Будь-який смартфон – це фактично пристрій стеження, який ви носите в кишені. Він завжди знає, де ви знаходитесь, що робите і що шукаєте. Ба більше, разом із ним це знають численні компанії та інші зацікавлені сторони, які прагнуть отримати ваші дані. Що ж можна зробити, щоб зменшити цю лавину стеження і збору даних?
Відстеження та збір інформації є надзвичайно вигідними для компаній, пише 24 Канал. Дані генеруються з усього, що ви робите в інтернеті, й відображають ваші звички, інтереси, смаки, потреби. А це приносить гроші: хтось даними торгує, а хтось їх купує для націлювання реклами.
Як нас відстежують
Варто розуміти, що стеження забезпечується відразу кількома шляхами. Два основні з них – це датчики самого телефона і встановлені програми.
- Смартфони мають купу вбудованих датчиків, які можуть розповісти про вас багато чого. Чотири основні типи датчиків — це магнітний компас, GPS, гіроскоп (положення телефону в просторі) і акселерометр (швидкість руху телефона). Ці датчики дозволяють збирати інформацію про ваше місцезнаходження.
- Ця ж інформація збирається завдяки програмним можливостям операційної системи й застосунків. Спосіб збору та обробки даних залежить від марки вашого телефона та операційної системи, яку він використовує.
Телефони Samsung, Sony, OnePlus, Motorola та багато інших використовують операційну систему Android від Google. Наявність облікового запису Google та вхід до нього на мобільному пристрої вже відкриває широкі можливості для відстеження вашого місцезнаходження та пошукових запитів, особливо враховуючи, що телефони Android заохочують використання вбудованих додатків Google, таких як Google Карти, які за своєю природою є інструментом для відстеження.
Apple має дещо кращу репутацію щодо конфіденційності, ніж Google, але як тільки запускаються сторонні додатки, все стає набагато складніше. І не варто так легко купуватися на улесливі обіцянки конфіденційності, про які обидві компанії заявляють. Маючи щось на кшталт даних про місцезнаходження, насправді не так вже й складно з'ясувати, хто є хто, за послідовністю точок даних. Існують десятки способів на основі тих чи інших зібраних даних і їх співставлення з іншою інформацією, щоб пов'язати конкретний набір з конкретною людиною, якщо це буде комусь потрібно.
Разом із тим не варто думати, що вимкнення інтернету в непотрібні моменти чимось вам допоможе, адже навіть у такі моменти смартфони постійно з'єднуються з вежами зв'язку, показуючи їм, де ви знаходитесь. Відслідкувавши послідовність підключень можна з'ясувати ваш маршрут. Як тільки з'являється інтернет – а рано чи пізно ви його таки увімкнете, – відстеження зростає в геометричній прогресії, а всі накопичені за період офлайну дані починають передаватися на відповідні сервери.
Що з цим робити
Перш за все варто зазначити, що в нинішньому світі технологій буквально неможливо лишитися повністю анонімним, адже технології відстеження щодня еволюціонують способами, про які ми можемо навіть не здогадуватися. Якоїсь великої загрози для пересічного громадянина це не несе. Здебільшого це обертається лише тим, що компанії націлюватимуть на вас більш релевантну рекламу. Однак якщо й це для вас занадто, ось кілька порад:
- Майже будь-яка програма має налаштування конфіденційності, яка регулює збір інформації, передавання звітів та інших даних розробникам. Ви можете вимкнути це за бажанням.
- Смартфони на рівні операційної системи мають детальні налаштування дозволів для застосунків. Ви можете заборонити програмам доступ до інтернету чи визначення місцезнаходження. Останнє є сенс залишити лише для програм, сама функціональність яких залежить від функції відстеження локації – таксі, доставка, сервіси знайомств. Однак соцмережі загалом не потребують такої інформації, щоб бути функціональними.
- Останні покоління операційних систем також надають можливість швидко вимкнути функцію місцезнаходження на загальному рівні, для всіх додатків.
- Користуйтеся VPN для анонімізації трафіку. Однак варто пам'ятати, що безплатні VPN з магазинів розширень – це найгірше рішення, адже вони часто самі торгують даними й погано їх шифрують. Тому краще обирати платні й перевірені варіанти.
- Зайдіть у Налаштування Google і вимкніть зберігання історії пошуку, пересування та інші небажані для вас збори даних.
- Ви також можете змінити браузер та пошукову систему. Наприклад, існують спеціальні браузери для кращої анонімності – Brave, DuckDuckGo чи навіть Firefox, який, хоч і є одним із популярних і масових, все ж є кращим у цьому плані, ніж Chrome. Пошукову систему можна замінити на вже згаданий анонімний DuckDuckGo. Зверніть увагу, що режим анонімного перегляду в браузерах ніяк не перешкоджає збору інформації, а лише тимчасово вимикає її записування в самому браузері для вас.
- Не забудьте й про антивіруси. Деякі з них мають розширення для браузерів, які відключають різноманітні трекери стеження на сайтах.
- Якщо вас хвилює надмірний збір даних, то, можливо, вам варто задуматися над видаленням таких сервісів, як TikTok, який "колекціонує" просто неймовірну кількість даних, про що вільно вказує в правилах користування, які, звісно ж, ніхто не читає. До цього списку можна додати програми Meta, добре відомої своїми апетитами до користувацької інформації, та Google.