Європейські оборонні підрядники попередили, що залежність від китайської бавовни, яка використовується в поросі для боєприпасів, загрожує їхній здатності розширювати виробництво. Бавовняні волокна — це основний інгредієнт, необхідний для виробництва нітроцелюлози, що використовуються в артилерійських снарядах та інших вибухових речовинах.
Попит на боєприпаси різко зріс, оскільки Україна використовує боєприпаси у великій кількості у війні проти Росії. Але оборонні підрядники намагаються збільшити обсяги виробництва через обмеження в ланцюжку поставок різних ресурсів, включаючи нітроцелюлозу, повідомляє Financial Times.
Провідні виробники озброєнь, в тому числі шведська компанія Saab і німецька Rheinmetall, попередили, що Європа надмірно залежна від поставок з Китаю, на який припадає трохи менше половини світової торгівлі. Армін Паппергер, виконавчий директор Rheinmetall, виробника боєприпасів, заявив Financial Times, що Європа покладається на Китай, який постачає "понад 70%" бавовняного волокна.
"Існує ризик [того, що Китай може припинити поставки з геополітичних міркувань]. І саме тому ми купуємо якомога більше, щоб заповнити наші запаси", — сказав він.
Згідно з даними Центру міжнародної торгівлі, на частку Китаю припадає майже половина світової торгівлі целюлозою з бавовняних волокон. Найбільшими імпортерами матеріалу є Німеччина, Швеція та Бельгія. Компанії попередили, що буде важко швидко наростити виробництво вибухових речовин, оскільки вони залежать від китайських джерел, і що існує небезпека, що Китай може обмежити експорт матеріалу, якщо відносини між країнами погіршаться.
В компанії Saab заявили, що залежність від Китаю "може становити підвищений ризик у майбутньому", але сьогодні немає ніяких проблем з ланцюжком поставок. Росія, яка також нарощує виробництво боєприпасів, за останні два роки збільшила імпорт нітроцелюлози з Китаю. Згідно з даними про імпорт, проаналізованими Королівським Об'єднаним інститутом оборонних досліджень, її закупівлі в Китаї зросли з 3,4 млн доларів у 2022 році до 7,18 млн доларів за перші 10 місяців 2023 року.
У Saab також повідомили, що в довгостроковій перспективі компаніям, можливо, доведеться розглянути альтернативні способи виробництва критично важливих матеріалів для забезпечення безпеки європейської "екосистеми боєприпасів". Хоча робота над виробництвом целюлози з деревини триває, компанія заявила, що вона ще не запущена у виробництво.
Дочірня компанія оборонного підрядника Rheinmetall, Nitrochemie, яка виробляє нітроцелюлозу, підтвердила, що розглядає можливість створення підрозділу з виробництва бавовняного волокна в Нижній Саксонії. Паппергер, виконавчий директор Rheinmetall додав, що компанія накопичила трирічний запас волокна після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, і поставки продовжуються "щомісяця з Китаю".
Нагадаємо, що виконавчий директор компанії Rheinmetall Армін Паппергер закликає Європу створювати більші оборонні групи. Адже посилення оборонної співпраці між країнами ЄС гальмується через фрагментацію галузі. Крім того, компанія виготовить перші бронемашини в Україні у 2024 році. Мова йде про виробництво БТР Fuchs і БМП Lynx.