У Варшаві та інших містах Польщі 6 березня розпочалась нова хвиля масштабних страйків польських фермерів.
Під час протестів учасники вирушили до канцелярії прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска та Сейму. В ході акцій виникли сутички з правоохоронцями, кілька поліцейських отримали поранення, понад десять осіб було затримано.
Про те, чому поновились акції польських аграріїв та чого вимагають протестувальники – читайте в матеріалі на Фактах ICTV.
Протести польських фермерів 6 березня
Зранку 6 березня протестувальники вийшли на вулиці Варшави, де почали циклічно заходити на пішохідні переходи, а потім виходити з них, щоб пропустити автомобілі. Це призвело до сповільнення руху транспорту, особливо у напрямку до Варшави, кажуть у варшавській поліції.
Сьогодні протести відбуваються не лише у Варшаві. У середу вранці протестуючі фермери перекрили частину дороги S7 в межах розв’язки Жуляви-Всход у Поморському воєводстві. Рух у напрямку Варшави і Гданська здійснюється по одній смузі. Десятки тракторів зібралися в селищі Ломні і вирушили в бік столиці.
Загалом, організатори демонстрацій кажуть, що у Варшаві протестувало від 100 до 150 тис. осіб.
Згодом через протест фермерів в обох напрямках була перекрита національна дорога між Будзином і Рогозно (Великопольське воєводство). Поліції довелось запроваджувати об’їзні шляхи. Проблеми із рухом транспорту спостерігались і в інших місцях Польщі.
Частина протестувальників мала при собі національні прапори Польщі та співали польський гімн. Прапорами та транспарантами також були завішені трактори та автівки демонстрантів.
Powiat wołomiński.
W związku z protestem rolników zablokowana w obydwu kierunkach jest ulica Piłsudskiego w Markach (DW 629 pod trasą S8). pic.twitter.com/c5LUSTjKar
— Policja Warszawa (@Policja_KSP) March 6, 2024
Пізніше учасники акції вирушили в бік канцелярії прем’єра Дональда Туска, де о 12 годині (за часом Києва) розпочалась основна частина акції.
Біля будівлі офісу Туска збудували сцену, куди міг вийти кожен охочий з промовою. Утім, як повідомляє RMF24, за декілька метрів від неї нічого не чути через галас. Також під канцелярією протестувальники підпалили шини й фаєри. Зі сцени було, зокрема, оголошено, що 20 березня відбудеться масштабна хода протестувальників до всіх воєводських міст.
W stronę @PremierRP idą tłumy @RMF24pl pic.twitter.com/f2yiTcbeU3
— Magda Grajnert (@MagdaGrajnert) March 6, 2024
Фермери сподіваються, що до них поставляться серйозно і очікують, перш за все, розмови з представником уряду, бажано з міністром сільського господарства Чеславом Сєкєрскі.
– Я думаю, що він вийде, ми, напевно, не будемо його запрошувати, – сказав журналістам RMF24 один з фермерів.
Сутички з поліцією
Згодом протестувальники почали розкидувати фаєри та діжки. За даними правоохоронців, деякі фаєри були кинуті в бік поліції та будівлі канцелярії. Натовп скандував, щоб до них вийшов прем’єр-міністр Дональд Туск.
У поліції Варшави також пізніше повідомили, що демонстранти закидали правоохоронців бруківкою.
– У зв’язку з фізичною агресією деяких протестувальників на вулиці Вейській – по відношенню до співробітників поліції – довелося застосувати заходи прямого примусу – повідомляє поліція Варшави.
Близько 14 години (за Києвом) демонстрація фермерів вирушила від офісу прем’єр-міністра до Сейму.
– Не можу приховати, що я трохи розчарований тим, що після таких великих демонстрацій, не тільки в Польщі, але і в Європі, нічого не відбувається, – каже інший.
Під будівлею Сейму протестувальники продовжили кидати у поліцейських петарди та діжки. Розпочались сутички протестувальників із поліцією.
Sytuacja pod sejmem TERAZ????#ProtestRolników #rolnicypolska #rolnicy #warszawa #policja #zamieszki @OnetWiadomosci #blokada #StrajkGeneralny pic.twitter.com/lttq0Un8EB
— Agro Profil Magazyn Rolniczy (@AgroProfil) March 6, 2024
Gorąco pod sejmem‼️ ROLNICY MAJĄ DOŚĆ ZBYWANIA‼️#ProtestRolników #rolnicy #warszawa #policja #sejm @szymon_holownia @donaldtusk @trzaskowski_ @OnetWiadomosci pic.twitter.com/nKoa31xiII
— Agro Profil Magazyn Rolniczy (@AgroProfil) March 6, 2024
– Тут дійсно відбулася ескалація. Співробітники поліції застосували газ і світлошумові гранати. Емоції беруть гору. Поліція відгородила частину протестувальників кордоном, – пише TVN24.
Внаслідок сутичок є постраждалі, їх вивели з натовпу.
TVN24 також повідомляє, що у повітрі перед Сеймом відчувається запах перцевого газу.
– Під час подій, що відбуваються на вулиці Вейської, постраждали кілька поліцейських. На даний момент затримано більше десятка осіб. Частина протестувальників намагалася прорватися через бар’єри, якими огороджена територія Сейму. Їм не дозволили це зробити. – повідомила поліція Варшави на порталі X.
Також над будівлею Сейму були помічені гелікоптери.
– Операції, які ми зараз проводимо, спрямовані на те, щоб не допустити ескалації ситуацій, подібних до тієї, що сталася на вулиці Вейської, в інших районах міста. Ми залучаємо антиконфліктні групи з самого початку проведення заходів безпеки, щоб не допустити протистояння, – повідомила столична поліція у соцмережі X.
Фото: Getty Images
Підінспектор поліції Варшави Роберт Шумята повідомив, що було затримано понад десять осіб. Як він пояснив, у деяких випадках йшлося про порушення фізичної недоторканності співробітників поліції.
– Слід підкреслити, що з самого початку ця акція протесту мала переважно мирний характер. З іншого боку, були групи людей, які прагнули лише до конфронтації з поліцією, – пояснив він.
Близько 17:30 ситуація навколо Сейму нормалізувалась. Протестувальники почали залишати місце демонстрацій.
Чому відновились протести фермерів 6 березня
Причиною нових страйків стало те, що під час зустрічі Дональда Туска із протестувальниками 29 лютого сторони не змогли дійти згоди.
Під час страйків 6 березня очільник уряду Польщі вже оголосив, що буде доступний для протестувальників сьогодні. Згодом Міхал Колодзейчак, заступник міністра сільського господарства Польщі, сказав, що зустріч прем’єр-міністра Дональда Туска з фермерами запланована на суботу.
– Прем’єр-міністр серйозно домовився про зустріч з фермерами. Тут немає ніякої терапевтичної політики. Ситуація дуже серйозна. Якщо хтось хоче применшити ці проблеми, думаючи, що прийняттям двох-трьох резолюцій все вирішиться, то він брехун, – сказав Колодзейчак.
Він також додав, що протести польських фермерів заплановані на кілька днів.
Примітно, що цього разу крім фермерів на протести вийшли лісники, рибалки та мисливці.
Лідер профспілки Солідарність Пьотр Дуда, який брав участь в акції протесту, виступаючи перед присутніми перед канцелярією прем’єр-міністра, підкреслив, що сьогодні фермери протестують по всій Польщі.
За його словами, протестувальників також підтримує профспілка, а також металурги, шахтарі та працівники харчової промисловості.
– Нас об’єднує одна спільна вимога. Геть Зелену угоду, геть Зелену дамбу, геть Зелену отруту, яка знищує нашу економіку, – закликав профспілковий діяч.
Пьотр Дуда стверджував, що Зелений курс, який “вбиває нашу економіку”, повинен бути викинутий у смітник. Він також зазначив, що Європейський Союз несе відповідальність за 7% світових викидів CO2, коли ж інші країни, такі як США або Китай, взагалі не звертають на це уваги.
Це далеко не перший протест польських аграріїв. Раніше подібні акції були протягом 2023 року, особливо загострившись в листопаді та потім відновились у лютому 2024 року.
Протягом цього часу фермери протестують по всій Польщі проти напливу українських товарів, а також проти європейської політики, пов’язаної з так званою зеленою угодою.
Реакція на протести польських фермерів
Комісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський очікує, що наступного тижня Єврокомісія представить нові пропозиції щодо задоволення вимог протестуючих фермерів.
В ефірі радіо RMF FM він повідомив, що Єврокомісія пропонує пом’якшити вимоги Зеленого курсу. За словами Войцеховського, це буде пакет рішень, які повинні зняти всі турботи з фермерів, не стільки з Зеленого курсу, скільки з його елементів, які є в Спільній аграрній політиці.
За словами єврокомісара, в пакеті не буде зобов’язання залишати під паром 4% земель. Це буде добровільним і додатково винагороджуватиметься.
Також буде пом’якшено вимоги щодо дотримання сівозміни та зобов’язання використовувати озимий покрив ґрунту, тобто зберігати озимі культури або стерню.
Крім того, фермерські господарства до 10 гектарів будуть звільнені від перевірок на відповідність екологічним нормам.
Своєю чергою заступник міністра сільського господарства Міхал Колодзейчак заявив, що сутички з поліцією, які відбувались перед Сеймом Польщі, “це не протест фермерів, це провокація”.
Джерела: TVN24, RFM24