, депутата ГД РФ Адама Делімханова, інтерпретувало реакцію рідних Кадирова на діагноз лікарів так: «Колишнього лідера вже не буде, хвороба серйозно впливатиме. Навіть якщо він зараз і одужає, він буде вже ні живим, ні мертвим».
Газета зазначає, що смертність при некрозі підшлункової залози сягає 30-80%. Водночас є випадки, коли люди із цією недугою жили до глибокої старості. Однак в середньому лікарі дають прогноз щодо хворих на некроз підшлункової залози приблизно п’ять років життя.
І хоча після повернення до Чечні її лідер демонстрував значну активність, дані про його здоров’я та медична статистика спонукала задуматись Кремль про обрання наступника.
Видання припускає, що ним може стати командир чеченського добровольчого об'єднання спецназу «Ахмат» генерал-майор Апті Алаудінов, який отримав своє військове звання та зірку Героя Росії на війні в Україні.
Публічно Алаудінов відзначився з’їзді «Єдіної Росії» в грудні 2023 року, де виступав з, як пише видання, «вивіреною промовою», яка на перший погляд скидалась на експромт. При цьому він володіє російською мовою без акценту та майже випромінював із сцени сигнал «Я хороший чеченець».
Грудневий виступ Апті Алаудінова став першим сигналом його швидкого кар'єрного зльоту. У січні Алаудінов став довіреною особою Путіна на виборах, у лютому сам Кадиров привітав його з чудовим закінченням навчання в Академії Генштабу ЗС РФ, а в квітні Путін підписав наказ про призначення Алаудінова на посаду заступника начальника Головного управління з військовополітичної роботи МО РФ.
«І хоча це призначення зовсім не можна порівняти з посадою першого заступника міністра оборони, як прогнозували, це все-таки досить крута позиція для колишнього чеченського поліцейського та «скромного пенсіонера», як називає себе сам Алаудінов, якого у 2021 року той же Путін відправив у відставку. Ризикнемо припустити, що і це призначення — лише трамплін у майбутній грандіозній кар'єрі Апті Алаудінова. А наказ Путіна — чергове підтвердження того, що в адміністрації президента Росії, судячи з усього, остаточно визначилися з наступником Рамзана Кадирова, чиє здоров'я стало за останній рік головним новинним приводом із Чечні», - зазначає видання.
Про те, що "У Путіна є план Б на випадок смерті Кадирова" та майбутнє Чечні Володимир Кравченко писав для ZN.UA ще восени.