Свято Красна гірка - одне з найулюбленіших у народі та символізує прихід весни. Дата поєднує в собі християнські звичаї та ритуали язичництва, а також є продовженням головного православного свята - Великодня. Чому саме цього дня добре грати весілля та вінчатися, про інші традиції та прикмети свята та коли Красна гірка у 2024 році - розповідаємо в матеріалі.
- У чому сенс свята Красна гірка
- Чому Красна гірка називається Антипасхою
- У чому різниця між Красною гіркою та Радоницею
- Коли цього року Красна гірка і Радониця
- Що потрібно робити на Красну гірку
- Красна гірка 2024 - що не можна робити
- Свято Красна гірка - прикмети
У чому сенс свята Красна гірка
Красна гірка - давнє народне свято весни. Зустрічали його народними гуляннями, ярмарками, багаттями. Особливо любила це свято молодь - дівчата та хлопці діставали своє найкраще вбрання і всі дуже красиві збиралися десь на узвишші, гірці. Красна - означає не колір, а "красний", тобто "гарний", звідси й пішла назва - Красна гірка.
Ще цього дня наші пращури відзначали початок городньо-польових робіт і відкривали сезон весіль - адже під час Великого посту одружуватися було заборонено.
Чому Красна гірка називається Антипасхою
Антипасха, або Фомина неділя - це назва свята в церковній традиції. Антипасха - це не протиставлення Великодню, навпаки, цього дня продовжують радіти воскресінню Христа, а також вказують на те, що кожен сьомий день тижня - це нагадування про диво. У перекладі з грецької "Антипасха" означає "замість Великодня". У храмах цього дня читають літургії про Христа і про Фому.
"Фоминою неділею" свято прозвали на честь апостола Фоми, який лише через тиждень дізнався про Воскресіння Господнє, але не повірив, що Ісус воскрес, поки він не з'явився перед апостолом. До речі, звідси пішов відомий вислів "Фома невіруючий".
У чому різниця між Красною гіркою та Радоницею
Червона гірка і Радониця - це дві різні дати.
Червона гірка, як уже говорили, свято початку весни, коли заведено веселитися, ходити в гості, свататися і одружуватися. Але також цього дня за давньою народною традицією поминають і померлих родичів, відвідують їхні могили, щоб вшанувати пам'ять і привітати з Великоднем.
Радониця - це день, коли поминають померлих близьких і родичів у церкві. Радоницю відзначають у перший вівторок після великоднього тижня.
Коли цього року Красна гірка і Радониця
Красна гірка традиційно відзначається в першу неділю після Великодня.
У 2024 році Великдень святкується 5 травня, отже, Красна гірка випаде на 12 травня.
Радониця у 2024 році припадає на 14 травня.
Що потрібно робити на Красну гірку
З весняним святом пов'язано багато народних обрядів, про деякі вже згадували:
- Народні гуляння
Одна з обов'язкових традицій дня. Наші пращури цього дня влаштовували хороводи, пісні й танці, молоді хлопці демонстрували свою силу, а дівчата закликали весну веснянками та приглядали собі наречених;
- Катання яєць
На свято заведено фарбувати додаткову партію яєць, але не червоного, а інших кольорів. За старих часів яйця пускали з пагорбів: якщо до підніжжя скотиться цілим - рік буде вдалим, якщо трісне - важким.
- Весілля та сватання
На Красну гірку традиційно справляють багато весіль, а також сватаються - це перший день закінчення заборони на весілля і вінчання після Великого посту.
Чому потрібно одружуватися на Красну гірку? Вважається, зігране цього дня весілля принесе молодим щастя. І, звісно, намагалися встигнути вийти заміж або одружитися до початку городньо-польових робіт - коли починалася гаряча пора, то було не до весілля, а потім розпочинався Петрів піст.
- Поминки
У багатьох регіонах України на Красну гірку йдуть на цвинтар, прибирають могили родичів і залишають там великодні частування та крашанки або ж роздають їх іншим як милостиню.
Красна гірка 2024 - що не можна робити
Є й кілька заборон цього дня. У свято не можна сумувати, сумувати і плакати, а також починати конфлікти, сваритися і лаятися.
Потрібно відкласти на потім усі домашні та городні справи й турботи. За народними повір'ями не святкувати Красну гірку ніяк не можна - залишишся бездітним і самотнім.
Свято Красна гірка - прикмети
Багато прикмет цього дня пов'язані з весіллям:
- якщо у нареченої свербить ліва рука - це до грошей, якщо права - до частих гостей;
- дощ перед весіллям - до достатку в родині, а якщо небо безхмарне - до легкого життя;
- побачити після вінчання білих голубів - отримати благословення згори.
Також вважається, що день має особливу енергетику, тому в цей час потрібно загадувати бажання і носити одяг червоного кольору, аби привернути удачу та достаток.
Раніше ми розповідали, коли Страсний тиждень 2024 і що можна і не можна робити перед Великоднем.