Росія скористалась мобілізацією, щоб розширити мережу своїх шпигунів за кордоном – WSJ
Росія скористалась мобілізацією, щоб розширити мережу своїх шпигунів за кордоном – WSJ

Росія скористалась мобілізацією, щоб розширити мережу своїх шпигунів за кордоном – WSJ

Між Росією і західними країнами розгортається шпигунська війна, коли російські агенти, які розширюють свою мережу за кордоном, ліквідують неугодних Кремлю осіб на території держав-членів ЄС.

Ба більше, російські спецслужби скористалися моментом, щоб наростити свою агентурну мережу за кордоном, коли з Росії, через страх мобілізації, до західних країн виїхало безліч молодих росіян призовного віку, пише The Wall Street Journal.

Росія ліквідує перебіжчиків за кордон

Газета нагадує, що після повномасштабного вторгнення РФ Україна та її західні союзники активізували спроби послабити російську державу і збройні сили, залучаючи перебіжчиків. Кремль, своєю чергою, намагається вистежити і вбити перебіжчиків одного за одним, щоб запобігти новим втратам.

Зараз дивляться

Так, з моменту великої війни відомі росіяни загинули за незвичних обставин на трьох континентах. Одних вважали носіями політично підривних ідей, інші могли бути втягнуті у звичайну кримінальну війну. Деякі, можливо, справді померли з природних причин. Але їх досить багато, щоб у “Вікіпедії” було створено постійний список із 51 імені під назвою “Підозрілі смерті російських бізнесменів (2022-2024)”.

Бізнесменів було знайдено повішеними в Лондоні та потонулими в Пуерто-Ріко. Бос правлячої партії впав з даху індійського готелю, а 46-річний заступник міністра науки помер від незрозумілої хвороби під час зворотного рейсу з Куби. Іспанська поліція все ще розслідує загибель 2022 року Сергія Протосеня, колишнього заступника голови правління газовидобувної компанії Новатек, а також його дружини та доньки в їхньому будинку неподалік Барселони.

Окремим прикладом став російський військовий льотчик-перебіжчик Максим Кузьмінов, якого, за попередніми даними, розстріляли в одному з іспанських міст. Кузьмінов відомий тим, що перелетів на територію України з РФ і за винагороду передав українським військовим вертоліт Мі-8.

В Україні військова розвідка відкрила цілодобову гарячу лінію Хочу жити для російських солдатів, які бажають кинути зброю і перейти на інший бік. За словами Петра Яценка, прессекретаря управління у справах військовополонених України, понад 260 осіб дезертирували з лав, ще 26 тис. набрали номер, а кількість щоденних дзвінків протягом короткого часу зросла приблизно на 70% після того, як Кузьмінов зробив заяву у вересні.

Центральне розвідувальне управління США випустило три відеоролики, що закликають росіян, особливо співробітників спецслужб, співпрацювати з Вашингтоном; як правило, ці ролики збирають десятки тисяч переглядів. В агентстві кажуть, що не стали б їх випускати, якби вони не переконували росіян зробити крок уперед.

– Я запрошую їх зробити те, що вже зробили інші за останні 18 місяців, і приєднатися до нас – наші двері завжди відкриті. З нами їхні секрети завжди будуть у безпеці, – сказав глава британського шпигунського відомства Річард Мур у своєму рідкісному виступі перед празькою аудиторією минулого року.

Франція прийняла Марію Дмитрієву, лікаря, яка працювала на Федеральну службу безпеки (ФСБ). Гліб Каракулов, інженер із президентської охорони Путіна, минулого року потайки втік у невідомому напрямку через Туреччину. У відеоінтерв’ю лондонській слідчій групі Dossier Centre, що фінансується російським опозиціонером Михайлом Ходорковським, він розповів, що відповідав за безпеку особистих комунікацій президента і супроводжував Путіна в більш ніж 180 поїздках.

Росія розширює мережу шпигунів

За даними WSJ, поки Україна та її західні партнери розробляли операції з вербування офіцерів, подібних до Кузьмінова, російська ФСБ зміцнювала архітектуру, щоб зупинити їх.

Третє управління військової контррозвідки, якому доручено запобігати дезертирству, з часів початку повномасштабної війни розрослося і стало найбільшим підрозділом ФСБ, пише газета з посиланням на аналітиків у галузі безпеки. До завдань цього підрозділу ФСБ входить шпигунство за російською армією, аж до рівня підрозділів, у країні, розташованій в 11 часових поясах. Навіть до недавнього розширення третє управління військової розвідки ФСБ було досить великим: понад 20 її агентів стежили за військами на одній невеликій авіабазі, де перебувало лише шість літаків у Калузькій області, згідно з витоком документів ФСБ від 2012 року, опублікованих на російському сайті розслідувань Agentura.

За словами європейських аналітиків у галузі безпеки, ця мережа вітчизняних та іноземних спецслужб відновила свою впевненість і вплив після хаосу, що панував на початку повномасштабного вторгнення в Україну. За повідомленнями, на самому початку Путін помістив вищих керівників ФСБ під домашній арешт за те, що вони неправильно оцінили український опір. Європейські столиці вислали близько 400 російських дипломатів, багато з яких вважалися шпигунами.

– Пізніше Путін звільнив керівників ФСБ, вирішивши не проводити чистку лав. Він тримав кордони Росії відкритими, що дало змогу сотням тисяч росіян уникнути мобілізації, втікши в Європу, Середню Азію і на Кавказ, а до них приєдналися співробітники спецслужб, які працюють під прикриттям, відновлюючи лави, виснажені висилкою дипломатів, – пише WSJ з посиланням на європейських чиновників.

Президент Путін, колишній полковник КДБ, уже давно заявив, що полюватиме за російськими перебіжчиками. Тепер його шпигунські служби стають дедалі нахабнішими і винахідливішими в придушенні інакомислення за кордоном, кажуть співробітники американських і європейських розвідок.

За словами аналітиків, кордони між трьома основними російськими спецслужбами – ФСБ, військовою розвідкою ГРУ і зовнішньою розвідкою СЗР – дедалі більше розмиваються, що ускладнює завдання визначення відповідального за ту чи іншу операцію.

– Раніше служби були дуже розділені, але тепер вони обмінюються персоналом і активами. Це як за часів Сталіна, коли радянський диктатор створив нову агенцію під назвою СМЕРШ, або “Смерть шпигунам”, – каже Андрій Солдатов, який пише про російські спецслужби вже понад 20 років.

Росія також дедалі частіше використовує у своїх операціях іноземних громадян.

Минулого року британські правоохоронні органи заарештували п’ятьох болгар, звинувачених у шпигунстві на користь Москви, які, зокрема, стежили за російськими вигнанцями в Лондоні. У квітні 2023 року Артем Усс, бізнесмен і син близького соратника Путіна, утік з-під домашнього арешту в Італії за допомогою сербського злочинного угруповання й уникнув екстрадиції до США. Його утримували під вартою за кримінальним обвинуваченням у порушенні санкцій щодо військових технологій.

Убивство Кузьмінова

Операція із заманювання російського льотчика-перебіжчика Кузьмінова стала одним із пробних варіантів, який задумали в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України (ГУР), пише WSJ. У наступні місяці вони намагалися дізнатися, чи зможе перебіжчик залишитися в живих у комфортних умовах Західної Європи, виживаючи за рахунок грошей і нового посвідчення особи, яке йому надала Україна.

Щоб відновити картину його дезертирства й убивства, The Wall Street Journal поговорив із сусідами та знайомими льотчика в Іспанії, зокрема зі свідками його вбивства, а також із представниками іспанської, європейської та американської поліції й розвідки, а також з українцями, які брали участь в операції з вивезення його та його вертольота з Росії.

Повертаючись до дня, коли Кузьмінов здійснив переліт на своєму Мі-8 з Росії в Україну, WSJ пише, що тоді тільки одна людина у вертольоті знала, куди він летить. Цією людиною і був пілот Кузьмінов. 9 серпня він вимкнув рацію свого гелікоптера і скористався своїм шансом, коли, як вважали в РФ, він мав перевозити запасні частини для винищувачів і двох льотчиків із прикордонного російського міста Псков. Коли він пролітав над лінією фронту, двоє його товаришів по екіпажу в кабіні зрозуміли його план і почали голосно протестувати.

WSJ пише, що Кузьмінов намагався заспокоїти членів екіпажу, даючи інструкції, які, як він пізніше згадував, говорили їм його українські куратори: “Коли ми приземлимося, не тікайте”. Однак, щойно вертоліт приземлився, двоє товаришів Кузьмінова – Микита Кір’янов і Хушбахт Турсунов – побігли в бік Росії. Україна стверджує, що її війська наказали їм зупинитися. Коли члени російського екіпажу цього не зробили, обох було застрелено.

Після того, як деталі операції стали публічними, гнів серед росіян щодо Кузьмінова: “Ми знайдемо його. Я не думаю, що він проживе достатньо довго, щоб постати перед судом”, – сказав один з офіцерів розвідки в інтерв’ю російському шоу.

Українські спецслужби запевняли Кузьмінова, що в Україні він буде в безпеці, ба більше, якщо російський льотчик захоче, то зможе навіть літати на літаках українських ВПС. Або ж він може виїхати з України.

– Ми не можемо тримати вас на ланцюгу тут, в Україні. Але нам також потрібно, щоб ви знали про ризики для вашої безпеки, – сказав Кузьмінову один із чиновників.

Утім, WSJ пише, що Кузьмінов вирішив спробувати щастя в Іспанії. На виїзді Київ вручив йому український паспорт. Кузьмінов вибрав середземноморське містечко Вільяхойоса, населення якого становить 36 тис. осіб, зокрема понад 800 зареєстрованих мешканців із Росії. Його будинком у вигнанні став дев’ятий поверх чотирибаштового кондомініуму з видом на пляж, більшість мешканців якого, за словами управителя будівлі, – іноземці.

– Новий мешканець будинку швидко почав ремонт у своїй квартирі, часто одягаючись у будівельний одяг, коли супроводжував чергового робітника під час входу і виходу з будівлі. Одного разу він запитав у управителя кондомініуму, де можна викинути будівельне сміття. Його іспанська була цілком пристойною, подумав управитель. Незабаром цей управитель підмітав парковку, коли почув крики, а потім вереск шин, що від’їжджали. Він побіг і виявив тіло Кузьмінова, яке дивилося на нього з проїжджої частини з відкритим ротом, – пише WSJ.

Менеджер, за словами газети, говорив, що Кузьмінов був уже мертвий, коли були зроблені спроби додзвонитися в службу порятунку.

Теги за темою
Росія ФСБ
Джерело матеріала
loader