«Проблеми комунікації». Чому українці вважають корупціонерів страшнішим ворогом, ніж російських агентів
«Проблеми комунікації». Чому українці вважають корупціонерів страшнішим ворогом, ніж російських агентів

«Проблеми комунікації». Чому українці вважають корупціонерів страшнішим ворогом, ніж російських агентів

У НАЗК вважають, що результати боротьби держави з корупцією недостатньо висвітлюють у медіа.

За даними опитування Центру Разумкова, зробленого у травні 2023 року на замовлення видання ZN.ua, внутрішніми ворогами України 53% опитаних українців назвали корупціонерів у владі. Цей показник навіть вищий, ніж про російську агентуру — її вважають внутрішнім ворогом 47% респондентів. А 84% опитаних згодні, що про виявлені факти корупції треба обов’язково повідомляти, бо через неї «ми втратимо і єдність, і підтримку партнерів, і врешті перемогу».

Проте що більше Україна бореться з корупцією, чим більше затримань на хабарях та відкритих кримінальних справ через корупцію, тим тотальнішою ця корупція виглядає в очах суспільства. Врешті, багато хто вважає, що Україна — тотально корумпована країна і цього не виправити, а ворог ще й намагається посилювати цей наратив. І хоча в Україні дійсно є багато корупційних схем, які треба викорінювати, насправді країна не є тотально корумпованою, переконують у Національному агентстві з питань запобігання корупції. В НАЗК роздумують над тим, як правильно обговорювати цю проблему з людьми, аби не сприяти розчаруванню суспільства. 12 березня НАЗК зібрало на зустріч медійників, аби поговорити про ці комунікаційні проблеми.

Україна на шляху боротьби з корупцією: що зроблено і не зроблено

У цьому році виповнюється 10 років від моменту, коли в Україні, після Революції гідності, було прийнято антикорупційне законодавство. Саме з цього розпочав свій виступ перед медійниками заступник глави НАЗК Артем Ситник.

 «Проблеми комунікації». Чому українці вважають корупціонерів страшнішим ворогом, ніж російських агентів - Фото 1

За його словами, українське антикорупційне законодавство є найдієвішим серед усіх країн Європи. Також Ситник наводить таку інформацію: з 1991 року, за корупцію в Україні покарали понад 30 суддів і зараз за хабарництво судять голову Верховного Суду Всеволода Князєва. Таким «здобутком», жартує Артем Ситник, не можуть похвалитися правоохоронці жодної з європейських країн.

«Два роки [після запровадження такого законодавства] журналісти мучили мене запитаннями про те, скільки ще треба посадити, щоб корупція зникла. І на якомусь тисячному запитанні я сказав: “Усіх, і не тільки чиновників, а всіх людей, — тоді не буде корупції, — каже Артем Ситник. — Можна пачками арештовувати, садити, але без усунення чинників, які призводять до корупції, це не дасть суттєвого результату у середньостроковій перспективі. Першим таким випадком, який показував, що без таких заходів це неможливо, була сумнозвісна справа “діамантових прокурорів”. Через рік після затримання “діамантового прокурора” у тому ж кабінеті затримали його наступника. Його прозвали “цукровим прокурором” [...] І такі речі можуть тривати й через 20 років після прийняття антикорупційного законодавства — нічого не зміниться, поки не будуть усунуті причини, які сприяють корупції».

Артем Ситник говорить, що боротися з корупцією недостатньо, треба їй запобігати, тобто усувати самі корупційні схеми. Зараз успішних прикладів у цьому напрямку не так багато, але один він навів.

«Справи Онищенка, Насірова — це дуже рідкісні, на жаль, приклади того, як може бути, коли працює і превенція, і репресія, коли ти караєш людей за вчинення корупційних правопорушень, але при цьому усуваються і чинники, які сприяли цим правопорушенням. Ми тоді активно працювали з менеджментом “Укргазвидобування” і, крім того, що ми пересадили купу народу, ми усували чинники — подавали позови про розірвання оцих спільних діяльностей, які були осередками цих корупційних схем — й ефект був миттєвий, бо чистий прибуток “Укргазвидобування”, якщо не помиляюсь, до цього був 26 мільйонів гривень на рік, а після цього — понад 1 мільярд гривень», — розповів він.

І саме на превентивних діях, які повинні зменшувати корупцію, каже Ситник, концентрується НАЗК. Але попри те, що успіх є, за його словами, медіа в основному пишуть лише про затримання чергових хабарників, а в суспільстві зростає розчарування та зневіра.

Корупція в Україні очима суспільства

«Корупція — це не якась вузькоспеціалізована проблема, яка має чіткі контури. Це уособлення всіх проблем у нашій країні. Вона як губка поглинає купу проблем, страхів нашого суспільства і як снігова лавина збільшується і збільшується. А в умовах війни емоційний градус цієї теми невпинно зростає і тільки збільшує втому та зневіру населення щодо того, чи правильно обрано вектор руху нашої держави», — сказав журналістам Павло Бульдович, керівник відділу координації державної інформаційної політики з запобігання корупції Управління комунікацій та інформаційної політики НАЗК.

 «Проблеми комунікації». Чому українці вважають корупціонерів страшнішим ворогом, ніж російських агентів - Фото 2

Він презентував журналістам результати дослідження, проведеного на замовлення НАЗК Info Sapiens за фінансової підтримки Антикорупційної Ініціативи Європейського Союзу в Україні (EUACI), яке показує, як українське суспільство сприймає корупцію.

 «Проблеми комунікації». Чому українці вважають корупціонерів страшнішим ворогом, ніж російських агентів - Фото 3

 «Проблеми комунікації». Чому українці вважають корупціонерів страшнішим ворогом, ніж російських агентів - Фото 4

Інформація на слайді взята з інших попередніх досліджень, які були у відкритому доступі. Наприклад, показник, що 88% людей вважають корупцію головною проблемою після війни, взятий із дослідження Transparency International, а про те, що, на думку 84% українців, «через корупцію ми втратимо і єдність, і підтримку партнерів, і перемогу», — зі згаданого дослідження Центру Разумкова. Ці числа показують, що питання корупції дуже хвилюють українське суспільство, і ще більше — саме зараз, під час повномасштабного вторгнення.

 «Проблеми комунікації». Чому українці вважають корупціонерів страшнішим ворогом, ніж російських агентів - Фото 5

«До великої війни купа корупційних скандалів, пов’язаних із великим будівництвом, не призводила й близько до такого ефекту, як зараз. Наприклад, інформація про яйця по 17 гривень, хоча масштаби (під час “Великого будівництва”. — “ДМ”) були набагато більші», — каже Павло Бульдович.

 «Проблеми комунікації». Чому українці вважають корупціонерів страшнішим ворогом, ніж російських агентів - Фото 6

Крім того, тему корупції в Україні використовує ворожа пропаганда, намагаючись представити Україну як «тотально корумповану країну». Детальніше про те, як саме це відбувається, читайте в матеріалі «Детектора медіа» «За допомогою яких тактик російська пропаганда змальовує Україну “колискою корупції”».

А який реальний стан справ

За даними міжнародної організації Transparency International (TI), Україна отримала 36 балів зі 100 в Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index — CPI) за підсумками 2023 року та посіла 104-те місце в рейтингу серед 180 країн. Відзначають також, що Україна стала однією із 17 держав, які в цьогорічному рейтингу СРІ продемонстрували свій найкращий показник за весь час, а загалом за 10 років країна покращила свій показник на 11 балів.

«Проблеми комунікації». Чому українці вважають корупціонерів страшнішим ворогом, ніж російських агентів - Фото 7 

«Якщо ми збережемо ці темпи й цей настрій, у наступні кілька років у нас є шанс піднятися вище першої сотні — й це вже буде досить потужний результат», — прокоментував Павло Бульдович.

За даними дослідження, яке провело НАЗК, попри те, що майже всі опитані вважають корупцію ключовою проблемою країни, стикалася з нею набагато менша кількість людей.

 «Проблеми комунікації». Чому українці вважають корупціонерів страшнішим ворогом, ніж російських агентів - Фото 8

«Розрив разючий — у 4 рази рівень сприйняття переважає рівень реального корупційного досвіду», — каже він.

Він додає, що загалом ситуація змінюється на краще — за останні два роки кількість відкритих кримінальних проваджень через корупцію зменшилася, проте кількість вироків зросла. Тобто все частіше корупціонери не просто отримують підозру, але й покарання.

 «Проблеми комунікації». Чому українці вважають корупціонерів страшнішим ворогом, ніж російських агентів - Фото 9

 «Проблеми комунікації». Чому українці вважають корупціонерів страшнішим ворогом, ніж російських агентів - Фото 10

«Часто ми кажемо, що корупція вбиває нашу економіку та нищить потенціал країни. У нас дещо застарілі дані — дослідження МВФ, яке проводилося у 2016 році, — просто нічого подібного пізніше не проводили, й ми спираємося на це. За оцінками МВФ, якби наблизити рівень корупції в Україні до рівня сусідніх європейських країн — Угорщини, Польщі, Чехії, Словаччини, — то ми матимемо річний приріст ВВП менше, ніж на 1%. Ці розрахунки дещо спростовують тезу про те, що корупція в Україні глобально і так потужно впливає на економічний добробут країни», — каже Павло Бульдович.

 «Проблеми комунікації». Чому українці вважають корупціонерів страшнішим ворогом, ніж російських агентів - Фото 11

На думку Павла Бульдовича, уявлення суспільства про «тотальну корупцію» в країні, попри реальний власний досвід, може бути пов’язане з тим, що в медіапросторі багато інформації про затримання корупціонерів, але мало новин, які б висвітлювали позитивні зрушення.

«Наприклад, за підсумками моніторингу декларацій ми виявили 100 порушників — і ці заголовки людей дуже обурили. Але мало хто зауважив, що загалом декларантів 800 тисяч і, виходить, стосовно 790 тисяч 900 із них не виявлено порушень і насправді це позитивний приклад», — каже він.

Медіа та громадянське суспільство має контролювати владу, але Бульдович пропонує «баланс» негативних і позитивних новин: «Суспільний резонанс, який створюють журналісти й активісти, постійно тримає владу в тонусі, змушує реагувати та не дає замовчати проблему. Більшість медіа є добросовісними й не має свідомого наміру створювати викривлене уявлення про ситуацію в країні та збільшувати відсоток людей, які впевнені в тотальності корупції. Тобто ми не проти висвітлення тематики покарання за корупцію. Але що ми пропонуємо? Запобігання — це те, що треба також комунікувати як дуже широкий спектр роботи держави, як частину цієї антикорупційної політики. Важливим є висвітлення неочевидного позитиву поряд зі скандалами й резонансами», — каже Павло Бульдович.

«Проблеми комунікації». Чому українці вважають корупціонерів страшнішим ворогом, ніж російських агентів - Фото 12

Одним із прикладів висвітлення позитивних змін у цій галузі є інформація про те, як диджиталізація держави за два роки зменшила поле для ймовірних корупційних зловживань.

 «Проблеми комунікації». Чому українці вважають корупціонерів страшнішим ворогом, ніж російських агентів - Фото 13

Він також каже, що після випадку одеського військкома Борисова негативним у суспільстві є ставлення до ТЦК та побутує думка, що всі військкоми — хабарники. Проте аналіз способу життя 130 військкомів доводить протилежне.

 «Проблеми комунікації». Чому українці вважають корупціонерів страшнішим ворогом, ніж російських агентів - Фото 14

Представники НАЗК пропонують медіа поглянути на проблему під іншим кутом — і вважають, що в комунікації цієї проблеми багато чого може залежить саме від медійників. І в якомусь сенсі вони праві: постійна увага медіа до корупційних схем на вищих рівнях влади перетворила країну і в очах людей, і в очах закордонних партнерів на суцільне корумповане болото. І представники держави, як-от Дмитро Кулеба, були вимушені говорити, що проблема корупції «перебільшена», а приклад по-справжньому корумпованої країни, на думку міністра МЗС, — це Афганістан, який буквально на очах був захоплений талібами після того, як американські війська пішли з країни.

З іншого боку, журналісти сумніваються в переможних реляціях влади щодо ефективної протидії корупції на державному рівні. Наприклад, «Економічна правда» зробила показову візуалізацію щодо корупційних проваджень — і якщо відкинути справи, за якими отримали вироки люди, що намагалися дати хабаря поліцейським чи намагалися підкупити чиновників і посадовців на місцевому рівні, можна побачити, що поки тренди боротьби з корупцією на рівні найвищих чиновників невтішні.

Перші 10 років на шляху боротьби з корупцією — це лише початок. Попереду ще багато роботи, і нам, українцям, справді потрібно зруйнувати чимало корупційних схем і механізмів, щоб замість уже покараних хабарників на їхні місця приходили працювати чесні люди. Проте важливо, щоб суспільство сприймало проблему тверезо і не крізь призму «все пропало», яка так вигідна нашому ворогу, а крізь призму «що зробити, щоб це виправити». Це залежить як від здатності держави підвищити ефективність антикорупційних заходів, так і від медіа, які, висвітлюючи проблему корупції, здатні змінити кут сприйняття.

Титульне фото: Getty Images

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
Корупція НАЗК
Джерело матеріала
loader
loader