У суботу, 24 лютого, міністерка фінансів Литовської Республіки Гінтаре Скайсте заявила, що Європа повинна підтримати Україну шляхом використання заморожених російських активів
Про це повідомляє Bloomberg.
"Ми повинні розуміти, що ми не можемо бути в безпеці в Європі без безпечної України, - заявила Скайсте. - Ми не можемо впасти у втому від війни та почати ставитися до неї як до звичайної справи".
У виданні зазначили, що країни G7 та Європейський Союз обговорюють план використання понад 250 мільярдів доларів заморожених активів російського центрального банку як заставу для фінансування відновлення України.
"Ми повинні швидко просуватися вперед, спрямовуючи прибутки від знерухомлених російських активів в Україну, і водночас ми повинні продовжувати нашу роботу з пошуку юридично обґрунтованих способів арешту російських заморожених активів", - наголосила міністерка. - Європа не повинна боятися брати на себе ініціативу".
Що відомо про конфіскацію російських активів
30 листопада в сенаті США представили законопроєкт про конфіскацію російських активів. Уже 11 січня адміністрація Байдена підтримала конфіскацію активів РФ для передачі Україні.
Тим часом Єврокомісія має план залучити 15 млрд євро із заморожених активів Росії, щоб направити їх як фінансову допомогу для України.
Водночас у Росії підрахували, що Захід може втратити активи та інвестиції на суму щонайменше $288 млрд, якщо конфіскує заморожені російські активи для допомоги у відновленні України, та заявили, що Москва вдасться до заходів у відповідь.
23 січня посол Бельгії в США Жан-Артур Режібо заявив, що країни Заходу мають ухвалити колективне рішення щодо конфіскації заморожених російських активів, більшість яких зберігається у брюссельському розрахунковому центрі Euroclear.
24 січня комітет Сенату США схвалив законопроєкт щодо конфіскації російських активів та їх передачі Україні.
30 січня комітет з політичних питань Парламентської асамблеї Ради Європи ухвалив проєкт резолюції, який передбачає конфіскацію заморожених російських активів і їхню передачу новому фонду для відновлення України.
У Європі зберігається 191 із 260 млрд євро заморожених закордонних активів Росії, прибуток з яких у 2023 році становив 4,4 млрд євро, їх хочуть передавати Україні.
Країни Великої сімки та ЄС обговорюють план використання заморожених активів російського центрального банку на суму понад 250 млрд доларів як заставу для фінансування відновлення України.
12 лютого Рада ЄС ухвалила рішення щодо регулювання майбутнього механізму з використання прибутків від заморожених російських активів на території ЄС на користь України.