19 лютого на сайті Міністерства культури та інформаційної політики опублікували інформацію про те, що за підтримки Президента України та з ініціативи Держкіно започаткували проведення Ukrainian National Film Festival «Cinema for Victory». Фестиваль фільмів, знятих під час російсько-української війни, присвячений десятій річниці вторгнення Росії на територію України.
«До 22-го лютого «Cinema for Victory» приймає стрічки до конкурсної програми, а вже 23 – 25 лютого відбудеться офіційна частина Національного кінофестивалю. Цьогоріч він зосередиться на фільмах, які документують воєнні злочини росіян, фіксуючи свідчення про війну через реальні історії українців», — йдеться на сайті МКІП.
Також вони зазначають, що до організаційного комітету увійшли голова Державного агентства з питань кіно Марина Кудерчук, т. в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв, керівниця Кабінету керівника Офісу президента Олена Ковальська, голова правління Одеської кіностудії Андрій Осипов, керівник Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість» Андрій Халпачхі, директор ГО «Трибунал» Олег Яцура. Головою оргкомітету є генеральний продюсер Final Cut Media Ltd Андрій Ногін.
Про проблеми цього фестивалю 20 лютого написала Ірина Цілик у своєму фейсбуці.
«Так цікаво, Держкіно оголосили появу нового кінофестивалю. Фестиваль позиціонує себе як перший в Україні національний фестиваль стрічок, знятих під час російсько-української війни. Серед організаторів/рок — продюсер Андрій Ногін («Свінгери»), голова Держкіно Марина Кудерчук та інші їхні соратники/ці. Але я зараз поки що не про тих, хто у керма», — пише вона.
Письменниця та режисерка зазначає: «Читаю умови. Дедлайн подачі фільмів до конкурсної програми — 22 лютого. А вже 23 лютого — відкриття фестивалю. А це як взагалі? Я такого ніколи в житті не бачила. Фільми ж потрібно подивитися, оцінити, зв'язатися з правовласниками, отримати від них потрібні матеріали тощо. Ну або можна не заморочуватися і мати вже заготовану наперед програму, а чисто для галочки написати, що фестиваль приймає фільми до конкурсної програми. Дуже цікаво буде зрештою побачити, що ж там за фільми будуть у програмі. А також, хто їх прийде дивитися».
У коментарях вона звернулася до голови оргкомітету конкурсу, генерального продюсера Final Cut Media Ltd Андрія Ногіна. Вона запитала, як саме відбуватиметься відбір фільмів до конкурсної програми та додала, що спантеличена, адже за 1-2 дні неможливо переглянути всі стрічки та узгодити питання. «Отже, насправді ви не розглядаєте ці фільми? А навіщо тоді оголосили конкурс? Люди, які відкривали анкету, кажуть, там навіть немає рядка для лінка фільму», — написала вона.
З другого разу Ногін написав: «Таймлайн подання зазначений на сайті, отримання контенту та відбір протоколюється. Мета, у даному випадку, не тільки в тому щоб відзначити конкретні роботи (безумовно, їх значно більше ніж ми взмозі заявити в шорт-листі), а привернути увагу до тематичного контенту і підтримати його створення і розповсюдження надалі в Україні та світі». Але, здається, зрозуміліше не стало ні пані Ірині, ні нам усім.
Вона написала йому у відповідь: «Андрію, це все якась протокольна мова і популізм, перепрошую. Багато зайвої "води" в тексті, і немає відповіді на дуже просте питання: як можна отримувати фільми до 22 числа, а вже 23-го відкривати фестиваль? Це ж очевидно, що ніяк не можливо. Тому це виглядає як відверта насмішка над самою ідеєю прозорих конкурсних процедур (втім, про що я...).
Більше того, бажаючі і подати свої фільми не можуть, бо для цього не передбачена навіть така можливість в анкеті. Мені цікаво, чи всі члени журі точно знають, в яку гру вони гратимуть. Мабуть, важливо у них уточнити, бо я бачу серед членів журі Сергій Михальчук, наприклад. Не факт, що він в курсі. Ну, з Шоном Пенном уже багато чого ясно, втім, і його варто спитати, чи він знає про правила відбору фільмів, які він має оцінювати як член міжнародного журі».
Лист, скерований президенту, уряду та парламенту, зібрав понад 700 підписів. І на початку лютого у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який пропонує скерувати на потреби Сил оборони 589,6 млн гривень бюджетних коштів, виділених Державному агентству з питань кіно на підтримку кінематографії.
А восени 2022-го Національна спілка кінематографістів оприлюднила відкритий лист із закликом звільнити голову Державного агентства України з питань кіно Марину Кудерчук «за поглиблення кризи в українському кінематографі».
Фото: інстаграм Cinema for Victory, фейсбук Марини Кудерчук
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.