Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на NOS.
“Росія повинна виплатити трьом колишнім акціонерам російської нафтогазової компанії ЮКОС 50 мільярдів доларів компенсації. Амстердамський суд відхилив останні російські заперечення у судовому процесі, який тягнеться роками”, - йдеться у повідомленні.
Зазначається, що ЮКОС - провідна російська нафтова компанія, була експропрійована російським урядом у 2006 році й зрештою збанкрутувала. Після банкрутства акціонери вимагали від російської держави відшкодування збитків.
Справа велася в Нідерландах, оскільки закордонні філії ЮКОСа є частиною голландського фонду.
За словами акціонерів, експропріація була “незаконною та політично вмотивованою”, після чого було розпочато судовий процес.
З 2014 року різні судові інстанції виносили рішення у справі.
Раніше суд у Гаазі виніс рішення на користь акціонерів і зобов'язав Росію виплатити найбільшу в історії суму арбітражу - 50 мільярдів доларів компенсації. РФ намагалася оскаржити рішення і скасувати його. Зрештою справа потрапила до вищої інстанції – Верховного суду. Частково рішення було скасовано у 2021 році вищим судом Нідерландів, який попросив суд нижчої інстанції переглянути одну з підстав справи. Суд постановив, що попередні рішення мають бути скасовані з процедурних причин, і що Апеляційний суд Амстердама повинен був знову розглянути справу. Але Росії не вдалося скасувати рішення суду в Гаазі, що змушує її виплатити колишнім акціонерам ЮКОСа понад 50 млрд дол.
Наразі ще невідомо, чи на цьому справа закінчиться, адже Росія, як і раніше, може звернутися до іншої інстанції. Також по всьому світу, в тому числі в Лондоні, досі тривають судові процеси.
Як повідомлялося, в липні 2014 року третейський суд у Гаазі визнав експропріацією дії Росії щодо ексвласників компанії ЮКОС, оголошеної банкрутом у 2006 році. Претензії до Росії висунули Group Menatep Limited - Hulley Enterprises, Yukos Universal Limited і Veteran Petroleum Ltd.