У США викрили низку фейкових сайтів, створених для поширення російської пропаганди
У США викрили низку фейкових сайтів, створених для поширення російської пропаганди

У США викрили низку фейкових сайтів, створених для поширення російської пропаганди

Експерти вважають, що росіяни намагаються використати ресурси «Фабрики тролів» Пригожина, щоб поширювати кремлівські наративи перед виборами у США у соцмережах.

За останні кілька тижнів у США з’явилося кілька сайтів, які позиціонують себе як місцеві новинні видання: DC Weekly, New York News Daily, Chicago Chronicle і Miami Chronicle. Дослідники та чиновники стверджують, що це – російські сайти, які поверхово імітують новинні медіа, а створені для того, щоб просувати кремлівську пропаганду серед недостатньо обізнаної аудиторії. Про це повідомив The Wall Street Journal.

«У той час як Росія давно шукає способи вплинути на громадський дискурс у Сполучених Штатах, організації фейкових новин — наразі щонайменше п’ять — представляють собою технологічний стрибок у її зусиллях знайти нові платформи для обдурювання нічого не підозрюючих американських читачів», йдеться у публікації.

Дослідники вважають, що ці сайти цілком можуть бути основою онлайн-мережі, спрямованої на поширення дезінформації напередодні президентських виборів у США в листопаді цього року. Для їх змістового наповнення використовують інструменти штучного інтелекту.

Співдиректор Центру медіа-криміналістичної експертизи Університету Клемсона Патрік Воррен, який викривав таємні спроби Росії з дезінформації, зазначив, що можливості штучного інтелекту та інших цифрових інструментів «зробили це ще легшим і зробили контент, який вони створюють, ще більш цілеспрямованим».

Сайт Miami Chronicle, який з'явився 26 лютого 2024 року неправдиво стверджує, що він постачає «Новини Флориди з 1937 року». Поруч із правдивими повідомленнями минулого тижня сайт опублікував історію про «витік аудіозапису» заступниці держсекретаря США з політичних питань Вікторії Нуланд, яка обговорює зміну американської підтримки російської опозиції після смерті російського дисидента Олексія Навального.

Експерти вважаються, що у новій дезінформаційній кампанії, схоже, задіяні залишки медіаімперії, яка колись контролювалася колишнім соратником президента Росії Володимира Путіна Євгеном Пригожиним. Його «фабрика тролів», «Агентство інтернет-досліджень», втручалося в президентські вибори 2016 року під час перегомів між Дональдом Трампом і Гілларі Клінтон.

«Путін був би цілковитим ідіотом, дозволивши мережі розвалитися. Мережа Пригожина потрібна йому як ніколи», — вважає другий керівник Центру медіа-криміналістичної експертизи університету Клемсона Даррен Лінвілл.

Дослідники з університету Клемсона викрили російські зв’язки веб-сайту DC Weekly у грудневому звіті. Після цього російські наративи почали з’являтися на іншому сайті, який був створений у жовтні, Clear Story News. Відтоді з’явилися й нові майданчики.

Сайти Chicago Chronicle і New York News Daily були створені 18 січня. Сайт Miami Chronicle вперше з’явився 26 лютого.

У США викрили низку фейкових сайтів, створених для поширення російської пропаганди - Фото 1

Приклад фейкового новинного сайту, що поширює російські наративи

Усі вони використовують можливості WordPress для створення сайтів і, як наслідок, мають подібний дизайн. Частину публікацій для довіри випадкових читачів беруть з реальних інформаційних агентств, зокрема Reuters і Fox News, або з англомовних агенцій новин російських державних ЗМІ, таких як RT.

Попри те, що на цих сайтах з’являються актуальні повідомлення про складні суспільно-політичні процеси, самі сайти є неякісними: відсутня будь-яка контактна інформація, рубрики «Про сайт» заповнені автоматично латинським текстом, зображення на сайті містять частину російського підпису.

У США викрили низку фейкових сайтів, створених для поширення російської пропаганди - Фото 2

Приклад фейкового новинного сайту, що поширює російські наративи

«Мета (створення таких сайтів — ред.) полягає не в тому, щоб змусити вибагливого читача зануритися у веб-сайт, не кажучи вже про підписку. Мета полягає в тому, щоб створити ауру довіри до публікацій у соціальних мережах, які поширюють дезінформацію», — пояснив Даррен Лінвілл. — Сторінка створена лише для того, щоб виглядати достатньо реалістично, й змусити випадкового читача подумати, що він читає справжню статтю американського медіабренду», — сказав пан Лінвілл.

Згідно з дослідженням Університету Клемсона, сайт New York News Daily нещодавно опублікувала матеріал про нібито американські плани втрутитися у вибори в Росії. Його поширювали у соцмережах люди, які віддавна мають зв’язки з державним медіаапаратом Кремля.

Опубліковані на таких сайтах російські пропагандистські наративи далі активно поширюють у соціальних мережах.

Статті зазвичай отримують сотні публікацій на різних платформах, включаючи X, Facebook і Telegram, а також Reddit, Gab і Truth Social. Точне охоалення виміряти важко, але сукупно теоретично вони можуть охопити тисячі чи навіть мільйони читачів, зазначено у публікації.

«Це прелюдія до втручання, яке ми побачимо у виборчому циклі. Це дешево, дуже цілеспрямовано та очевидно ефективно», — прокоментував Лінвілл.

Фото: скриншот / NYT

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
США Соцмережі вибори в США
Джерело матеріала
loader
loader