Як чоловікам повернутися в Україну, якщо виїхали нелегально: пояснення юриста
Як чоловікам повернутися в Україну, якщо виїхали нелегально: пояснення юриста

Як чоловікам повернутися в Україну, якщо виїхали нелегально: пояснення юриста

З початком повномасштабного вторгнення Росії українським чоловікам, які досягли призовного віку, заборонили виїзд за кордон України. Проте декому вдається нелегально виїхати, хоча здебільшого прикордонники ловлять таких порушників. Тепер у багатьох постає питання, як повернутися в Україну, якщо виїхав нелегально.

Факти ICTV дізналися, як чоловікам повернутися в Україну, якщо виїхали нелегально, та яке покарання може загрожувати.

Як повернутися в Україну, якщо виїхав нелегально

Владислав Зайцев, адвокат АО ЮК АРЕС, юрист гарячої лінії Асоціації правників України з питань, пов’язаних з військовою агресією, її наслідками та воєнним станом наголосив, що єдиний легальний і правильний шлях повернутися до України – це через прикордонні пункти пропуску.

Зараз дивляться

– Такий чоловік має пройти пункти пропуску іноземної країни, і так само пройти український пункт пропуску. Це єдиний легальний шлях повернення, – наголосив адвокат.

Дії іноземних прикордонників

Під час виїзду з іншої держави у прикордонників тієї країни можуть бути запитання до українця, яким чином він до них потрапив. Адже у базі та паспорті не буде відміток про перетин ні українського, ні іноземного кордону.

Але якщо прикордонники бачать, що людина хоче виїхати з їхньої країни, то опору як такого чинити не будуть. Навпаки, наполягатимуть, щоб такий чоловік якомога швидше повернувся до своєї країни.

Інша ситуація буде, коли нелегала спіймають десь всередині країни. Тоді правоохоронні органи будуть клопотати про його депортацію, окрім випадків, якщо людина проситиме тимчасового захисту, статусу біженця, притулку тощо.

Дії українських прикордонників

Коли українські прикордонники перевірять по базі й побачать, що людина, яка повертається в Україну, виїхала нелегально, то будуть підстави вважати, що такий перетин відбувся незаконно.

За це Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність – це стаття 204-1. У такому випадку прикордонники складають протокол про адміністративне правопорушення, який надалі направляють на розгляд до суду.

Здебільшого справа розглядається судом тієї області України, де виявили правопорушника.

Покарання для нелегала

За цією статтею передбачено або штраф від 3 400 грн до 8 500 грн, або ж арешт на строк до 15 діб з конфіскацією засобів вчинення правопорушення. За словами юриста Владислава Зайцева, наприклад, конфіскувати можуть підробні документи.

На практиці у таких справах суд здебільшого призначає штраф, розмір якого залежить від того, наскільки людина розкаюється у скоєному. Тобто, якщо щиро жаліє та не заперечує, то розмір штрафу буде на нижній межі.

Але варто розуміти, що є строки застосування таких стягнень.

– Українське законодавство говорить про те, що штрафи або арешт можуть накласти протягом трьох місяців з дня їхнього виявлення – тобто прикордонники безпосередньо зафіксували такого порушника. Але не пізніше року з дня вчинення такого правопорушення, – наголошує адвокат Владислав Зайцев.

Якщо чоловік нелегально перетнув кордон на початку 2022 року, а повертається на територію України вже у 2024 році, то у випадку складання протоколу та направлення його до суду, суд все одно закриє справу, оскільки з дня вчинення правопорушення вже минуло понад рік. Тобто немає підстав для накладення стягнення, наводить приклад юрист.

Варто зауважити, що складання протоколу є повноваженням лише прикордонників, а не поліції. Хоча прикордонники можуть звернутися до правоохоронців, якщо будуть підозри у скоєнні нелегалом кримінального злочину. Тут співробітники Держприкордонслужби можуть затримати порушника до прибуття поліціянтів.

Варто ще раз наголосити, що повернутися в Україну, якщо виїхав нелегально, можна тільки через прикордонні пункти пропуску.

Теги за темою
Держприкордонслужба
Джерело матеріала
loader
loader