Спікер Палати представників США республіканець Майк Джонсон у вівторок, 16 квітня, намагався протистояти зростанню гніву з боку ультраправих представників Республіканської партії через запропонований ним план схвалення пакету американської допомоги Україні, Ізраїлю та іншим союзникам Штатів. Джонсон відкинув заклик піти у відставку, повідомляє The Guardian.
"Я не піду у відставку", - заявив спікер після зустрічі з республіканцями.
Джонсон назвав себе "спікером Палати представників воєнного часу" і зазначив, що він буде наполягати на прийнятті законодавчого пакету щодо національної безпеки США. Це змусить його покладатися на демократів, які можуть допомогти прийняти законодавство на тлі розколу республіканської більшості в Палаті.
"Ми просто намагаємося виконувати свою роботу", - сказав Джонсон, назвавши пропозицію про його відставку "абсурдною та не корисною".
Джонсон намагається, всупереч опору республіканської більшості, зібрати голоси, необхідні для ухвалення законопроєкту про національну безпеку з пакетами фінансування для Ізраїлю, України та інших союзників США. Спікер виглядав підбадьореним після зустрічі з колишнім президентом США республіканцем Дональдом Трампом наприкінці минулого тижня, коли той дав йому підтримку.
На вихідних Джонсон також говорив з чинним президентом демократом Джо Байденом та іншими лідерами Конгресу про новий пакет допомоги, який спікер планує просувати окремими голосуваннями по кожному розділу - для України, Ізраїлю та Індо-Тихоокеанського регіону. Він знову обговорив це з Байденом пізно ввечері в понеділок,15 квітня.
Це складний крок, який передбачає розбиття ухваленого в Сенаті пакету допомоги на 95 мільярдів доларів на окремі голосування, а потім “зшивання” його назад для відправки на підпис президенту.
Такий підхід вимагатиме від спікера об'єднання двопартійної більшості з різними фракціями республіканців і демократів у Палаті представників щодо кожного заходу. Крім того, Джонсон готує четвертий крок, який включатиме різні пріоритети національної безпеки, яким надають перевагу республіканці, такі як план конфіскації деяких російських активів для допомоги Україні, а також перетворення економічної допомоги Києву на кредити.
Демократи в Палаті представників і Сенаті наразі утримуються від коментарів щодо ініціативи Джонсона, поки не побачать текст законопроєкту, який досі не опублікований.
Республіканці в Палаті представників, однак, були розлючені через те, що Джонсон не врахував їхній ключовий пріоритет - посилення безпеки на кордоні.
Спікеру погрожують відставкою. Ультраправа представниця республіканців Марджорі Тейлор Грін ще раніше подала клопотання про звільнення Джонсона з посади спікера за процедурою позачергового голосування - так само, як республіканці відсторонили його попередника Кевіна Маккарті минулої осені.
Хоча Грін не сказала, чи буде вона ставити це питання на голосування, і не знайшла значної підтримки свого плану після минулорічних потрясінь, пов'язаних з відставкою Маккарті, у вівторок, 16 квітня, вона заручилася підтримкою принаймні одного колеги.
Конгресмен-республіканець Томас Массі запропонував Джонсону піти у відставку.
Джонсон сказав законодавцям, що перед ними стоїть "бінарний" вибір. Спікер пояснив, що вони або спробують прийняти пакет, як він пропонує, або ризикують зіштовхнутися з петицією від демократів щодо винесення на голосування схваленого в Сенаті законопроєкту про допомогу союзникам США в обхід спікера, а це залишить позаду додаткові пріоритети республіканців.
Законопроєкт з фінансуванням допомоги Україні в Конгресі США не можуть узгодити ще з осені 2023 року. Сенат після тривалої затримки все-таки схвалив документ, але законопроєкт повинні підтримати обидві палати Конгресу, щоб президент Штатів зміг підписати його як закон.
Тим часом противники підтримки Україні в межах Республіканської партії є потужною фракцією в Палаті представників, де республіканці мають вузьку більшість.